Rząd przyjął projekt ustawy deregulacyjnej

Rząd za deregulacją niektórych zawodów. Ministrowie przyjęli projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości. Chodzi o zmiany w ponad 20 ustawach, które mają doprowadzić do całkowitej lub częściowej deregulacji 50, a nie jak wcześniej zakładano 49 zawodów.

Jak czytamy w komunikacie na stronie ministerstwa sprawiedliwości, zmiana ta wynika z faktu objęcia deregulacją wszystkich siedmiu, a nie trzech - jak pierwotnie zakładano - zakresów uprawnień geodetów poprzez skrócenie okresów wymaganych praktyk. Jednocześnie na następny etap prac nad deregulacją przesunięto trzy zawody regulowane ustawą Prawo geologiczne i górnicze - mechanik wiertni, spawacz w odkrywkowych zakładach górniczych i spawacz w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi - co podyktowane jest chęcią kompleksowego zderegulowania wszystkich zawodów zawartych w tej ustawie.

»Deregulacja przyśpieszy podwojenie PKB o 5 lat


Konsultacje społeczne i międzyresortowe trwały od marca do września. Po analizie głosów z konsultacji społecznych - czytamy w komunikacie - w projekcie wprowadzono zmiany. Najistotniejsze z nich to przyznanie tylko gminom liczącym powyżej 100 tysięcy mieszkańców prawa przeprowadzania egzaminu dla taksówkarzy, rozszerzenie wymogu niekaralności wobec trenerów i instruktorów sportu o przestępstwa między innymi przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości, czy związane z korupcją w sporcie, dopuszczenie legislatorów mogących wykazać się praktyką w tworzeniu aktów prawa powszechnie obowiązującego do prawniczych egzaminów zawodowych, a także utworzenie instytucji "notariusza powołanego na 3 lata" dla osób, którym po zdaniu egzaminu zawodowego nie udało się znaleźć kancelarii notarialnej, gdzie mogłyby odbyć asesurę.

IAR/komunitat MS/Małgorzata Naukowicz/jg/dabr

Komentuje Łukasz Piechowiak, analityk Bankier.pl
Łukasz PIechowiak

Rząd chce uwolnić 50 zawodów. Nareszcie

Deregulacja zawodów to bardzo dobra wiadomość. Pamiętajmy jednak, że nie dla każdej profesji odbywa się ona w ten sam sposób. Droga do zostania geodetą, prawnikiem lub trenerem zostanie skrócona, a nie zlikwidowana. Z całą pewnością łatwiej będzie zostać pośrednikiem w handlu nieruchomościami niż prawnikiem.

Niestety w Polsce ponad 250 zawodów wciąż wymaga przynajmniej częściowej deregulacji. Opór przedstawicieli danych profesji jest całkowicie zrozumiały. Bronią oni swoich interesów używając czasem argumentów siłowych, jak np. taksówkarze, którzy zablokowali w proteście stolicę. Ale z argumentami o szkodliwości deregulacji nie należy przesadzać.

Spodziewałbym się raczej pozytywnych skutków uwolnienia części zawodów. Wiele osób „spoza układów” będzie mogła podjąć wymarzoną pracę. Zyskają też klienci, którzy będą mogli liczyć na niższe ceny.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~damar

do tego co mowi "filozof- geodeta" masz chyba wlasny rozum, wiec umiesz zapytac o kompetencje i doswiadczenie, czy nie bardzo? po drugie raczej filozofa nie zainteresuje geodezja. Po kolejne... chodzi o to zeby dzieciak konczacy studia np. prawnicze mogl zostac w przyszlosci prawnikiem, bo zasluzyl i sie wyuczyl, nabyl doswiadczenie i takie tam, a jak do tego czasu nie moze, bo nie pochodzi z rodzinki prawniczej?

Osobiscie planuje zostac maklerem gieldowym i raczej nie studiowalem np. geodezji zeby pchac sie w rynki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Ktosik2226

Merytrokracja a nie arystokracja, egzamin panstwowy i do pracy. Precz z korporacjami, samorzadami i innymi gownami wpuszczajacymi rodzinki bocznymi drzwiami

! Odpowiedz
0 0 ~JK

Za mało i za późno...

! Odpowiedz
0 0 ~polskadogorynogami

To co samochodem nie umiesz jeździć, albo nie znasz w swoim mieści ani jednego dobrego notariusza?

! Odpowiedz
0 0 ~rtyu

pomroczność to będziesz miał jak ciemniaki się wezmą za coś co nie umieją robić - teraz będzie filozof geodeta.

! Odpowiedz
0 0 ~mi

Ciekawe ile etatów przybędzie w administracji wskutek tej deregulacji.

! Odpowiedz
0 0 ~polskadogorynogami

No, nareszcie coś drgnęło w tym pomrocznym państwie.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne