Rząd przyjął projekty ustaw wprowadzających reformę edukacji

Rząd przyjął projekty ustaw wprowadzających reformę edukacji, w tym zmieniających strukturę szkół w Polsce, m.in. likwidujących gimnazja. Chodzi o dwa projekty ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe.

Premier Beata Szydło
Premier Beata Szydło (fot. Bartosz Frydrych / FORUM)

"Chcę powiedzieć jasno i wyraźnie: Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia tej reformy" - poinformowała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu.

"To, że dzisiaj Rada Ministrów przyjęła te projekty ustaw, jest dowodem na to, że nie tylko jesteśmy zdeterminowani, ale uruchamiamy cały proces w tej chwili już legislacyjny. Projekt ustawy zostanie skierowany do Sejmu. Wierzę w to głęboko, że zostanie bardzo dobrze ten proces w Sejmie przeprowadzony i też, że Sejm będzie poczuwał się do tej współodpowiedzialności za przyszłość polskiej szkoły" - powiedziała. "Mamy pieniądze zabezpieczone w budżecie" - dodała.

Zgodnie z projektami w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej; nie będzie rekrutacji do I klasy gimnazjum. Obecni uczniowie klas I gimnazjów są ostatnim rocznikiem uczących się w nim.

Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia, w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017 r. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021.

Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020, a zakończyć się w roku szkolnym 2023/2024.

Na zakończenie 8-letniej szkoły podstawowej uczniowie będą pisać egzamin ósmoklasisty. Ma on obejmować trzy przedmioty obowiązkowe dla wszystkich uczniów: polski, matematykę i język obcy oraz egzamin z jeszcze jednego przedmiotu do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii. Wynik z egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

W okresie przejściowym, czyli latach szkolnych 2018/2019, 2019/2020 i 2020/2021 egzamin będzie obejmował tylko przedmioty obowiązkowe; egzamin z przedmiotu dodatkowego po raz pierwszy przeprowadzony zostanie w roku szkolnym 2021/2022.

Zalewska: 900 mln zł na skutki reformy oświaty

900 mln złotych zostanie wydanych na skutki reformy oświaty - poinformowała we wtorek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

"To jest 900 milionów wprost na skutki reformy. Pojawia się 5 tysięcy dodatkowych oddziałów, dodatkowe etaty. Jednocześnie mamy pieniądze, ponad 300 mln zł wprost dedykowanych i 168 mln zł w rezerwie budżetowej na dostosowanie" - powiedziała Zalewska na wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło.

Powiedziała, że kwota 900 milionów to środki "wprost dedykowane na reformę". Jak mówiła, pieniądze zostaną wykorzystane m.in. "na przekształcenia w szkole branżowej czy stworzenie oddziałów przygotowawczych". "To jest miejsce do kształcenia dzieci obcokrajowców" - wyjaśniała Zalewska.

Zdaniem minister edukacji, reforma oświaty nie powinna wywołać zwolnień wśród nauczycieli. Dodała również, że w ministerstwie trwają działania, które mają ochronić nauczycieli przed niżem demograficznym.

"Mam przeświadczenie, że wszystkie możliwe elementy, które zabezpieczają nauczyciela, zostają wprowadzane. Mam tu silne wsparcie związków zawodowych" - dodała.

Szefowa MEN poinformowała, że do projektów przyjętych zostało prawie 100 uwag zaproponowanych przez ministrów, instytucje, stowarzyszenia i związku zawodowe.

Premier: W środę spotkanie z wojewodami i kuratorami ws. reformy edukacji

W środę w kancelarii premiera odbędzie się spotkanie z minister edukacji, wojewodami i kuratorami ws. reformy oświaty - zapowiedziała we wtorek premier Beata Szydło. Przygotowaliśmy pełną informację o reformie, rodzice mogą o nią pytać w każdej szkole - zadeklarowała.

"Mamy pieniądze zabezpieczone z w budżecie. Pani minister Zalewska jest przygotowana organizacyjnie do przeprowadzenia tej reformy" - zapewniła szefowa rządu.

"Przygotowaliśmy pełną informację na temat wprowadzanych zmian. O te zmiany będziecie mogli państwo pytać w kuratorach, zobowiązani zostaną wojewodowie, kuratorzy do organizowania spotkań" - powiedziała Szydło.

Dodała, że rodzice będą też mogli pytać o zmiany "w każdej szkole". "Do każdej szkoły zostanie dostarczony pakiet informacyjny, o który rodzice mogą pytać, mogą tam zasięgać pełnej informacji" - powiedziała premier.

Podkreśliła, że wprowadzane zmiany "to nasza wspólna współodpowiedzialność". "Nie tylko za polską szkołę, nie tylko za polską edukację i naukę, ale za polską, za naszą wspólną przyszłość, bo od tego jak ta szkoła będzie funkcjonowała (...) zależy przyszłość Polski" - powiedziała premier.

Zalewska: 18 listopada spotkanie zespołu ds. statusu zawodowego

18 listopada będzie pierwsze spotkanie zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty - poinformowała minister edukacji. W zespole zasiadać mają m.in. przedstawiciele samorządów i związkowcy, dyskutować ma on nad zasadami wynagrodzenia, statusu i awansu zawodowego nauczycieli.

Członkowie zespołu mają dyskutować ma nad zasadami dotyczącymi wynagrodzenia, statusu i awansu zawodowego pracowników oświaty.

We wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister Anna Zalewska pytana była, czy zamierza się spotkać ze związkami zawodowymi działającymi w oświacie. Zalewska odpowiedziała, że bardzo często spotyka się z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych i Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

"18 listopada będziemy mieć okazję dyskutować, dlatego, że 18 listopada jest pierwsze posiedzenie zespołu powołanego dzięki pani premier i za przyzwoleniem pani premier, zespołu przy ministrze edukacji, który będzie właśnie zajmował się wynagrodzeniem nauczyciela" - poinformowała minister edukacji.

"My skutecznie i systematycznie od grudnia tamtego roku realizujemy krok po kroku wszystkie postulaty związków zawodowych" - zaznaczyła.

Na 19 listopada zaplanowana jest w Warszawie manifestacja organizowana przez ZNP pod hasłem: "Nie dla chaosu w szkole".

Premier Beata Szydło pytana była zaś o to, czy spotka się Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność, zaapelowała do szefowej rządu o takie pilne spotkanie. Oświatowa "S" na spotkaniu chce przedyskutować propozycje dotyczące pakietu osłonowego dla nauczycieli gimnazjów, w zawiązku z zapowiedzianą likwidacją tych szkół.

Premier zadeklarowała, że jest otwarta na dialog. "Myślę, że pani minister zaprosi przedstawicieli tej Sekcji i wtedy ja, jeśli tylko będę miała czas, to oczywiście również będę się spotykać i rozmawiać" - powiedziała.

(PAP)

dsr/ karo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
15 6 ~Igła

Nauczyciele protestują zawsze przeciwko jakiejkolwiek zmianie. Byle tylko nie ruszać zastanych układów i powiązań.

! Odpowiedz
1 4 ~asdf

Bzdura, układy się nie zmienią. Wylecą w pierwszej kolejności ci, którzy są poza układami, to chyba oczywiste.

Ta sama zmiana, czyli wprowadzenie gimnazjów, była robiona przez AWS, czyli również dawne Porozumienie Centrum. Wtedy "trzeba" było wprowadzić, bo robiło się wszystko odwrotnie niż "komuchy". Teraz "trzeba" bo ma być odwrotnie niż za PO. To jest cała logika tej idiotycznej zmiany, nie można liczyć na żadne realne efekty poza wywaleniem kasy, tak samo jak wcześniej.

Jest to wynik błędu myślenia, że wystarczy zająć odwrotną pozycję od "wroga" i wtedy wszystko dalej samo się ułoży.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Agnieszka odpowiada ~asdf

Jestem nauczycielem gimnazjum od 16 lat, a pracuję już ponad 25 mam wiec jakieś doświadczenie w tej kwestii co jest lepsze czy 8-klasowa szk.podstawowa czy 9-letni cykl z gimnazjum. Jeśli chodzi o problemy wychowawcze, to one nie znikną jak będą 8-letnie podstawówki, bo istniały takie problemy gdy owe 8-letnie podstawówki były wcześniej. Zresztą jakim cudem miałyby zniknąć, młodzież cudownie się nie odmieni, tyle tylko, że teraz znowu stykać się ze sobą będą dzieci 7-letnie i 15-letnie. Plusem gimnazjów było to, że podam za przykład szkoły podstawowe wiejskie- przeważnie uczniowie przybywający z takich szkół byli na o wiele mniejszym poziomie zdobytych umiejętności niż ich koledzy z miasta, przez trzy lata następowała z nimi praca i przeważnie te dzieci lądowały z wyższym EWD po zakończonym gimnazjum, to tak jak zmiana trenera - na pewnym etapie trener nie daje nowych bodźców, albo olewa i uczniowie nie osiągają nic więcej- przychodząc do innej szkoły, gonią tych lepszych i daje to lepsze efekty. Z drugiej strony, ja w gimnazjum czasami muszę posprzątać bałagan, który zastałam po poprzednich nauczycielach ( chociaż są tez i tacy nauczyciele, którzy w podstawówce wzorowo wypełniają swoją pracę), przez trzy lata muszę naprawić stan rzeczy i przygotować ucznia do dalszej pracy- teraz dostanę takiego ucznia od 4 klasy i będę w pełni odpowiedzialna za jego proces kształcenia do szkoły średniej - to też jest plus. Nie da się więc jednoznacznie powiedzieć co jest dobre, a co złe, ale można powiedzieć, że jak już coś mamy zmieniać, to niech ma to ręce i nogi, niech będzie odpowiedni czas na to, aby dobrze przygotować reformę, tymczasem brak tego wszystkiego mnie przeraża. Nie boję się o swoje miejsce pracy, bo po prostu zamiast gimnazjum będzie to szkoła podstawowa, ale boję się tego pośpiechu, braku programów, podręczników, wizji czego mają się uczyć, aby coś osiągnąć, boję się tego, że jak zwykle, to my nauczyciele będziemy robić porządek z tą reformą a nie ministerstwo, jak zwykle cały bajzel znajdzie się na naszych plecach, ale jakby co to ministerstwo będzie się chwalić jakiego cudu to oni dokonali.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 21 ~as

Czy naprawdę jesteśmy aż tak bogaci żeby wywalić 900 mln zł dla widzimisię pani minister? Czy nie ma ważniejszych rzeczy w tym kraju?

! Odpowiedz
3 18 ~Marek

Ta reforma to głupota! PIS robi reformy dla samych reform, bez sensu! A za 3 lata trzeba będzie to odkręcać!

! Odpowiedz
1 1 ~gh odpowiada ~Marek

Muszę Cię zmartwić to będzie więcej niż 3 lata , przy obecnej polityce przekupywania suwerena starczy jeszcze na długo zanim przyjdzie krach, a bez krachu gospodarczego nie oderwie się tej ekipy od władzy . Będzie to gnicie kraju trwało ok. 10 lat i zostanie roztrwonione całe zasoby z 27 -lecia wypracowane przez całe pokolenie

! Odpowiedz
0 3 ~arek

Kiedy powstanie partia, która będzie miała tylko jedno hasło: Oderwać PIS od koryta. Gwarancja wygrania wyborów w 100%.

! Odpowiedz
0 1 ~fgtfbgg

Niestety Polska to będzie druga Wenezuela .....

! Odpowiedz
0 3 ~Gola

zalewska ,zalewa sprawe o szkolnictwie PiSowskie szczerwo niby to wyksztalcone a postepuje jak niedoksztalt!STRAJK GENERALNY!!!

! Odpowiedz
0 4 ~ratunkuPIS

Najgłupsza "reforma" z tych wszystkich Pisowskich , na tej samej zasadzie wróćmy do samochodów i telewizorów z lat 80 tych i 90 tych, ach jakże miło było reperować co kilka miesięcy dużego fiata czy też uderzać pięścią w "śnieżący" czarno-biały telewizor ....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil