REKLAMA

Rząd rozważa promesy finansowe dla inwestycji w ramach KPO

2021-05-11 06:47
publikacja
2021-05-11 06:47
Rząd rozważa promesy finansowe dla inwestycji w ramach KPO
Rząd rozważa promesy finansowe dla inwestycji w ramach KPO
fot. Virrage Images / / Shutterstock

Rząd rozważa promesy finansowe dla inwestycji publicznych, które będą ujęte w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) - napisano we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Jak przypomniano, "w tym roku do Polski spłynie 13 proc. funduszy unijnych przewidzianych w KPO". "Mowa o 4–5 mld euro. Rzecz w tym, że w optymistycznym wariancie stanie się to dopiero na jesieni lub później" - napisano.

Według ustaleń "DGP" "rząd chciałby wcześniej uruchomić finansowanie inwestycji publicznych", a "jeden z możliwych wariantów to państwowe promesy". "Pieniądze na KPO będą pozyskiwane na rynkach przez Komisję Europejską. Zanim one wpłyną, państwa powinny już zacząć realizować projekty, by się wyrobić do sierpnia 2026 r., gdy trzeba będzie je rozliczyć – mówi nasze źródło w rządzie" - czytamy w gazecie.

Jak wyjaśniono, "promesy mają być elementem rozruszania gospodarki – bez czekania na unijne pieniądze, które mogą dotrzeć z opóźnieniem".

Gazeta pisze, że rząd zastanawia się, "w jakich dziedzinach zastosować najatrakcyjniejsze formy finansowania inwestycji z KPO". "Z naszych ustaleń wynika, że 100-procentowe dotacje są prawdopodobne w sektorze rolniczym. Inny obszar to infrastruktura wodno-kanalizacyjna" - napisano.

"To ukłon w stronę samorządów, które zarządzają słabo zurbanizowanymi terenami, gdzie nie można byłoby skorzystać z instrumentów z polityki spójności. Biedne samorządy nie udźwigną 40 proc. kosztów kwalifikowanych przy zwykłej dotacji, więc tam idealnie pasuje KPO" – wyjaśnił polityk PiS, cytowany w artykule.

gj/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jpelerj
Czyli dla wielkich budów socjalizmu i swoich samorządów.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki