Rząd przyjął projekt ustawy dot. restrukturyzacji przedsiębiorstw

Rozwiązania, które ułatwią i przyspieszą udzielanie pomocy publicznej na restrukturyzację małych i średnich firm - to m.in. efekt projektu ustawy dotyczącej restrukturyzacji przedsiębiorstw, który przyjął we wtorek rząd.

(YAY Foto)

Jak podał w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo restrukturyzacyjne oraz ustawy Kodeks postępowania administracyjnego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Przewidziane zmiany, jak zaznaczono, umożliwią udzielanie dozwolonej prawem unijnym pomocy publicznej na restrukturyzację małych i średnich przedsiębiorstw - bez dokonywania jej indywidualnej notyfikacji Komisji Europejskiej.

"Oznacza to, że zostanie wyeliminowana konieczność każdorazowego oczekiwania na decyzję KE przed wsparciem przedsiębiorcy pomocą z zasobów państwowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym" - czytamy.

Obecnie, jak podkreślono, na wydanie decyzji przez Komisję Europejską w sprawie pomocy indywidualnej na restrukturyzację czeka się ok. 15 miesięcy. W praktyce uniemożliwia to przeprowadzenie skutecznej restrukturyzacji ze wsparciem środków publicznych.

"Po zmianach, polskie organy sądowe i administracyjne będą oceniać, czy udzielenie pomocy publicznej jest dozwolone" - wyjaśniono.

Znowelizowane przepisy Prawa restrukturyzacyjnego odnoszą się do Programu pomocowego przewidującego udzielanie pomocy w celu ratowania i restrukturyzacji małych i średnich przedsiębiorców, który został już warunkowo zatwierdzony przez Komisję Europejską. Jego wdrożenie jest uzależnione od wejścia w życie zmienionej ustawy Prawo restrukturyzacyjne.

"Program obejmuje rozwiązania, które mają znaleźć się w rozporządzeniu wydanym przez ministra rozwoju i finansów na podstawie zawartego w projekcie ustawy upoważnienia. Wydanie rozporządzenia umożliwi udzielanie pomocy na restrukturyzację, a także na ratowanie lub tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne, przede wszystkim w formie pożyczki - bez długotrwałej procedury notyfikacyjnej, która znacznie ogranicza skuteczność udzielania wsparcia małym i średnim przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji" - napisano w komunikacie.

Jak podkreślono o tzw. pomoc na ratowanie lub tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne będą mogli ubiegać się tylko przedsiębiorcy, wobec których nie toczy się postępowanie restrukturyzacyjne.

Jednocześnie, jak podał CIR, przewidziano zmianę w Kodeksie postępowania administracyjnego. Dotyczy ona ulgi w wykonaniu administracyjnej kary pieniężnej stanowiącej pomoc publiczną, "tak, aby ułatwić jej udzielanie i zapewnić spójność obu ustaw: Prawa restrukturyzacyjnego z Kodeksem postępowania administracyjnego" - podkreślono.

Nowe regulacje, autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości, mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

edytor: Bożena Dymkowska

maja/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne