Rząd rozważa ozusowanie umów o dzieło

Ozusowanie umów o dzieło nie jest pewne; nic nie jest przesądzone - powiedział w czwartek szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Jak dodał, za tę sprawę odpowiada Ministerstwo Rodziny, "które musi zadbać o należyte wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych".

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk
Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk (fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów w Radiu Plus był pytany, czy ozusowanie umów o dzieło to jest już pewna sprawa.

"Nie jest to sprawa pewna. Tytuł z wczorajszego artykułu w Gazecie Prawnej z mojego wywiadu powinien być opatrzony co najmniej dużym znakiem zapytania, a nie oznajmującym zdaniem. Ja mówiłem o tym, że trwają dyskusje, jest to potrzebne, bo to nierówne traktowanie różnych form pracy nie jest dobre - jest to ucieczka w umowy o dzieło, natomiast Ministerstwo Rodziny pracuje nad tym" - odpowiedział minister. Jak dodał, o pewności można mówić dopiero wtedy, gdy daną ustawę podpisuje prezydent.

W środę w "DGP" ukazał się wywiad z Kowalczykiem pt. "Będzie oskładkowanie umów o dzieło". "Minister Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, w wywiadzie dla DGP opowiada się za równym traktowaniem wszystkich typów umów. Oznacza to, że w rządzie zwiększa się grupa, która chciałaby naliczania składek od umów o dzieło" - czytamy w gazecie, która przypomniała też, że "wcześniej opowiedziała się za tym minister rodziny Elżbieta Rafalska".

Dopytywany czy wicepremier Mateusz Morawiecki jest za tym, żeby umowy o dzieło były ozusowane, odparł: "(Morawiecki) Rozumie, jeśli chodzi o przychody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - one się rozchodzą z wydatkami, więc to uszczelnianie jest potrzebne. Natomiast czy w tej formie, czy w innej, to oczywiście przed nami daleka droga".

"Trwa dyskusja, przede wszystkim dyskusja nad poszerzeniem tej bazy dotyczącej składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych - natomiast w jakiej formie, w jakiej wysokości, od czego - to oczywiście jest sprawa otwarta całkowicie" - wskazał minister.

Według niego ewentualna decyzja zapadłaby w tym roku, a obowiązywałaby ewentualnie od 2018 roku. "Nic nie jest przesądzone" - zastrzegł.

Kowalczyk uważa, że obecnie "skala ucieczek w umowy o dzieło jest większa", dlatego, że "niestety też ta interpretacja się poszerzyła - m.in. różne wyroki sądu administracyjnego, które pokazywały, że tak naprawdę wszystko można nazwać umową o dzieło, więc jest to otwarta furtka dla ucieczki w tę formę zatrudnienia".

"Stąd najlepszym wyjściem - moim zdaniem - jest ujednolicenie (umów-PAP) i wtedy nie będzie problemu uciekania" - powiedział.

"Wszystko jest możliwe, wymaga to dokładnych obliczeń, analiz, stosowne decyzje będą podejmowane, za to odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej, które musi zadbać o należyte wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych" - konkludował Henryk Kowalczyk.

Rafalska: Nie pracujemy jeszcze nad oskładkowaniem umów o zatrudnieniu studentów

Prace nad projektem oskładkowania umów o zatrudnieniu studentów w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jeszcze nie trwają, poinformowała szefowa resortu Elżbieta Rafalska. Podkreśliła, że od pomysłu i od tego, co się pojawiło w przeglądzie emerytalnym do decyzji "droga jest długa".

"Dzisiaj poprawia nam się sytuacja zatrudnieniowa osób młodych, a jednocześnie myślimy o tych osobach, wybiegając w przyszłość i pamiętając o tym, że ten sposób zatrudnienia obowiązuje do 26 roku życia. Ale projektu nie ma, nie pracujemy jeszcze nad tym projektem. Ale problem jakiś jest, mamy prawo do poważnej, odpowiedzialnej dyskusji" - powiedziała Rafalska podczas konferencji prasowej. 

"To się pojawiało, kiedy trwały prace nad jednolitą daniną, nad próbą zmiany też tej sytuacji, która powoduje, że Polska wśród tych liderów w kwestii zatrudniania na umowy śmieciowe. Przy tym sytuacja na rynku pracy obecnie jest trochę inna. Inną sytuację mieliśmy kilka lat temu, gdy zachęcaliśmy trochę pracodawców, żeby osoby, które studiują znajdowały zatrudnienie, bo dla pracodawcy była to sytuacja bardziej opłacalna" - wskazała minister. 

Podkreśliła, że punktem wyjścia do oskładkowania zatrudnienia studentów jest posiadanie przez nich stażu ubezpieczeniowego i zabezpieczeń socjalnych.

"Z punktu widzenia studenta, posiadanie stażu ubezpieczeniowego od momentu podjęcia pracy to jest coś, co w przyszłości emerytalnej, o której młodzi ludzie jeszcze nie myślą, mocno zaprocentuje. Jeżeli dzisiaj w Polsce dyskutujemy o uprawnieniach emerytalnych, o uprawnieniach nawet do minimalnej emerytury, to musimy pamiętać, że ten minimalny okres stażowy musi być przestrzegany" - argumentowała też Rafalska.

(PAP)

son/ aop/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~KACZYŃSKI

Balcerowicz musi SZYBKO wrócić

! Odpowiedz
0 0 ~teru

ZUS do zaorania, dla kazdego minimalny socjal na starosc. emerytura to bzdura

! Odpowiedz
0 0 ~jatymy

A nie lepiej skasować wszytskie umowy inne niż o pracę???

! Odpowiedz
0 1 ~BankructwoPiS

Ta partia pomału wchodzi w buty POpapranców, bo to nieuniknione dla bolszewii, czyli plajta.
PiS to bedzie teraz" Pracuj i Sp......j" oczywiscie dziadu!!!

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 11 ~TW-Balbina

Gdzie by tu jeszcze wycharatać?Kogo by tu jeszcze obłupić?Z kogo by tu jeszcze zrobić złodzieja,zmieniając interpretacje gównianego prawa? No, coś trzeba zrobić bo warchoły górniczo/związkowe za mało dostali i i szykują opony i kilofy na Wawę. A jeszcze te wszystkie wesołe programy+. Cholerni złodzieje, prywaciarze krwiopijcy nie chcą dać dobrowolnie to ich trzeba wycisnąć jak cytrynę.Co to za porządki żeby górnicy generując straty nie mogli być za to słusznie i godnie wynagrodzeni.Chyba trzeba będzie zabrać majątki prywaciarzom to się zrobi 1000+ i oczywiście 17-tki,18-tki i 19-tki dla górników.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ~qq

i jak to niby ma wyglądać w przypadku na przykład freelancerów? Obowiązek płacenia co miesiac 1 tys zlotych na ZUS dla każdego, kto pracuje na umowy o dzieło? Lol. Tylko po mi to? Pracując jako copywirer-freelancer zarabiam ok. 8 tys miesięcznie, spokojnie wystarczy mi na starość, tak samo, jak wystarcza na prywatną opiekę medyczną. Jeżeli ktoś wybiera ten rodzaj zarobkowania, to właśnie po, zeby nie płacić tych wszystkich zusów, krusów i tym podobnych, tylko zarabiać na siebie, a nie na urzędasów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 7 ~Waldi

A może by tak oskładkować w końcu policjantów, żołnierzy zawodowych, sędziów, prokuratorów
polityków itd. którzy biorą b. duże emerytury nie płacąc żadnej składki. to jest oszustwo ze strony Państwa. Dlaczego nikt z polityków nie porusza tej sprawy.

! Odpowiedz
9 1 ~Slawko989o

Nikt nikogo nie okrada. Nie powinno byc uciekania od skladek zus i podatkow. Tak jest na calym swiecie

! Odpowiedz
7 3 ~MacGawer

W normalnym państwie osoba ktora nie placi składek na emerytury (wyłaczając Nową Zelandię, Kanadę i m oż ejeszcze coś gdzie sa obywatelskie) po prostu jej nie dostanie. A w Polsce z jednej strony chcą brać kasę od "fuch" co w sumie może dać tak małe składki, że zamiast płacić emerytury oddadzą na starość (jak znam zycie bez odsetek). Kolejna ekipa nie ma innego pomysłu jak tylko "oZUSowanie" wszystkiego co się rusza nie patrząc na to, że "oZUSowanemu" rolnikowi, dziennikarzowi, "wolnemu strzelcowi" i innym TEŻ TRZEBA BEDZIE PLACIC emerytury z ZUS. A te średnio są 2x większe niż z KRUS - to powino dać do myslenia. Schemat piramidy sie kłania gdzie bez naganiania nowych frajeríów stystem sie załamuje!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.