Rząd przyjął koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Rada Ministrów przyjęła koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego; w przyszłym tygodniu przedstawienie uchwały, w której zostanie wskazana lokalizacja portu - powiedziała we wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu premier Beata Szydło.

"Rada Ministrów przyjęła informację, koncepcję, która została przez pana pełnomocnika (Mikołaja Wilda - PAP) przedstawiona. W przyszłym tygodniu minister został zobowiązany do przedstawienia uchwały, w której zostanie wskazane lokalizacja, kalendarium i harmonogram tej największej planowanej przez nas inwestycji" - mówiła premier.

Niedawno Wild potwierdził wcześniejsze wypowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego, że decyzję odnoście lokalizacji CPK poznamy pod koniec września. Poinformował ponadto, że trwają prace nad specustawą, która ma przyspieszyć inwestycje związane z budową CPK.

Wild: Rekomendujemy miejscowość Stanisławów

Rekomendujemy, aby Centralny Port Komunikacyjny Solidarność powstał w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów - powiedział we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu pełnomocnik ds. CPK Mikołaj Wild.

"Zostałem zobowiązany przez Radę Ministrów do przedłożenia w przyszłym tygodniu projektu uchwały, na mocy której zostanie zatwierdzona koncepcja budowy portu Solidarność, czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczpospolitej Polskiej" - mówił.

W tej koncepcji, jak dodał, znajdą się też rekomendacje, co do lokalizacji tej inwestycji. "Rekomendujemy, aby inwestycja ta miała miejsce w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów" - poinformował Wild.

Powiedział, że prowadzone są już rozmowy z jednostkami samorządu terytorialnego. "Zależy nam na tym, aby ta inwestycja była wzorcowym przykładem pogodzenia interesu ogólnego - dlatego, że budujemy Port Solidarność w interesie wszystkich Polaków - i interesu jednostki, czyli interesów mieszkańców okolicznych miejscowości" - podkreślił.

"W najbliższym czasie szczegóły koncepcji zostaną przedstawione na oddzielnej konferencji" - podsumował.

kfk/ aop/ maja/ skr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 welsandar

Jak skończą drogę nr 7 to 40% ruchu z A2 przeniesie się właśnie na tą drogę. Każdy ci powie, że do Gdańska póki co szybciej A2 i A1 niż remontowaną 7.

Dociągnąć 20 km magistrali to nie problem.

Co do hałasu, zobacz gdzie jest obecne lotnisko. No ci ludzie nie narzekają na hałas im to po prostu miód na uszy leci jak samolot startuje. Im dalej od większych miast tym lepiej.

Najlepiej budować pośród niczego od nowa, niż kombinować w otulinie domków i blokowisk.

Narzekacie na PiS i po części może i macie rację ale np. LOT który był do zamknięcia i sprzedania obecnie generuje zyski i do tego stał się jedną z najpotężniejszych linii w centralnej europie przejmując częściowo siatkę połączeń na Węgrzech.

Państwowe nie znaczy niewydolne. Trzeba mieć pomysł na funkcjonowanie i można zdziałać wiele.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 9 pjb

Wybór Baranowa to TRAGEDIA, tam nie ma żadnych terenów po PGR, po wojsku czy poprzemysłowych. Są tylko domy działki i pola rolne, wszystko do wysiedlenia, prawie cała gmina !! Do tego transportowo porażka bo A2 już dziś zapchana totalnie w godzinach szczytu. Brak jakiejkolwiek alternatywnej drogi. Do tego linia kolejowa oddalona 20 km i po drugiej stronie autostrady - czyli ogromny węzeł i mosty kolejowe. W sumie daleko od Łodzi czyli nie rozwiązuje żadnych problemów Łodzian. Rozumiem że jedynym kryterium wyboru była bliskość W-wy i wygoda dla urzędników, ale to bardzo mylne podejście bo na zatłoczonej autostradzie to i kolumna rządowa nie przejedzie. Co więcej tak bliska lokalizacja zablokuje rozwój Warszawy w kierunku zachodnim, bo kto będzie chciał mieszkać w całodobowym hałasie lądujących i startujących samolotów. Nie wspominając już o 200 tysiącach mieszkańców Grodziska Mazowieckiego i Żyrardowa i Milanówka i Podkowy Leśnej i Brwinowa czy Błonia. Pewnie wszędzie tam spadną ceny domów z powodu hałasu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 9 antypropaganda

oho, negatywny lobbing rozpoczęty.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil