REKLAMA

Rząd przyjął projekt ustawy o ratyfikacji decyzji ws. zasobów własnych UE

2021-04-27 14:56
publikacja
2021-04-27 14:56
Rząd przyjął projekt ustawy o ratyfikacji decyzji ws. zasobów własnych UE
Rząd przyjął projekt ustawy o ratyfikacji decyzji ws. zasobów własnych UE
fot. Adam Guz / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Rząd przyjął projekt ustawy ws. ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z 14 grudnia 2020 r. dotyczącej systemu zasobów własnych UE; Polska ma otrzymać ok. 770 mld zł - podała KPRM. Decyzja RE - zaznaczono - nie przenosi żadnych nowych kompetencji na poziom UE, nie nakłada też uwspólnotowienia długów.

"Dzięki sukcesowi negocjacyjnemu premiera Mateusza Morawieckiego w 2020 r., Polska otrzyma największe w historii Unii Europejskiej środki finansowe – ok. 770 mld zł. Przyjęcie ustawy o zasobach własnych umożliwi skorzystanie z tych pieniędzy – zarówno jeśli chodzi o unijny budżet, jak i Krajowy Plan Odbudowy. Środki z UE pomogą wzmocnić polską gospodarkę oraz umożliwią szybsze wyjście z kryzysu wywołanego przez COVID-19. Pieniądze zostaną zainwestowane m.in. w rozwój, infrastrukturę, cyfryzację, środowisko, edukację, rolnictwo, zdrowie oraz tworzenie nowych miejsc pracy" - napisano w komunikacie zamieszczonym we wtorek po południu na stronie internetowej KPRM.

Chodzi np. o termomodernizację szkół, nowe autobusy i tramwaje, obwodnice i ścieżki rowerowe, place zabaw, zapewnienie więcej miejsc w żłobkach, działania na rzecz czystego powietrza, dopłaty bezpośrednie dla rolników czy rozwój sektora przetwórczego.

W komunikacie podkreślono, że aby skorzystać z unijnego budżetu (zarówno z klasycznego budżetu UE, jak i Krajowego Planu Odbudowy), wszystkie państwa UE muszą zaakceptować decyzję w sprawie zasobów własnych, zgodnie ze swoimi konstytucyjnymi wymogami. "W przypadku Polski oznacza to – tak jak do tej pory – ratyfikację decyzji na podstawie ustawy" - wskazano.

"Decyzja dotycząca zasobów własnych nie przenosi żadnych nowych kompetencji na poziom UE. Kompetencje do tworzenia środków własnych zostały bowiem przekazane UE traktatem lizbońskim. Decyzja ta nie zakłada także solidarnej odpowiedzialności państw za długi innych unijnych krajów oraz uwspólnotowienia długów państw. Odpowiedzialność finansowa każdego państwa jest bowiem indywidualna i ściśle określona wielkością gospodarki. Przyjęcie ustawy będzie tym samym bezpieczne dla polskich finansów publicznych" - podkreśla Kancelaria Premiera.

Wskazuje, że dzięki ratyfikacji możliwe będzie "uruchomienie tysięcy inwestycji w infrastrukturę, rolnictwo, środowisko, edukację, służbę zdrowia czy tworzenie nowych miejsc pracy" oraz, że w ramach unijnego budżetu nasz kraj może liczyć na niemal 137 mld euro (w cenach bieżących) bezzwrotnych środków: 107,9 mld euro z Wieloletnich Ram Finansowych oraz 28,6 mld euro z instrumentów Funduszu Odbudowy.

W komunikacie podkreślono, że Fundusz Odbudowy jest odpowiedzią Unii Europejskiej na nowe zagrożenia i wyzwania, jakie spowodowała pandemia.

"Krajowy Plan Odbudowy to dokument, który stanowić będzie podstawę wdrażania środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Wzmacniania Odporności (największa część Funduszu Odbudowy). Dzięki temu, Polska będzie mogła w pełni skorzystać z 28,6 mld euro w formie bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld euro w postaci niskooprocentowanych pożyczek ze wszystkich instrumentów Funduszu Odbudowy, w tym 23,9 mld euro z tego instrumentu" - głosi komunikat.

"Z całej unijnej perspektywy na lata 2021-2027 nasz kraj będzie mógł skorzystać z 770 mld zł. Korzyści ze środków europejskich są bardzo realne. Pieniądze przeznaczamy na budowę dróg i autostrad, modernizację kolei, rozbudowę infrastruktury ochrony środowiska i energetycznej, dopłaty bezpośrednie dla rolników, wsparcie dla parków technologicznych i laboratoriów naukowych, rozwój infrastruktury społecznej, służby zdrowia, szkół, ośrodków naukowych i uczelni oraz kultury, sportu, rekreacji i turystyki" - podkreślono.

Wskazano, że pieniądze z UE są przeznaczane także na konkretne projekty związane z codziennym życiem Polaków.

"Do tej pory wsparliśmy np.: osoby z niepełnosprawnością – m.in. projekt dotyczący szkolenia i udostępniania psów przewodników dla osób niewidomych; innowacje w służbie zdrowia – m.in. mobilny KTG w warunkach domowych; ochronę środowiska – m.in. nowoczesne oczyszczalnie ścieków; rewitalizację terenów poprzemysłowych na terenie miast – wzbogacenie o nowe tereny rekreacyjne; modernizację transportu miejskiego – pozyskanie nowoczesnych i niskoemisyjnych autobusów; opracowanie technologii pozwalającej na dokładne pomiary i prognozy jakości powietrza" - podkreślono.

Wśród tych projektów wskazano także wsparcie dla rozwoju medycyny – m.in. urządzenie wspierające terapię i rehabilitację osób po udarach; wsparcie osób młodych opuszczających zakłady karne lub areszty śledcze, umożliwiające im na powrót na rynek pracy oraz wsparcie dla służby zdrowia m.in. poprzez doposażenie w aparaturę i sprzęt medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

"Do tej pory uchwalanie przez polski parlament ustaw dotyczących zasobów własnych odbywało się w drodze konsensusu. Przyjęcie środków europejskich było wyjęte ze sporów politycznych – liczyła się solidarność i odpowiedzialność związana z wykorzystaniem pieniędzy z UE. W 2015 r. ustawa została poparta przez 433 posłów na 438 głosujących, a jedynie 5 posłów wstrzymało się od głosu. 7 lat wcześniej sytuacja była jeszcze bardziej jasna. W 2008 r. na 415 posłów wszyscy poparli ustawę o zasobach własnych" - podkreśla kancelaria premiera.

O przyjęciu przez rząd projektu w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE poinformował wcześniej we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki; szef rządu potwierdził, że zastrzeżenia podczas wtorkowego posiedzenia zgłosili ministrowie Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro i Michał Wójcik.

Projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE trafi do Sejmu. Przedstawiciele rządu, w tym m.in. minister ds. UE Konrad Szymański informowali w ubiegłych tygodniach, że projekt powinien zostać głosowany zwykłą większością głosów, tak jak miało to miejsce w podobnych przypadkach w przeszłości. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki