REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Rząd przeznaczy ponad 37 mld zł na obronność

2016-08-29 16:32
publikacja
2016-08-29 16:32

Ponad 37,3 mld zł przewidział rząd na obronność w projekcie przyszłorocznego budżetu. To o 1,4 mld zł więcej niż tegoroczny budżet obrony narodowej.

fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Zgodnie z ustawowym wymogiem od 2017 r. wydatki na obronę mają wynosić nie mniej niż 2 proc. PKB roku poprzedniego. Planowany przyszłoroczny budżet na ten cel to 2,01 proc. przewidywanego na bieżący rok wykonania PKB. To o 200 mln zł więcej, niż gdyby budżet obronny wynosił równo 2 proc. PKB; 200 mln zł to kwota, jaką rząd zamierza wydać na przyszłoroczne wydatki związane z wieloletnim programem zabezpieczenia transportu powietrznego osób na najwyższych stanowiskach w państwie.

Ponad 10 mld zł 27,2 proc. budżetu obronnego - przewidziano na wydatki majątkowe (zakupy broni i sprzętu, modernizacje, remonty, inwestycje budowlane); na badania naukowe i rozwój zapisano blisko 929 mln zł (2,5 proc. wydatków obronnych).

Na wynagrodzenia żołnierzy i pracowników wojska rząd przewidział blisko 8,8 mld zł,

Prawie 7,5 mld to zakładane wydatki na opiekę zdrowotną, usługi remontowe, telekomunikacyjne i inne oraz na zakup żywności, energii, materiałów i wyposażenia.

Na emerytury i renty dla byłych żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy zapisano 6,609 mld zł.

Na modernizację techniczną sił zbrojnych rząd przeznaczył blisko 9,5 mld zł, z tego 7 mld zł na priorytetowe zadania. Według zapowiedzi plan po modyfikacjach ma obejmować obronę powietrzną, inwestycje w Marynarkę Wojenną, działania w cyberprzestrzeni, modernizację wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz rozwój obrony terytorialnej.

W uzasadnieniu do projektu budżetu rząd zapowiada w 2017 roku i latach kolejnych faktyczne zintensyfikowanie dostaw sprzętu wojskowego do jednostek wojskowych.

Przewiduje się także rozstrzygnięcie postępowań dotyczących zamówień zestawów rakietowych średniego zasięgu, śmigłowców wielozadaniowych na wspólnej platformie bazowej, zestawów bezpilotowych statków powietrznych, okrętów podwodnych i nawodnych.

W czerwcu MON zapowiadało rozpisanie przetargu na samoloty dla osób pełniących najwyższe funkcje w państwie jeszcze tej jesieni. Przyszłoroczne koszty programu rząd szacuje na 200 mln zł, całkowite koszty programu, który ma być realizowany do 2021 r. na 1,7 mld zł.

Ponad 417 mln zł na wydatki związane z obronnością zapisano w innych częściach budżetu niż MON, a mają one zostać przeznaczone na projekty badawcze i celowe w dziedzinie obronności (ponad 324 mln zł), program pozamilitarnych przygotowań obronnych (37 mln zł), działalności jednostek organizacyjnych prokuratury powszechnej właściwych w sprawach wojskowych (ponad 30 mln zł) i zadania wynikające z Programu Mobilizacji Gospodarki (blisko 25 mln zł).(PAP)

brw/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~myśliciel
na badania i rozwój 2,5% ha ha tyle jest właśnie warta Polska Armia 2,5%. W nowoczesnej armii nie liczy się ilość ludzi tylko inteligentna broń. zamiecie te wydatki w odwrotnej kolejności a za 10 lat znajdziemy się w pierwszej 5 te najlepszych armii
~Sopel
Emerytury dla żołnierzy .. co to w ogóle robi w budżecie MON? To wydatek ZUS. Zabawy emerytalne drastycznie obniżają wydatki na realna obrone narodową.
~Pietiagoras
Zielone łapki świadczą o dyletanctwie.Jestem emerytem wojskowym i też uważam,że powinienem podlegać pod ZUS ponieważ nie ma żadnych różnic w waloryzacji emerytur.Rzecz w tym,że jeśli podlegam pod MON to rządzi minister,a minister może mnie zdegradować lub pozbawić emerytury.Nie byłoby łatwe obniżenie emerytur Zielone łapki świadczą o dyletanctwie.Jestem emerytem wojskowym i też uważam,że powinienem podlegać pod ZUS ponieważ nie ma żadnych różnic w waloryzacji emerytur.Rzecz w tym,że jeśli podlegam pod MON to rządzi minister,a minister może mnie zdegradować lub pozbawić emerytury.Nie byłoby łatwe obniżenie emerytur UB gdyby podlegali pod ZUS.Rząd mógłby im skoczyć tam gdzie pana majstra można w dupę itd
~endi
dokładnie o 41 % , to jest normalnie jakiś CYRK , osobiście znam takiego żołnierza co ma 47 lat i jest już emerytem , leży sobie do góry " brzuchem " i nic nie robi
~zyta odpowiada ~Pietiagoras
Nooo nie.Różnica jest potężna.W tym roku ja dostałam 6zł a mój mąż były żołnierz dostał 7zł.Szok
~Drek
Jak już Polska wydaje pieniądze na uzbrojenia to niech je kupuje z polskich firm. Bronie czołgi itp bo w razie "w" będzie mieli broń a nie będzie amunicji.
~endi
W razie prawdziwej godziny " w " wszystkie te czołgi , działa i karabiny będą bezużyteczne , musimy inwestować wyłącznie w broń najnowocześniejszą np rakiety manewrujące z brudnymi głowicami atomowymi zdolnymi razić cele tysiące kilometrów stąd . Jedna taka brudna bomba atomowa o nazwie Czarnobyl zabiła W razie prawdziwej godziny " w " wszystkie te czołgi , działa i karabiny będą bezużyteczne , musimy inwestować wyłącznie w broń najnowocześniejszą np rakiety manewrujące z brudnymi głowicami atomowymi zdolnymi razić cele tysiące kilometrów stąd . Jedna taka brudna bomba atomowa o nazwie Czarnobyl zabiła 200 tysięcy ludzi , to wystarczy aby odstraszyć każdego agresora
~NYT
Jaka broń, szmelc na użytek firm produkcyjnych to badziewie. W erze ulepszonych broni nuklearnych to interes do zrobienia dla guru tych zabawek dfla dużych chłopców. Kiedy te ludki pójdą po rozum do głowy. Nie mamy broni" A" to sobie możemy powydawąć na ten szmelc który zniszczy jedna nowożytnia bombka N Jaka broń, szmelc na użytek firm produkcyjnych to badziewie. W erze ulepszonych broni nuklearnych to interes do zrobienia dla guru tych zabawek dfla dużych chłopców. Kiedy te ludki pójdą po rozum do głowy. Nie mamy broni" A" to sobie możemy powydawąć na ten szmelc który zniszczy jedna nowożytnia bombka N i udawać , no właśnie kogo udawąć ? frajerów którzy dadzą zarobić komu trzeba . Nam trzeba A i N, anie szmelcu.
~Ron2000
Czyli przejadamy, połowa tego budżetu to koszty płac i emerytur, do tego konsumpcja usług ( M.in. usługi medyczne ), na broń zostaje optymistycznie 1/3.
~qw
To tyle co jeden lotniskowiec USA

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki