REKLAMA

Rząd rozszerza dofinasowanie transportu na szczepienia przeciw COVID-19

2021-01-14 14:34
publikacja
2021-01-14 14:34
fot. Alrandir / Shutterstock

Rząd na wniosek samorządów rozszerza dofinasowanie transportu na szczepienia; pomoc obejmie m.in. dowóz osób powyżej 70. roku życia mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców - poinformował w czwartek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA i pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem, zapowiedział, że rząd dofinansuje ponadto etat koordynatora gminnej infolinii, na którą będą mogli się zgłaszać chętni do skorzystania z transportu na szczepienie.

"Od początku tygodnia wojewodowie spotykali się z samorządowcami w terenie. Również my mieliśmy spotkania na poziomie rząd - Komisja Wspólna związane z realizacją poleceń wojewodów, w ramach których samorządy będą organizowały akcję dowożenia osób niepełnosprawnych oraz osób, które w gminach poniżej 100 tysięcy mieszkańców nie mają możliwości dojazdu, do punktu szczepień" - wyjaśnił PAP wiceminister.

Jak zaznaczył, w ramach tych spotkań wyniknęły wnioski samorządów. "Przede wszystkim takie, że w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców mimo wszystko jest pewna grupa ludzi samotnych, grupa ludzi, która ma utrudniony dojazd czy tramwajem, czy autobusem do punktu szczepień" - podkreślił.

"Postanowiliśmy rozszerzyć dofinasowanie rządu właśnie o duże miasta, aby ich mieszkańcy powyżej 70. roku życia, mający trudności w samodzielnym dotarciu na szczepienie, mogli zamówić transport w gminie" - poinformował Szefernaker.

Wnioski samorządów, jak tłumaczył, dotyczyły również tego, aby gminy otrzymały dofinasowanie etatu koordynatora gminnej infolinii. "Każda gmina będzie miała numer telefonu, pod którym mieszkańcy będą mogli zasygnalizować potrzebę dowozu do punktu szczepień. W takiej sytuacji też postanowiliśmy w kwocie 3 tysięcy brutto dofinansować miesięcznie taki etat w każdej gminie" - podkreślił.

Wiceminister zapytany, czy infolinie uda się uruchomić w ten piątek, zaznaczył, że w każdej gminie trwają w tej chwili przygotowania. "Zgłoszenia na szczepienia będą na początku ograniczone dla osób powyżej 80. roku życia, a sama usługa dowozu będzie wykonywana od 25 stycznia, gdy rozpocznie się szczepienie grupy pierwszej" - przypomniał. "Chcielibyśmy, aby infolinie ruszyły jak najszybciej, od jutra, ale organizacja dowozu przez gminy będzie również dopracowywana w przyszłym tygodniu" - dodał.

Jak wyjaśnił Szefernaker, nowe decyzje dotyczące wspomnianych kwestii zostaną wydane przez wojewodów jeszcze w czwartek.

O zmianach wiceminister poinformował także na Twitterze. "Na wniosek samorządów rząd dofinansuje także w miastach pow. 100 tys. mieszkańców dowóz do punktów szczepień przeciw #COVID-19 osób powyżej 70. rż mających trudności w samodzielnym dotarciu na szczepienie. Każda gmina otrzyma także dofinansowanie etatu koordynatora gminnej infolinii" - napisał.

Autorka: Agnieszka Ziemska

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jpelerj
Właśnie dzisiaj dowiadywałem się o dowóz dla 90 latki w małym miasteczku. Mieszka sama, ma problemy z chodzeniem (porusza się przy pomocy chodzika w mieszkaniu), jej córka nie ma samochodu. I infolinia NFZ odpowiedziała, że nie wiedzą, czy i kto realizuje szczepienia w domu. A dowóz - organizuj sobie sam. I nawet nie Właśnie dzisiaj dowiadywałem się o dowóz dla 90 latki w małym miasteczku. Mieszka sama, ma problemy z chodzeniem (porusza się przy pomocy chodzika w mieszkaniu), jej córka nie ma samochodu. I infolinia NFZ odpowiedziała, że nie wiedzą, czy i kto realizuje szczepienia w domu. A dowóz - organizuj sobie sam. I nawet nie o koszty chodzi, ale o to, że pani się boi masowego transportu (tam nie ma wielu taksówek i nawet nie wiadomo, czy pracują). Mam nadzieję, że karma rzeczywiście wraca. Za takie coś król Szwecji przepraszał naród,("zawiedliśmy") a polski rząd się chwali osiągnięciami. Bezwstyd. Pajdokracja.

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki