REKLAMA

Rząd szykuje pomoc dla sektora energochłonnego i klientów indywidualnych

2022-09-12 20:09
publikacja
2022-09-12 20:09

W tym tygodniu przedstawimy pakiet rozwiązań pomocowych dla sektora energochłonnego, a także dla klientów indywidualnych - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jeśli nie przekroczy się pewnego poziomu zużycia energii, to będzie się płaciło mniejsze ceny za energię elektryczną - wyjaśnił.

Rząd szykuje pomoc dla sektora energochłonnego i klientów indywidualnych
Rząd szykuje pomoc dla sektora energochłonnego i klientów indywidualnych
fot. krzysmam / / Shutterstock / Bankier.pl

Müller w poniedziałek wieczorem pytany był w TVP Info o środowe oświadczenie przewodniczącej KE Ursuli Von der Leyen, w którym przedstawiła pomysły Komisji na walkę z kryzysem energetycznym, m.in. wprowadzenie w UE obowiązkowego ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu.

Na pytanie, dlaczego polski rząd nie chce zgodzić się na to rozwiązanie, rzecznik rządu odparł: "Bo uważamy, że każdy kraj powinien o swoich kwestiach energetycznych - jeśli chodzi o czas realizacji - decydować samodzielnie". Wskazał, że gospodarki krajów UE są skonstruowane w różny sposób.

"Jeśli dziś ktoś chce karać Polskę albo budować taki system, w którym my będziemy poszkodowani za to, że to Niemcy przecież decydowały o tym, by się uzależniać od rosyjskiego gazu, to my się na to godzić nie możemy" - oświadczył. Według niego "jeśli ktoś powinien dziś ponieść solidarną cenę za to, co się dzieje, to właśnie m.in. Niemcy, którzy doprowadzili do takiego systemu".

Na uwagę, że samo oszczędzanie energii czy wody to dobra idea, do której można Polaków zachęcać, Müller odparł: "My w tym tygodniu przedstawimy pakiet różnego rodzaju rozwiązań pomocowych dla sektora energochłonnego, czyli tych dużych firm, które najbardziej potrzebują energii, ale również pewne rozwiązania dla klientów indywidualnych, które spowodują, że będzie się opłacało nie zużywać więcej energii elektrycznej niż w poprzednich latach".

"Przede wszystkim chcemy zbudować taki system, o czym też mówił prezes (PiS Jarosław) Kaczyński, że - jeśli nie przekroczy się pewnego poziomu zużycia energii - to będzie się płaciło mniejsze ceny za energię elektryczną, niż gdyby ten próg przekroczyć. I to ma zachęcać do tego, by faktycznie nie zwiększać tego wykorzystania energii" - wskazywał.

Jak jednocześnie zauważył, "już teraz zużycie gazu globalnie w Polsce jest niższe niż w zeszłym roku, bo same firmy, obywatele podejmują działania oszczędnościowe, bo widzą po prostu, że te ceny są większe, bo Rosja szantażuje całą Europę swoimi cenami".

Müller pytany był też o doniesienia niektórych mediów, że zimą może zabraknąć w Polsce 4 mln ton węgla. "Nie, jeżeli chodzi o cały okres grzewczy, to już w tej chwili te zakontraktowane ilości węgla wystarczą na to, by stopniowo dostarczać do gospodarstw domowych czy do elektrociepłowni węgiel" - podkreślił. "Natomiast istotne jest to, by to odbywało się stopniowo, w określonym czasie, bo to, co jest największą trudnością i największym wąskim gardłem, to dostarczenie tego w jednym czasie" - zaznaczył.

Rzecznik rządu pytany był też o zapowiedź premiera Ukrainy Denysa Szmyhala o tym, że Ukraina jest gotowa, by rozpatrzeć możliwość wprowadzenia kwot eksportowych węgla do Polski. "Chodzi o 100 tys. ton we wrześniu, które teraz są krytycznie potrzebne naszym polskim partnerom" - napisał na Telegramie. W sobotę Müller potwierdził, że Ukraina zaproponowała Polsce wsparcie w dostawach węgla.

Pytany w poniedziałek o plany większych dostaw węgla z Ukrainy do Polski, Müller odparł, że "wszystko zależy od tego, jak też będzie wyglądała sytuacja konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy". Podkreślał jednocześnie, że "jeszcze ważniejsze" są dostawy energii elektrycznej z elektrowni atomowych, z elektrowni Chmielnicki. "W tej chwili budujemy dodatkową sieć łączącą nas z Ukrainą po to, by korzystać z tej energii, której w tej chwili w całości nie wykorzystuje Ukraina" - powiedział rzecznik rządu.

Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Kijowie przekazał, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski "zadeklarował, że Ukraina – na ile wystarczy jej sił i mocy – będzie wspierać Polskę w walce z kryzysem energetycznym i dostarczać prąd z elektrowni Chmielnicki".

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (19)

dodaj komentarz
drzaraza
Tu pisowska sekta tam trzy razy tyle zabierze i jeszcze pochwali się swoim „sukcesem” w PiSwizji.
trolley
To tak wygląda jakby pisowska sekta wprowadziła program dla tonących "brzytwa +" XD
marok
Już trollom nawet mniejsze rachunki za prąd przeszkadzają. Jeśli chcą płacić wyższe niech płacą, niech idą do swojego dostawcy prądu i powiedzą ,że żadnych zniżek nie chcą.
trolley
No co tam pisowski sekciarzu? :) Już dostałeś te 3 tony węgla po 1000 od swojej zdradzieckiej sekty? XD
ministerprawdy
Rząd chroni nas przed inflacją tak nieugięcie jak pracował nad chronieniem nas przed wirusem.
ketevan
Przed wirusem człowiek mógł ochronić się bez niczyjej pomocy. Wystarczyło wyciągnąć wtyczkę od TV.
trolley odpowiada ketevan
i od respiratora
keaman
Im wcześniej pożegnamy się z tymi partaczami o mentalności Kalego, tym lepiej dla Polski i Polaków.
luxferre
I ponownie walczą z brakiem towarów dopłatami. Ale nie z kasy z podatków, tylko z dodruku.... Ku**a chyba powinienem się jako Polak gotować w środku, ale stać mnie już tylko na mieszabkę bezradności i śmiechu...
Inflacja 20% to będzie tylko preludium... Jak można było w ciągu ledwie 7 lat tak bardzo zniszczyć kraj, który tak świetnie rokował?
itso_czowiek_zlasu
Resentyment – pojęcie filozoficzne, oznaczające zjawisko tworzenia iluzorycznych wartości oraz ocen moralnych jako rekompensaty własnych niemocy i ograniczeń.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki