REKLAMA
PILNE

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dot. m.in. znakowania broni

2021-03-16 12:21
publikacja
2021-03-16 12:21
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dot. m.in. znakowania broni
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dot. m.in. znakowania broni
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji ustawy dostosowującej polskie prawo do dwóch dyrektyw unijnych ustanawiających specyfikacje techniczne dotyczące oznakowania broni palnej oraz specyfikacje dotyczące broni alarmowej i sygnałowej.

Nowelizacja ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym autorstwa MSWiA zakłada m.in., że strzelecka broń palna i jej istotne części będą oznakowywane czytelnym, trwałym i niepowtarzalnym oznakowaniem.

Jak przekazało Centrum Informacyjne Rządu, oznakowanie będzie nanoszone zgodnie ze specyfikacjami technicznymi dotyczącymi oznakowania broni palnej i jej istotnych części, które są określone w załączniku do dyrektywy UE.

Regulacja ustala także rodzaj alfabetu oraz minimalne wymiary czcionki oznakowania strzeleckiej broni palnej i jej istotnych części oraz określa dopuszczone przez państwo metody nanoszenia oznakowania strzeleckiej broni palnej i jej istotnych części – ze szczególnym uwzględnieniem sposobu nanoszenia oznakowania na szkielecie lub komorze zamkowej strzeleckiej broni palnej wykonanych z materiałów niemetalowych.

Zgodnie z projektowaną nowelizacją dane urządzenie zostanie uznane za broń alarmową i sygnałową – i nie zostanie uznane za strzelecką broń palną – jeżeli państwowy podmiot uprawniony zweryfikuje i wyda świadectwo, że jest to broń alarmowa i sygnałowa wytworzona zgodnie z unijnymi specyfikacjami technicznymi.

"Podmiot uprawniony zostanie wskazany w rozporządzeniu do ustawy, przy czym zakłada się, że będzie to Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji" - przekazał w komunikacie CIR.

Regulacja ustala również zasady oznakowania broni alarmowej i sygnałowej, w tym oznakowania jej określonych części, rodzaj alfabetu i wymiary czcionki oznakowania. "Dotyczy to także dodatkowego oznakowania wskazującego, że jest to broń alarmowa i sygnałowa i jej wytworzenie oraz wprowadzenie do obrotu w Polsce zostało poddane państwowej kontroli" - napisano.

CIR zaznaczył ponadto, że jednym z zawartych w noweli rozwiązań jest utworzenie Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Broni Alarmowej i Sygnałowej. Jego głównym zadaniem będzie wymiana informacji o wytwarzanych i kontrolowanych przez państwa członkowskie typach i modelach broni alarmowej i sygnałowej.

Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

autor: Marcin Chomiuk

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki