Rząd szykuje zmiany w leasingu. Koniec z wrzucaniem całej raty w koszty?

redaktor Bankier.pl

Resort Finansów pracuje nad zmianami, które mocno wpłyną na opłacalność leasingu. Podwyższenie limitu amortyzacji samochodu do 150 tys. zł, likwidacja kilometrówki czy ograniczenie możliwości odliczania wydatków na auta wykorzystywane służbowo i prywatnie – to niektóre z proponowanych zmian, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Nadchodzi koniec opłacalności leasingu samochodu
Nadchodzi koniec opłacalności leasingu samochodu (fot. dolgachov / YAY Foto)

O planowanych zmianach w leasingu poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska w wywiadzie dla DGP. Może się okazać, że ta popularna forma finansowania, po którą sięgają głównie przedsiębiorcy z sektora MŚP, niebawem przestanie być opłacalna (wg ZPL, w 2017 r. ten typ klienta stanowił 71 proc. ogółu leasingobiorców).

To doniesienia ciekawe tym bardziej, że rynek leasingu przeżywa prawdziwy rozkwit. Z roku na rok wartość sumy podpisywanych kontraktów jest coraz większa. Jeszcze pięć lat temu wynosiła ona 35,3 mln zł, w 2014 r. było to już 42,8 mln zł, natomiast w 2017 r. – 67,8 mln zł. Dynamika rynku utrzymuje się na wysokim poziomie, głownie napędzana leasingiem samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych do 3,5 ton, które stanowiły w 2017 r. 45 proc. struktury finansowania przedmiotów leasingu.

Przedsiębiorcy chętnie sięgają po ten rodzaj finansowania, głownie samochodów, ze względu na korzyści podatkowe. Leasing auta obecnie bardziej się opłaca niż jego zakup, ponieważ całość raty można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Niestety, jak informuje DGP, już w 2019 r. może przestać być tak opłacany.

Resort Finansów planuje podwyższyć z 20 tys. euro do 150 tys. zł limit wartości samochodu osobowego, do którego odpisy amortyzacyjne będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowo zamierza zrezygnować z kilometrówki, na którą - jak twierdzi Teresa Czerwińska - skarżą się szczególnie najmniejsi przedsiębiorcy, a przede wszystkim na problemy z wypełnianiem ewidencji przebiegu pojazdu dla potrzeb rozliczenia PIT. Jednak nie będzie to dotyczyło aut należących do pracowników, a jedynie wykorzystywanych do celów służbowych. Kolejną planowaną zmianą ma być zrównanie limitu odpisów amortyzacyjnych samochodów osobowych z kosztami ich leasingu operacyjnego.

I choć z podwyższenia limitu odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorcy mogą być zadowoleni, to reszta zmian budzi duże obawy. Zrównanie limitu odpisów amortyzacyjnych samochodów osobowych z kosztami ich leasingu operacyjnego oznacza, że wartość rat będzie kosztem podatkowym wyłącznie do limitu określonego dla amortyzacji, tj. 150 tys., kiedy obecnie do kosztów zaliczanie są wszystkie opłaty leasingowe bez żadnych ograniczeń.

Ponadto w przypadku wykorzystywania samochodu w celach mieszanych, tj. prywatnych oraz służbowych, możliwość odliczania wydatków ma zostać ograniczona – do 50 proc. poniesionych wydatków. Jak podkreśla resort finansów, celem takiej zmiany jest wprowadzenie takich samych zasad rozliczania samochodów osobowych w podatkach dochodowych, na jakich rozliczany jest VAT.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 wuefka

a co z tymi którzy już np. odpisa;i sobie w 2018- 150000 . To juzw2019 nie będą mogli nic odpisać?

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
107 20 9mmluger

No i bardzo dobrze. mam mdłości, kiedy widzę buraka w samochodzie za 300 patyków z rejestracją WI albo WE. Sposób jazdy i zachowania tych osobników (płci obojga) jest żenujący. Piszę "sposób" bo określenie "styl" jest tu absolutnie niedopuszczalne. To oni powodują postrzeganie warszawiaka za kierownicą jako aroganckiego chama, tymczasem 90 % z nich nie ma pojęcia, co oznaczają litery na ich tablicach. Za"'wrzucaną w koszty" ratę leasingu kupują sobie wizerunek człowieka sukcesu i "prestiż". Niestety - widać po nich, ileż prawdy jest w znanym (nie powszechnie) powiedzeniu, że smoking dobrze leży najwcześniej w piątym pokoleniu... Tymczasem woń zatęchłych gumofilców z obornikiem ciągnie się za tymi "rekinami biznesu" i nie przykryje go ani zapach od Armaniego, ani ciuch z odpowiednią metką (kupiony w TK- maxie...) czy podróbka torebki z literkami LV.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 8 rekin1986

Ostatnio skarbówka dupnęła sąsiada bo wziął i kupił sobie samochód na firmę w leasing 25/75 procent Volvo xc 90 za ponad 290 tys zł i sobie wrzucił to w koszty zarządu jako samochód dla zarządu przyszła kontrola ze skarbówki i uznała mu koszt do wysokości 85 tys zł a resztę jako przerost formy nad treścią i musiał zabulić VAT który odliczył od podatku ponad 50 tys musiał w zębach zanieść

Amortyzacja swoją drogą ale jak wiesz , że limit wynosi 20 tys euro na nowy samochód osobowy to nie kupuj samochodu za ponad 90 tys zł i nie baw się w kreatywną księgowość bo to lipa z tego wyjdzie dostawczaki ciężarówki czy pojazdy wolno-bieżące lub ciężki sprzęt budowlany to sobie kupuj ale nie osobówkę za ponad 85 tys na kredyt z wkładem własnym trochę wyższym niż VAT a całą ratę wrzucaj w koszty bo leasing tańszy od CIT to wezmę środek droższy by VAT odliczyć dochodowego wiedząc , że jutro mogę mieć skarbówkę na karku za optymalizację podatkową

W dzisiejszych czasach zabawa w wałki podatkowe szybko wyjdzie na jaw bo jest tzw JPK_VAt czyli wykazywanie faktur po obu stronach jeden wykazuje koszty drugi przychód który nie pokazuje wszystkich faktur tego wzywamy na dywanik

Skończyły się czasy , że można było bawić się w podwójny standard księgowy i skarbówka nie wiedziała kto oszukuje dzisiaj w czasach elektroniki to nie przejdzie bo wszystko jest zintegrowane i wszystko wszyscy wiedzą wiec nie ma się co pchać pod kose skarbówki jak to jest niepotrzebne

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 8 sztos1

Tak na marginesie to nie zamierzam stawać w obronie gostków zarabiających miliony bo oni np. poteżny ZUS dla MALUCZKICH i inne drobne sprawy ważne dla tychże maja w upie.

! Odpowiedz
8 53 jerzy.kopinski

PiS-owska walka z polskimi przedsiębiorcami nabiera rozpędu! Wszystko oczywiście pod hasłami ulżenia przedsiębiorcom i rozwoju przedsiębiorczości. Zapomniano tylko dodać, że chodzi o przedsiębiorców z pewnego państwa położonego w Palestynie, którym PiS szykuje miejsca w Polin.

! Odpowiedz
3 26 search

Zmiany sa po to by MF sie oplacalo a nie obywatelom i taka jest idea zmian. A ze w kasie brakuje kasy to mozna oczekiwac rownie inne dobre pomysly by kasy oddawac DO sp jak najwiecej. Ale moja ulubiona zmiana bedzie zmiana konstytucji i zapis +500.
za 10 lat te +500 bedzie wart tyle co paczka zapalek. Madry prezydent rzad to i madre ustawy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 1 sztos1

wszystko spoko ale to bzdura "za 10 lat te +500 bedzie wart tyle co paczka zapałek ".

! Odpowiedz
7 36 tantael

Macie swój PIS. Ostatnio jechałem z taksówkarzem który był zachwycony partią komunistyczną PIS, ciekawe co teraz powie.

! Odpowiedz
2 25 wektorwg

Chyba w 19 kończy się możliwość ograniczenia odpisu VAT w 50 procentach..... trzeba nadrobić

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

    Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.