Rząd szykuje zmiany w leasingu. Koniec z wrzucaniem całej raty w koszty?

redaktor Bankier.pl

Resort Finansów pracuje nad zmianami, które mocno wpłyną na opłacalność leasingu. Podwyższenie limitu amortyzacji samochodu do 150 tys. zł, likwidacja kilometrówki czy ograniczenie możliwości odliczania wydatków na auta wykorzystywane służbowo i prywatnie – to niektóre z proponowanych zmian, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Nadchodzi koniec opłacalności leasingu samochodu
Nadchodzi koniec opłacalności leasingu samochodu (fot. dolgachov / YAY Foto)

O planowanych zmianach w leasingu poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska w wywiadzie dla DGP. Może się okazać, że ta popularna forma finansowania, po którą sięgają głównie przedsiębiorcy z sektora MŚP, niebawem przestanie być opłacalna (wg ZPL, w 2017 r. ten typ klienta stanowił 71 proc. ogółu leasingobiorców).

To doniesienia ciekawe tym bardziej, że rynek leasingu przeżywa prawdziwy rozkwit. Z roku na rok wartość sumy podpisywanych kontraktów jest coraz większa. Jeszcze pięć lat temu wynosiła ona 35,3 mln zł, w 2014 r. było to już 42,8 mln zł, natomiast w 2017 r. – 67,8 mln zł. Dynamika rynku utrzymuje się na wysokim poziomie, głownie napędzana leasingiem samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych do 3,5 ton, które stanowiły w 2017 r. 45 proc. struktury finansowania przedmiotów leasingu.

Przedsiębiorcy chętnie sięgają po ten rodzaj finansowania, głownie samochodów, ze względu na korzyści podatkowe. Leasing auta obecnie bardziej się opłaca niż jego zakup, ponieważ całość raty można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Niestety, jak informuje DGP, już w 2019 r. może przestać być tak opłacany.

Resort Finansów planuje podwyższyć z 20 tys. euro do 150 tys. zł limit wartości samochodu osobowego, do którego odpisy amortyzacyjne będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowo zamierza zrezygnować z kilometrówki, na którą - jak twierdzi Teresa Czerwińska - skarżą się szczególnie najmniejsi przedsiębiorcy, a przede wszystkim na problemy z wypełnianiem ewidencji przebiegu pojazdu dla potrzeb rozliczenia PIT. Jednak nie będzie to dotyczyło aut należących do pracowników, a jedynie wykorzystywanych do celów służbowych. Kolejną planowaną zmianą ma być zrównanie limitu odpisów amortyzacyjnych samochodów osobowych z kosztami ich leasingu operacyjnego.

I choć z podwyższenia limitu odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorcy mogą być zadowoleni, to reszta zmian budzi duże obawy. Zrównanie limitu odpisów amortyzacyjnych samochodów osobowych z kosztami ich leasingu operacyjnego oznacza, że wartość rat będzie kosztem podatkowym wyłącznie do limitu określonego dla amortyzacji, tj. 150 tys., kiedy obecnie do kosztów zaliczanie są wszystkie opłaty leasingowe bez żadnych ograniczeń.

Ponadto w przypadku wykorzystywania samochodu w celach mieszanych, tj. prywatnych oraz służbowych, możliwość odliczania wydatków ma zostać ograniczona – do 50 proc. poniesionych wydatków. Jak podkreśla resort finansów, celem takiej zmiany jest wprowadzenie takich samych zasad rozliczania samochodów osobowych w podatkach dochodowych, na jakich rozliczany jest VAT.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 wuefka

a co z tymi którzy już np. odpisa;i sobie w 2018- 150000 . To juzw2019 nie będą mogli nic odpisać?

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
107 20 9mmluger

No i bardzo dobrze. mam mdłości, kiedy widzę buraka w samochodzie za 300 patyków z rejestracją WI albo WE. Sposób jazdy i zachowania tych osobników (płci obojga) jest żenujący. Piszę "sposób" bo określenie "styl" jest tu absolutnie niedopuszczalne. To oni powodują postrzeganie warszawiaka za kierownicą jako aroganckiego chama, tymczasem 90 % z nich nie ma pojęcia, co oznaczają litery na ich tablicach. Za"'wrzucaną w koszty" ratę leasingu kupują sobie wizerunek człowieka sukcesu i "prestiż". Niestety - widać po nich, ileż prawdy jest w znanym (nie powszechnie) powiedzeniu, że smoking dobrze leży najwcześniej w piątym pokoleniu... Tymczasem woń zatęchłych gumofilców z obornikiem ciągnie się za tymi "rekinami biznesu" i nie przykryje go ani zapach od Armaniego, ani ciuch z odpowiednią metką (kupiony w TK- maxie...) czy podróbka torebki z literkami LV.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 8 rekin1986

Ostatnio skarbówka dupnęła sąsiada bo wziął i kupił sobie samochód na firmę w leasing 25/75 procent Volvo xc 90 za ponad 290 tys zł i sobie wrzucił to w koszty zarządu jako samochód dla zarządu przyszła kontrola ze skarbówki i uznała mu koszt do wysokości 85 tys zł a resztę jako przerost formy nad treścią i musiał zabulić VAT który odliczył od podatku ponad 50 tys musiał w zębach zanieść

Amortyzacja swoją drogą ale jak wiesz , że limit wynosi 20 tys euro na nowy samochód osobowy to nie kupuj samochodu za ponad 90 tys zł i nie baw się w kreatywną księgowość bo to lipa z tego wyjdzie dostawczaki ciężarówki czy pojazdy wolno-bieżące lub ciężki sprzęt budowlany to sobie kupuj ale nie osobówkę za ponad 85 tys na kredyt z wkładem własnym trochę wyższym niż VAT a całą ratę wrzucaj w koszty bo leasing tańszy od CIT to wezmę środek droższy by VAT odliczyć dochodowego wiedząc , że jutro mogę mieć skarbówkę na karku za optymalizację podatkową

W dzisiejszych czasach zabawa w wałki podatkowe szybko wyjdzie na jaw bo jest tzw JPK_VAt czyli wykazywanie faktur po obu stronach jeden wykazuje koszty drugi przychód który nie pokazuje wszystkich faktur tego wzywamy na dywanik

Skończyły się czasy , że można było bawić się w podwójny standard księgowy i skarbówka nie wiedziała kto oszukuje dzisiaj w czasach elektroniki to nie przejdzie bo wszystko jest zintegrowane i wszystko wszyscy wiedzą wiec nie ma się co pchać pod kose skarbówki jak to jest niepotrzebne

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 8 sztos1

Tak na marginesie to nie zamierzam stawać w obronie gostków zarabiających miliony bo oni np. poteżny ZUS dla MALUCZKICH i inne drobne sprawy ważne dla tychże maja w upie.

! Odpowiedz
8 53 jerzy.kopinski

PiS-owska walka z polskimi przedsiębiorcami nabiera rozpędu! Wszystko oczywiście pod hasłami ulżenia przedsiębiorcom i rozwoju przedsiębiorczości. Zapomniano tylko dodać, że chodzi o przedsiębiorców z pewnego państwa położonego w Palestynie, którym PiS szykuje miejsca w Polin.

! Odpowiedz
3 26 search

Zmiany sa po to by MF sie oplacalo a nie obywatelom i taka jest idea zmian. A ze w kasie brakuje kasy to mozna oczekiwac rownie inne dobre pomysly by kasy oddawac DO sp jak najwiecej. Ale moja ulubiona zmiana bedzie zmiana konstytucji i zapis +500.
za 10 lat te +500 bedzie wart tyle co paczka zapalek. Madry prezydent rzad to i madre ustawy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 1 sztos1

wszystko spoko ale to bzdura "za 10 lat te +500 bedzie wart tyle co paczka zapałek ".

! Odpowiedz
7 36 tantael

Macie swój PIS. Ostatnio jechałem z taksówkarzem który był zachwycony partią komunistyczną PIS, ciekawe co teraz powie.

! Odpowiedz
2 25 wektorwg

Chyba w 19 kończy się możliwość ograniczenia odpisu VAT w 50 procentach..... trzeba nadrobić

! Odpowiedz
12 50 silvio_gesell

Cała amortyzacja powinna iść w koszty.

! Odpowiedz
3 13 pull_up

Masz swoją dobrą zmianę.

! Odpowiedz
23 8 silvio_gesell odpowiada pull_up

Przecież chcą podnieść limit z 20tyś do 150tyś. Przeczytałeś artykuł, czy tylko tytuł?

! Odpowiedz
1 2 pull_up odpowiada silvio_gesell

Z podnoszeniem limitu wartości samochodu to trochę tak jak z podnoszeniem ustawowo płacy minimalnej.

! Odpowiedz
2 4 pull_up odpowiada silvio_gesell

A odnośnie twojego pytania to tak, przeczytałem.

"I choć z podwyższenia limitu odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorcy mogą być zadowoleni, to reszta zmian budzi duże obawy. Zrównanie limitu odpisów amortyzacyjnych samochodów osobowych z kosztami ich leasingu operacyjnego oznacza, że wartość rat będzie kosztem podatkowym wyłącznie do limitu określonego dla amortyzacji, tj. 150 tys., kiedy obecnie do kosztów zaliczanie są wszystkie opłaty leasingowe bez żadnych ograniczeń."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
31 9 silvio_gesell odpowiada pull_up

I bardzo dobrze, bo raty leasingu to nie są koszty!

Możliwość odpisania od podatku rat leasingowych jest tak samo szkodliwa, jak możliwość odpisania rat kredytu hipotecznego od podatku - czyli tzw mortgage deduction. Jedno i drugie prowadzi do baniek.

Zauważ, że gdyby wszyscy wszystko mogli amortyzować, to jedyne od czego płacilibyśmy podatki to od wartości ziemi - bo jej amortyzacja wynosi równe 0%. Wszystkie inne dobra się deprecjonują, lub trzeba płacić za ich utrzymanie w stanie niepogorszonym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 pull_up odpowiada silvio_gesell

Poczytaj na pierwszej lepszej stronie o leasingu. Albo zapisz się na jakieś studia.

A co do ziemi owszem, niech na wartość mojej ziemi pracują sąsiedzi. Ja nic nie muszę robić, rośnie samo jak sam twierdzisz :)

! Odpowiedz
15 5 silvio_gesell odpowiada pull_up

Leasing jest równoważny zwykłemu kredytowi, tylko bez banku, a pomiędzy leasingodawcą i leasingobiorcą.

I tak jak absurdem jest uznanie całych rat kredytu za koszt uzyskania przychodu - bo kosztem kredytu są odsetki) tak absurdem jest możliwość uznania za koszt uzyskania przychodu całych rat leasingowych - bo kosztem jest tylko amortyzacja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 47 jasiek2017

Policzmy obecnie amortyzacja to 20 tys euro czyli ok 86,000 pln (4,3 za euro)
Ma byc podniesiona niby do 150 tys ale wiekszosc odliczy polowe czyli max 75,000. Czyli de facto mamy podwyzszenie podatkow dla zdecydowanej wiekszosci MSP.

I kuriozalne, "Ponadto w przypadku wykorzystywania samochodu w celach mieszanych, tj. prywatnych oraz służbowych, możliwość odliczania wydatków ma zostać ograniczona – do 50 proc. poniesionych wydatków. Jak podkreśla resort finansów, celem takiej zmiany jest wprowadzenie takich samych zasad rozliczania samochodów osobowych w podatkach dochodowych, na jakich rozliczany jest VAT."

Tyle, ze czlowiek odlicza 50% VAT ale przy sprzedazy Polska wyciaga lapy po 100% VAT od sprzedazy samochodu. To gdzie tu rownosc ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 17 jasiek2017

Zobaczymy jeszcze co z najmem samochodow.

! Odpowiedz
16 61 wektorwg

Dobra zmiana k.... . I co podoba się biznesmeni. Kto uwierzył propagandzie PiS gdy ta była w opozycji ze PO zarzyna przedsiębiorców. Jeszcze MŚP zatęskni za PO

! Odpowiedz
20 50 jasiek2017

juz teskni. Za PO przynajmniej byl spokoj i przewidywalnosc. Tzw ciepla woda w kranie, ktora znudzila sie nieudacznikom wyciagajacym lapy po publiczne i cudze pieniadze znowu bedzie pożądana.

! Odpowiedz
7 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 90 karbinadel

Jeśli to mają być kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców, to strach pomyśleć co będzie, gdy zechcą nam coś utrudnić

! Odpowiedz
7 88 charles80

Który to już dodatkowy podatek i obciążanie kolejnej grupy społecznej na socjal?

! Odpowiedz
5 63 jasiek2017

Do tej pory PiS wprowadzil lub podniosl 29 podatkow przez 2,5 roku swoich rzadow.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

    Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.