Rząd przyjął program "Kolej Plus" wartości ok. 6,6 mld zł

2019-12-03 14:33
publikacja
2019-12-03 14:33

Rada Ministrów przyjęła we wtorek Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej Plus, który ma pomóc w zmniejszeniu wykluczenia komunikacyjnego dzięki uzupełnianiu sieci kolejowej o nowe połączenia. Wartość programu wynosi ok. 6,6 mld zł - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

/ PKP

"Program Kolej Plus przyczyni się do likwidowania wykluczeń komunikacyjnych dzięki możliwości uzupełniania sieci kolejowej o nowe połączenia, które przede wszystkim zapewnią pasażerom dostęp do komunikacji międzywojewódzkiej" - napisano w komunikacie.

Program umożliwi połączenie z miastami wojewódzkimi miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców, które obecnie nie mają dostępu do kolei pasażerskiej lub towarowej.

Realizacja programu oznacza przede wszystkim łatwiejszy dostęp do kolei pasażerskiej, lepsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej i bezpieczniejsze podróżowanie po drogach (część przewozów towarowych przejmie transport kolejowy).

Program adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, a na jego realizację zostanie przeznaczonych prawie 6,6 mld zł w latach 2019-2028. Około 5,6 mld zł będzie pochodzić z dokapitalizowania spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, a około 1 mld zł ma być wkładem własnym jednostek samorządu terytorialnego (np. obligacje, kredyty).

Przyjęty przez rząd program składa się z trzech komponentów: inwestycyjnego, organizacji przewozów pasażerskich i ochrony infrastruktury kolejowej przed likwidacją.

Nabór projektów zgłaszanych przez samorządy będzie prowadzić spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Spółka ta we współpracy z samorządami będzie realizować przedsięwzięcia służące rozwojowi sieci połączeń kolejowych w mniejszych miejscowościach.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
pluto85md
Wydajemy rekordowa kase na kolej, a efektow nie widac. Owszem mamy ladniejsze perony, wiaty, smietniki, ale pociagi od 3 lat nigdzie nie przyspieszyly.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki