Rząd przerzuci problemy JSW na banki?

Rząd szuka sposobu, aby uratować Jastrzębską Spółkę Węglową. Pomysłów jest kilka, najnowszy zakłada zwyczajne przerzucenie problemu na banki. Instytucje miały dostać od władz ultimatum.

Taniejący węgiel, wciąż podnoszący swe żądania górnicy oraz słabe zarządzanie, którego kulminacją był zakup za 1,5 mld zł kopalni Knurów-Szczygłowice, podczas gdy kasa świeciła pustkami. Wszystko to doprowadziło Jastrzębską Spółkę Węglową na skraj upadku - w rachunku wyników zaczęły gościć straty, również akcje spółki straciły ponad 90% swojej wartości.

Rząd przerzuci problemy JSW na banki?
Rząd przerzuci problemy JSW na banki? (fot. Reuters / FORUM)

Panaceum na wszystkie problemy byłby zapewne kilkudziesięcioprocentowy wzrost cen węgla, to jednak należy rozpatrywać albo w kategoriach cudu, albo powolnego procesu, który będzie trwał co najmniej kilka miesięcy. Początkowo lekarstwem na kłopoty miał być program oszczędnościowy, jednak jego wprowadzanie przebiega bardzo powoli.

Główny akcjonariusz jak dotąd nie zdecydował się na ostrzejszą reakcję w Jastrzębiu. Swoisty suspens zaczyna powoli niecierpliwić obligatariuszy. ING otwarcie zażądało wykupu obligacji, JSW tego nie uczyniła, jednak w efekcie całego zamieszania stworzono porozumienie, które dało spółce pół roku względnego spokoju. Problem dotyczy także PKO, PZU oraz BGK. To te instytucje "pomogły" spółce, gdy ta potrzebowała pieniędzy na sfinansowanie pozbawionego biznesowego sensu zakupu Knurowa. Program przeprowadzonej w 2014 roku emisji opiewał na 700 mln zł i 164 mln dolarów.

Banki "uwęglowione", czyli dług zamieniony na akcje

Według najnowszych doniesień swoje nastawienie w końcu ma zmienić Skarb Państwa. Proponowana przez niego droga do rozwiązania problemów ma jednak prowadzić nie przez cięcia przywilejów, a zwyczajne przerzucenie problemu na instytucje, które wcześniej zgodziły się JSW finansować. Dzisiejsza "Rzeczpospolita" donosi, że rząd chce nakłonić banki, by zredukowały gigantyczne zadłużenie węglowych spółek. Według gazety bankom przedstawiono trzy możliwe opcje. Pierwsza zakłada "dobrowolną" redukcję zadłużenia JSW przez obligatariuszy, druga zamianę części długu na akcję, trzecia bankructwo spółki. 

Raczej ciężko uwierzyć, by deklarujące wsparcie dla polskiego kapitału i bazujące m.in. na związkowym elektoracie Prawo i Sprawiedliwość, dopuściło do bankructwa JSW. Gdyby jednak jako "konsensus" wdrożono wariant drugi, mogłoby dojść do ciekawej sytuacji. W sektorze bankowym, obciążonym już nowym podatkiem, obok banków "ufrankowionych" pojawiłaby się nowa kategoria - banki "uwęglowione". Według źródeł "Rzeczpospolitej" podobny ruch rozpatrywany jest także w przypadku długów Kompanii Węglowej. Wówczas problem rozszerzy się na Aliora, BZ WBK oraz BNP Paribas.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~Arturos

Najwyższa pora zacząć zaliczać wojsko i chorobowe do emerytury.

! Odpowiedz
1 1 ~max

Rząd nam zaplaci za zniszczenie jsw

! Odpowiedz
3 10 ~Grzegorz

Kolego Torchała jak się chce być dziennikarzem to trzeba byc obiektywnym.
Po pierwsze rządania górników wciąż nie rosną a przeciwnie od 2016 roku spadły o 20% ich zarobki.(każdy traci około 18000 rocznego zarobku)
Po drugi zakup Knurowa był wymuszony przez rząd PO by ratować Kampanię Węglową.
Po trzecie cena akcji była bardzo zawyżona po to aby zasilić kase państwa. Rząd wyszedł
z założenia że na biednych nie trafiło i górnicy kupią akcje po zawyżonej cenie. A czasy że górnikom sie należy juz sie skończyły i to właśnie oni sa najmniej tej sytuacji winni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~AT

1. W zdaniu o rosnących żądaniach jest wyraźnie mowa o doprowadzeniu spółki na skraj upadku. Cięcie pensji nastąpiło, gdy już spółka na tym skraju była. Jakby węgiel jutro podrożał o 2%, to oznaczałoby to, że z przyczyn prowadzących do problemów JSW należy usunąć taniejący węgiel?

2. i 3. Nie dostrzegam gdzie może się kryć brak obiektywizmu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~bezhejtu

Jak się nie umie zarządzać taką firmą, i roztrwania się pieniądze na lewo i na prawo, to później dochodzi do takich sytuacji. Pozabierać teraz całe majątki tym zarządzającym, którzy doprowadzili spółka na skraj bankructwa i przekazać te pieniądze na ratowanie spółki - nie brać od podatnika - ale od tych managerów i polityków którzy utopili tą firmę w długach, zabrać im wszystko, niech poniosą teraz odpowiedzialność , za swoje głupie decyzje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~obserwator73

czegoś nie rozumiem to PO kazało kupić kopalnie za 1,5 mld a teraz się pisze że był to błąd w zarządzaniu tak to jest gdy spółki są zarządzane i drenowane przez państwo . to JSW zapłaciło 1,4 mld podatku czyli więcej niż wartość całej spółki normalnie to już dawno firma już się spakowała itd czy ktoś mi to wszystko wytłumaczy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~AT

Rząd kraju i zarząd spółki podejmując decyzje zarządzają. Kupno Knurowa było więc błędem w zarządzaniu. O polityczności tej decyzji pisałem kilkakrotnie, ten artykuł był jednak na nieco inny temat, więc sprawa została ujęta w krótkim zdaniu.

Pozdrawiam

! Odpowiedz
0 14 ~Rosomak

"wciąż podnoszący swe żądania górnicy" - tak serio ?? Rozumiem że od dziennikarzy w naszym kraju wymaga się bajkopisarstwa i pisania bzdur ale bez przesady radzę sprawdzić z czego już zrezygnowali górnicy z JSW i że wypłaty maja średnio 2 tys mniejsze (między innymi dzięki zakazowi robienia w soboty i niedziele tzn. górnicy dalej pracują w weekendy tylko zamiast dostać zapłacone za nadgodziny to muszą wybrać "zetki" w tygodniu). Za Wszystkie problemy w JSW odpowiedzialny jest tylko i wyłącznie rząd Tuska, który nakazał bezsensowny zakup Szczygłowic za 1,5 mld złotych dla ratowania KW. Niestety ale górnicy JSW ponoszą tego teraz konsekwencje podczas gdy Tusk bawi się w Brukseli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~jdjd

Żeby coś pożyczać trzeba coś wyprodukować od zera i sprzedać. W tym kraju nikt nic nie produkuje. Jedyne realne pieniądze wyjeżdżają z dziury w ziemi. A , że ostatnio poniżej kosztów produkcji to inna kwestia. I przyczyn jest bardzo dużo. Można powiedzieć, że każdy ma tu troszkę racji. Nie zmienia to faktu, że wszyscy rzekomo dopłacacie. Co takiego produkujecie, że płacić sobie pensje i jeszcze do kopalń dopłacacie. A skoro dopłacacie to dlaczego KE nic w tej sprawie nie robi? Hm... ktoś tu kręci. Napiszcie co takiego produkujecie? Skąd macie surowiec ? etc. i jaki rzeczywiście jest ten wasz produkt. Nie handelek , nie usługa, nie bankierek, nie szpadelek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~GÓRNIK

JSW NIE JEST TAK ŹLE JAK SIĘ OPISUJE KTOŚ WIDOCZNIE CHCE BY TO PADŁO ALE MY DO TEGO NIE DOPUŚCIMY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
2 7 ~ZAŁOGA

PIS NIECH POWAŻNIE PODCHODZI DO JSW BO MOŻE BYĆ W KRAJU CIEPŁO !!!!! ZANIM BĘDZIE BANKRUCTWO TO GÓRNICY ZACZNĄ ROZLICZAĆ CO ZROBIŁ DO TEJ PORY I BĘDZIE MAJDAN BO DO NAS BYĆ ALBO NIE BYĆ RZĄD ZAWRACA GŁOWĘ POLAKOM PIERDOŁAMI A TU SIĘ WALI

! Odpowiedz
2 5 ~Levv

Przenieść kopalnię zespoloną do SRK. Tam będzie ją można bez niepokojów społecznych zrestrukturyzować i wyciszyć na czas dekioniunktury..Pomogła by też likwidacja odrabiania wojska - szybciej i więcej odeszłoby ludzi z górnictwa.

! Odpowiedz
3 3 ~index

Bankructwo JSW (w tej czy innej formie) było praktycznie przesądzone - ostrzegała przed tym agencja ratingowa EuroRating, która już rok temu obniżyła po raz kolejny rating JSW do "B-" (historię ratingu JSW można obejrzeć tu: http://www.eurorating.com/pl/ratingi/przedsiebiorstwa/jsw ) co oznaczało już ryzyko bankructwa wysokie graniczące z bardzo wysokim.

Szkoda tylko, że po usunięciu JSW przez giełdę z indeksu WIG20 agencja zaprzestała oceny JSW, bo rating dzisiaj pewnie byłby już bliski "D".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~germedia

Cieszył byś się jakby JSW zbankrutowało ?

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 7 ~win

Plotka zdementowana. Teraz zamkną dzioby trole! http://www.nettg.pl/news/133754/tchorzewski-oczekuje-ze-wierzyciele-ze-zrozumieniem-podejda-do-jsw

! Odpowiedz
0 14 ~górnik

niby wegiel tanieje ale ceny pradu dalej na tym samym poziomie ?? to cos tu nie halo . jak to powiedział pewnien własciciel tartaku "Dla mnie górnicy powinni zarabiać nawet po 100 tysiecy rocznie" a jak się go zapytałem dlaczego to mi odpowiedział " bo przecież tych pieniedzy nie zje . ma pieniadze to zaczyna sie budować a jak sie buduje to potrzebuje drzewa i przychodzi do mnie i ja też zarobie " i tak jest ze wszystkim drodzy komentatorzy .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~traszka

Nie obraź się, ale to totalne uproszczenie. PIS też szermuje hasełkiem: damy więcej grosza, ruszymy popyt... owszem, ale to prosta droga do inflacji. Polacy już to przeżyli. Gazeta 1000 zł
Nie wytwarzając dóbr pompuje się bańkę, a ta zawsze musi pęknąć.

! Odpowiedz
0 3 ~vvw

niestety tak jest i to się nie zmieni, bo "region śląski" jest w dużej mierze mocno uzależniony od działania kopalń... także jak zamkną kopalnie to wszystko po woli zacznie zamierać, każdy jeden biznes...

! Odpowiedz
15 9 ~spec

JSW to dlaczego bankrut? Państwo dopłaci do ceny węgla na czas spadków i zmniejszy zatrudnienie. Gdyby w markecie zarabiało się tyle co pod ziemią, to handel też by upadł.

! Odpowiedz
15 10 ~jaro

JSW bankrut teraz trzeba doprowadzić banki do upadłości !!!
Bo jak się wypowiadał jeden ze pseudo górników BO IM SIĘ NALEŻY , Pytanie co się należy jak firma idzie na dno. W domu też robi na bogato zakupy jak ma budżet pusty.

! Odpowiedz
1 12 ~szałuniema

Gdy ceny węgla koksującego były bardzo wysokie, ponad 300 $ za tone, to myślisz że górnicy w JSW lepiej zarabiali ?

! Odpowiedz
2 8 ~szałuniema

Za to zarząd podniósł sobie wynagrodzenia o 400 % , a o tym się nie mówi, ale teraz jak sytuacja na ryku węgla koksującego się zmieniła, to pierwsza rzecz na którą się patrzy to jak tu zabrać temu "koniowi" który orze na resztę. Poza tym to mi wygląda na celowe dążenie do upadłości aby zagraniczne firmy mogły przejąć ten interes. JSW jest największym producentem węgla koksującego, potrzebnego do produkcji stali w Europie, i na pewno przez długi czas będzie. Ceny tego surowca pewnie ulegną zmianie, w tej chwili jest nadpodaż, ale niebawem może się to zmienić. Jedno jest pewne: bez węgla koksującego na chwilę obecną nie można produkować stali.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~miro

ale bulczysz ...wiec i tego samego życzy Ci górnik....zebys stracil prace bo jestes małowydajny cham

! Odpowiedz
2 11 ~Nor

Cale siekierki druga elektrownia co do wielkosci w europie trwoni wegiel, a nie slyszalem zeby w Warszawie u kogokolwiek spadla cena za ogrzewanie. WIEC GDZIE WAM TANIEJ WEGIEL !!!

! Odpowiedz
1 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 9 ~Nor

Jakos nie widze tego taniejacego wegla a wrecz przeciwnie od lata zdrozal tona kosztuje 670 zl obecnie a kosztowala w czerwcu 630 zl wiec pytam gdzie im tanieje. Jak bedzie tona po 400 zl to w miesiac pozbeda sie wszystkich nadwyzek.

! Odpowiedz
3 0 ~terra

Węgiel tanieje, ale musi drożeć by pokryć deficyt kopalń i kółko się zamyka. Padająca kopalnia generuje straty, a ty za to płacisz m. innymi płacąc coraz więcej za węgiel.

! Odpowiedz
1 2 ~xxx

Proszę się doinformować, JSW produkuje w głównej mierze węgiel koksujący nie energetyczny.

! Odpowiedz
0 3 ~Lud

Czyli bolszewia i socjalizm na całego

! Odpowiedz
0 23 ~akcjonariat

Dlaczego winny zakupu Kopalni Knurów.... nie odpowiada nawet karnie za doprowadzenie
firmy na skraj bankructwa . Takie rzeczy to tylko w POLSCE.

! Odpowiedz
9 14 ~erererre

Korwin by się rozprawił w 1 dzień z tą górniczą hołotą

szkoda że polacy to tak tępy naród i chociaż mają rewolucyjnego władcę w zasięgu wzroku to nie chcą się ku niemu zwrócić

zamiast tego paskudne polactwo wybiera sobie karakanów z PISu co tylko dorzynają ich podatkami aż tyłek piecze tak was rżną a wy durne polactwo nadal się nie rozumiecie dlacczego tak się dzieje, zasłużyliście sobie na taki los, zasłyżyliście sobie na chleb po 5 zł i bycie murzynami europy bo jesteścię tępi jak murzyny do niczego więcej się nie nadajecie jak do bycia dymanymi przez PIS i PO... teraz jeszcze będziecie ciągnąć górnikom i składać się na ich rozpasane pensje za to że kopią bezsensowne dziury w ziemi... polactwo...


dziękuje dobranoc

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 16 ~AL

PODALIŚCIE INFORMACJĘ , ŻE JSW ZA 2015 ODPROWADZIŁO OK. 1,4 MILIARDA ZŁ PODATKÓW.
DLACZEGO NIE PODPOWIADACIE DYCYDENTOM, ABY NA CZAS DUŻYCH SPADKÓW CEN WĘGLA OBNIŻYLI PODATKI. WARTO RATOWAĆ MIEJSCA PRACY , ZAMYKANIE KOPALŃ SPOWODUJE LIKWIDACJĘ MIEJSC PRACY FIRM , KTÓRE Z NIMI KOOPERUJĄ.
PRZERZUCANIE TYCH PROBLEMÓW NA BANKI JEST NIELOGICZNE I NIE ROZWIĄZUJE TEGO PROBLEMU

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~Bankrut

I przy okazji ńiech zawiesza moje podatki, tez mam bardzo cieżko a w zeszłym roku odprowadziłem coś koło 150 tys.

! Odpowiedz
3 3 ~realista7

VAT na węgiel chcesz obiżyć, bo to są główne podatki jaki odprowadza JSW (bo płaci klient a nie górnicy)

! Odpowiedz
3 4 ~mario

z kazdej okazji górnicy by skorzystali aby podniejsc swoje i tak duze przyewileje z ktorych by nie chcieli rezygnowac , w ten sposob kazda firme musielibysmy ratowac zamiast uciąc górnikom 13, 14 , deputaty i inne

! Odpowiedz
0 1 ~oda odpowiada ~Bankrut

jeżeli odprowadziłeś 150.000 zł podatku to nie masz tak ciężko :) nie narzekaj

! Odpowiedz
1 4 ~LB

Spółki węglowe muszą upaść ,jest nowe prawo upadłościowe które daje spore możliwości

! Odpowiedz
3 4 ~serenity

Ważne by przy wyciszaniu Kopalni zespolonej nie wyrzucać ludzi na bruk. Myślę,że dobrym rozwiązaniem byłoby przeniesienie Jas-Bor-Zof do SRK by górnicy mogli skorzystać z dobrowolnych urlopów górniczych. Pomoc rządowa też by się zdała w postaci likwidacji ustawy nakazującej odrabianie wojska i l4 do emerytury. W ten sposób odbyło by się to łagodnie i bez niepokojów społecznych. Dziwne ,że związki nic nie działają w tej kwestii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 15 ~AL

PANIE ADAMIE
JAKO EKSPERT POWINIEN PAN NAPISAĆ,O WYDRENOWANIU ZYSKÓW JSW Z LAT ,W KTÓRYCH CENY WĘGLA BYŁY WYSOKIE. ZARZĄD ODDAWAŁ FORSĘ DO WARSZAWY I BYŁO OKY. CAŁA KASA ZE SPRZEDAŻY AKCJI JSW RÓWNIEŻ POSZŁA DO WARSZAWY. ZAKUP KNUROWA TO TEŻ BYŁ POMYSŁ RZĄDU DLA RATOWANIA KOMPANI WĘGLOWEJ. MAM 42 LATA STAŻU I ZA GRUDZIEŃ ZAROBIŁEM 2500 ZŁ.
PAN PREZES MIAŁ ZAROBEK POWYŻEJ 100 TYSIĘCY ZA MIESIĄC, WIĘC NIE POTRZEBOWAŁ TZW PRZYWILEJÓW

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 12 ~MA12344

Najtańszy wariant dla Polski to zasypać tą całą czarną bandę w kopalniach. Nasza Pani Premier to nie Margaret Thatcher, więc 13, 14, 15, 16-tki będziemy im wypłacać do końca świata.

! Odpowiedz
0 5 ~2000

Przepraszam, kim Ty jesteś, bo chyba nie istotą ludzką, tylko jakimś POTWOREM, jak można swoich rodaków żywcem zasypywać - śmierdzi od Ciebie nienawiścią jak od skunksa.

! Odpowiedz
0 22 ~lewe

by górnictwo wychodziło na prostą należy podatkiem obciążyc posredników a nie kopalnie.bo cena tony na kopalni to 250zł za tone a na składzie 800zł za tonę proste co?pośrednik zarabia prawie 250%

! Odpowiedz
5 12 ~haL

Powinni zwalniać pismaków za tytuły ze znakiem zapytania.

! Odpowiedz
0 1 ~SGH

Tu akuratnio pytajnk zasadny.To o plotkach

! Odpowiedz
4 15 ~Albert

By JSW wyszła na prostą ,trzeba zmniejszać zatrudnienie by obniżać koszta osobowe. Recepta na rentowność JSW jest jedna: tylko systemowe rozwiązania w postaci dobrowolnych urlopów górniczych dla JSW, likwidacja odrabiania wojska ,oddawania krwi i chorobowego do emerytury pozwoli na odejście tysięcy ludzi z branży bez niepokojów społecznych co od razu przełoży się na poprawę ekonomiczną. Rozumiem,że nowe władze mogą mieć problemy z urlopami górniczymi (dyrektywy i nakazy UE) ,ale już likwidacja ustawy nakazującej odrabianie wojska i L4 to kwestia jednego posiedzenia sejmu i przegłosowania nowej ustawy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 19 ~olo

przeciez dawanie kasy JSW to wyrzucanie kasy w błoto, nawet dzieci to wiedzą, posłowie irząd tak robią bo to nie ich

! Odpowiedz
6 15 ~opony

oni też to wiedzą.
Kupują spokój, opony się nie palą pod sejmem.
Bankowcy i klienci banków, kasjerki z biedry nie pójdą palić opon pod sejm.
Rozumiesz ?

! Odpowiedz
7 11 ~chachar57

Chopy górniki nie mata się czego bać przeca przewodniczący Duda pójdzio ino do prezdenta
Dudy i bydzie ok no chybo że Was mają za głuptoków

! Odpowiedz
14 39 ~Nie_dla_oszustów

A co mnie obchodzi polskie górnictwo. Ja pracowałem przed laty w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Konkretnie w FSO. Jak dbano o ten i inne zakłady przemysłowe widać gołym okiem. Ich już nie ma!!! Wszystko sprzedane, zniszczone i rozgrabione. Czy ktoś martwił się jak poradzą sobie odchodzący pracownicy??? NIE!!! Wszyscy wielcy tego świata mieli w dupie i tych z FSO i tych z Zakładów Telewizyjnych z ul. Matuszewskiej w Warszawie, Polleny Uroda (kto ją jeszcze pamięta z ul. Szwedzkiej). Takich firm jest o wiele więcej. A najgorsze jest to, że w topieniu polskiego przemysłu niepodważalne "zasługi" miały związki zawodowe. Oni nie bronià ludzi tylko siebie. Dla mnie jest to hołota, która lubi mącić. Ja nie chcę łożyć na górnicze przwileje, te 14-ki jakiś premie za to że są na skraju bankructwa, szantarzowanie, że nie będą pracować. Dalej jazda!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 10 ~benek

dlaczego mamy ciągle popełniać te same błędy?
teraz chcą zniszczyć górnictwo wykorzystując dekoniunkturę i zgadzam się z Tobą, że związku zawodowe były wówczas krótkowzroczne, ale teraz wszyscy są już mądrzejsi niestety jak zwykle "po szkodzie"
ale bez demagogi o tym dopłacaniu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 10 ~czelsi_01

Prawdziwie mi wstyd przed tymi co oddali życie za Polskę walcząc o jej niepodległość... niestety w Polsce złodziejska prywata - zwana przedsiębiorczością zawsze wygrywała z interesem narodowym. Najpierw coś było niczyje, potem wspólne a na koniec stało się prywatne tylko w złych rękach oraz niszczone przez zawistność polską...

... tu pomimo zmian pokoleniowych nie będzie dobrze bo okradanie siebie i innych wzajemnie mamy we krwi. Niestety

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 ~chichot

przypomnij się związkowcom z FSO, jak to negocjowali z VW że wybrał Skodę.
Dziś nie ma FSO a ty i związkowce pewnie kupiliście Fabię a jak nie Ty to pewnie Twój sąsiad jeździ Fabią. Najlepiej sprzedające się auta, najlepiej transferowane pieniądze za granice.

Taki naród, ani pracy a resztki kasy oddaje za granicę za ich Skodę :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~plazowicz

Każda łajza chce urwać swój kawałek sukna. Króluje krótkowzroczność i prywata. Żeby nie nazwać tego mocniej (tu nie można). Tak od wieków wygląda ten nieszczęsny kraj i to prowadziło do dramatów takich jak rozbiory, czy teraz - gospodarki quasi-kolonialnej.

! Odpowiedz
0 0 ~benek odpowiada ~benek

dzięki za tyle minusów, to potwierdza, że mam rację

! Odpowiedz
2 33 ~soja

Do Grecji nam coraz bliżej i bliżej.

! Odpowiedz
2 24 ~vacek

Choćby PiS dowalił bankom 50% podatku, to i tak nie przejdę do tych hołubionych przez nich SKOK-ów! Co rusz jakieś przekręty, bankructwa, upadki, więc w życiu do takiego SKOK-u nie przejdę, nawet gdyby PiS oferował mi za to kasę.

! Odpowiedz
7 13 ~Marian60

Polskie górnictwo dostało rykoszetem po tym jak Europa i reszta świata obniżyła ceny nośników energii ,a skierowane to było przeciwko Rosji.

! Odpowiedz
10 16 ~blabla

Niech po/psl odkupi za 1,5 mld od JSW tą kopalnie, skoro tacy z nich najlepsi "specjaliści ", niech sobie nią zarządzają, proponuje im też żeby prezesem tejże kopalni zrobi Zagórowskiego , taki manager zrobi czary mary i zamiast węgla posypią się złote talary.

! Odpowiedz
8 24 ~marek

PiSiakom chyba nadal się wydaje, że banki mają pieniądze znikąd i że klienci banków w ogóle takich pomysłów nie odczuje?

A może oni sądzą, że kilkanaście milionów dorosłych Polaków przejdzie do SKOK-ów jak im się dociśnie śruby w bankach?

! Odpowiedz
1 31 ~poldek

Czy to nie w tej kopalni związki wynegocjowały odsetki za opóźnienia przy wypłacie nagrody z zysku za zeszly rok?

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 23 ~Igor30

Gdyby Zarządy banków miały jaja ze stali, to pozwoliłyby JSW zbankrutować i olać pogróżki Jarosława Szydło. Lepiej raz stracić, ale nie ustąpić, niż tracić w nieskończoność i ustępować cały czas. Strata zaboli, ale Prezio zastanowi się następnym razem (Kompania Węglowa) gdy będzie chciał wywinąć kolejny taki numer.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 24 ~lou

Rozpieprzą gospodarkę...

! Odpowiedz
3 14 ~bankster

ja chyba śnię. To nie może być prawda.....

! Odpowiedz
1 4 ~Michal_

Mocne zakończenie na wig20 ciekawe czym to jest podlane że tak urosło i kto chce wyskoczyć z akcji po lepszej cenie, albo może czas kupować i drobnych chcą wciągnąć.

! Odpowiedz
3 8 ~polak2

a jeden powiedział prawdę ...kamieni kupa

! Odpowiedz
6 24 ~CHRUP

Psia .... ać !!!! DOBRA ZMIANA RZYGAĆ SIĘ CHCE HALO CZY KTOŚ JESZCZE MYŚLI W TYM RZĄDZIE ? CZY MOŻE JEST TO KARNY ZDYSCYPLINOWANY MARSZ KU PRZEPAŚCI !!!

! Odpowiedz
7 21 ~Jego_Eminencja

Dla pisuarów dobro ryla - dobrem narodu; taka sytuacja, pisuary to sekta i nic się nie zmieni - akcjonariusze zapamiętajcie ich pogardę dla nas.

! Odpowiedz
8 25 ~woocash83

Na jaki inny pomysł mogli wpaść komuniści. Pierwszy komunistyczny rzad po 1989 roku i komunistyczno-klerykalny w całej historii.

! Odpowiedz
10 2 ~hah

mocne słowa jak na gimnazjaliste

! Odpowiedz
4 3 ~prideaceh

Jak zarobić 100 zł sprzedając banksterom swoje dane osobowe??? wejdz na stronkę dusigrosz potem com potem pl i postepuj wg instrukcji Sa jednak haczyki - kase dostaniesz dopiero z końcem kwietnia, w tym czasie musisz założyć w 100% darmowe konto bankowe (brak wszystkich opłat za za konto, karte, bankomaty to wszystko do 06.2017r.) wpłacić tam jakies fundusze i wykonać minimum 5 transakcji kartą (karta za free). Jak to zrobisz dostaniesz 100 zł od banku do końca kwietnia - kolejny haczyk - konto można zamknąć tylko w placówce banku

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 20 ~PiotrB

Polska węglem stoi - to hasło wyborcze Andrzeja Dudy

! Odpowiedz
7 10 ~Czy-wykiwany

A co na to PO, a zwłaszcza p. Kopacz jako tak właśnie pełniąca obowiązki premiera ? Ważne też, że prezes zasłużoną odprawę wziął - znacie to - "zdrowie wasze w gardła nasze" ?

! Odpowiedz
3 11 ~Czy-wykiwany

Oczywiście Knurów kupiono przed awansem p. Kopacz, ale niestety to ona wystraszyła się kilku palonych opon i wycofała(?) z niezłej próby naprawy górnictwa. O jej współpracy z prezesem JSW i PSL-em w działaniach w spółce i górnictwie zbyt mało wiem, ale chyba premier odpowiada za wszystko, tez za wicepremiera itp. ?

! Odpowiedz
8 33 ~aa

im więcej i szybciej wprowadzi PiS podatki, tym szybciej naród zrobi porządek z PiSem

! Odpowiedz
5 37 ~Tyu

Ostatni komunikat JSW to przegiecie na maxa. Oglosili ze placa 1,4 mld podatkow.
"Zapomnieli" podac, ze ponad 900 mln to skladki ZUS pracownikow.
Proponuje aby gornicze zwiazki zawodowe przejely sobie te kopalnie za 1 zł.

! Odpowiedz
3 16 ~Max

A reszta to PIT od pracowników. Podatku dochodowego przy stracie brak;D

! Odpowiedz
1 20 ~xxx

kiedy pierwszy wniosek o UPADŁOŚĆ BANKRUTA ? Lipiec 2016 czy wcześniej ?

! Odpowiedz
3 16 ~Ciekawy

To będzie dylemat JSW czy 500 zł na dziecko.

! Odpowiedz
2 13 ~Górnik odpowiada ~Ciekawy

Może po 2 tony węgla na dziecko plus 100 zł od PiS oraz od PO ?

! Odpowiedz
5 1 ~tymta odpowiada ~Górnik

twoja opinnia to bzdety

! Odpowiedz
3 18 ~joga

Wystarczy, jak rząd odda jsw kasę za kopalnię knurow, grubo ponad miliard.

! Odpowiedz
28 8 ~zen

wy przygłupy najpierw zaczerpnijcie informacji jak kopalnie finansują wasze rodziny, dzieci, a pozniej atakujcie. Zaczerpnijcie info; ile wpływów rocznie wpada do kasy kraju, pozniej poćcie się bez pojęcia przed monitorem. Bronicie banków, a wczoraj je atakowaliście,ze są przyczyną najwiekszych klopotów w świecie(wtedy mieliscie racje), zdecydujcie sie bando...co chcecie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 17 ~Fakty

Skoro kopalnie są takie super to dlaczego pan Duda II i związkowcy nie przejma ich i nie zarabiają na tym ?

! Odpowiedz
6 22 ~hmm

najlepsze co mogą zrobić banki dla tego kraju..... to wybrać trzecią opcję.

kto w przyszłości pożyczy państwowej spółce kasę i na jaki procent ?
o ile wzrośnie obsługa zadłużenia tego kraju ?

! Odpowiedz
0 13 ~Rebe

Obawiam się że nikt nie pożyczy...Państwo samo sobie weźmie, a co? Podatek 2% w skali roku od banków, albo przymusowy wykup przez banki obligacji pańswowych oprocentowanych na -5%na 102 lata. Przecież maja większość i nikt jej zaraz nie bedzie kontrolował :-))))))

! Odpowiedz
2 17 ~dr

to jak przeszczepianie raka do zdrowego organizmu.
to kiedy kolejna obniżka ratingu i wzrost kursów walut ?

! Odpowiedz
3 21 ~Rebe

A w tych umowach z bankiem nie było może jakichś niedozwolonych klauzul :-)))))))))? A może JSW wykupiłoby te obligacje po jakiejś ""cenie sprawiedliwej" :-))))). Oj urządzi naszą Ojczyznę PiS za chwilę, tylko że jak już poczujemy to w kieszeni to będzie bardzo trudno z tego nieporządku powrócić. Odsuńmy ich od władzy jak najszybciej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 ~gallanonim

To PO wpakowało JSW w taką sytuację nakazując zarządowim kupno kopalni na kredyt by kupić sobie czas i obstać do wyborów, potem to już nie ich problem. Ratowanie KW kosztem JSW. Żeby było jasne nie jestem zwolennikiem PiS-u

! Odpowiedz
3 23 ~erererr

jestem już pewien komunizm za sprawą PISu rozszalał się na całego

a komunizm znaczy upadek

! Odpowiedz
6 14 ~Fakty

Dlaczego pan Morawiecki jako prezes BZ WBK nie dbał tak o polskie firmy i pracowników? Dlaczego nikt się nie ujął za DSS? Patrioci od siedmiu boleści.

biztok.pl;
Już nie układowa, ale likwidacyjna upadłość grozi DSS. Do niedawna jedna z największych polskich firm budowlanych upada, bo BZ WBK nie chce zgodzić się na program naprawczy.

Budowali autostradę A2, a kamienie z ich kopalni leżą pod większością powstających w ostatnich latach autostrad i ekspresówek. Dolnośląskie Surowce Skalne niedługo jednak zakończą działalność. Wczoraj spółka poinformowała, że sąd zmienił rodzaj jej upadłości, bo BZ WBK nie zgodził się zaakceptować zmian w harmonogramie spłaty kredytu.

Bank, który jest największym wierzycielem DSS, nie zamierza zgodzić się na restrukturyzację 143 mln zł. Firma chciała oddać 44 mln zł rozłożone na 15 lat. BZ WBK chciał natychmiast 73 mln zł. Warto podkreślić, że inne banki przyjęły częściowe umorzenie pożyczonego kapitału.

W tej sytuacji sąd musiał więc zmienić ogłoszoną upadłość układową (firma działa, ale wszystkie zyski przeznacza na spłatę zadłużenia) na likwidacyjną. Oznacza to, że majątek spółki zostanie zlicytowany, by zaspokoić roszczenia kredytodawców.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 38 ~takie_tam

Zrobmy kolego tak: pozycz mi prosze 10 tysi, oddam Ci 2 tysie, nastepne 2 oddam Ci w 5 lat, a pozostale 6 tysi odpuscimy. Umawiamy sie tak?

Firma sie do czegos zobowiazala. To, ze prezesi firmy prze....srali pieniadze, to nie wina banku. Bank chce odzyskac to, na co sie zgodzili.

! Odpowiedz
11 11 ~Darek odpowiada ~takie_tam

Ale jak firma zbankrutuje to bank dostanie wielkie nic. Takie ryzyko bank wziął na siebie kupując obligację. Za to ryzyko otrzymuje oprocentowanie.

! Odpowiedz
0 30 ~TakiKraj

A jaką jazdę BZ WBK i należąca do niego AVIVA za Morawieckiego zrobiła z Bogdanką? Dogadali się między sobą OFE, Enea i prezio Bogdanki, że robią zmianę akcjonariatu kosztem małych akcjonariuszy i przed wezwaniem BZ WBK walnął z grubej rury absurdalną rekomendacją, po której Bogdanka do dziś nie może się pozbierać.
Chwilę potem Enea wypowiedziała fikcyjnie umowę Bogdance żeby OFE mogły sobie uśrednić kosztem małych akcjonariuszy cenę i wyjść z akcji w trakcie wezwania na plusie, a dwa tygodnie później zrobili wezwanie pod wrogie przejęcie.
AVIVA po swojej rekomendacji i ING skupywały z rynku akcje przed wezwaniem, więc o wezwaniu wiedziały w przeciwieństwie do małych akcjonariuszy, których okradziono wówczas i obecnie okrada się dalej, bo po takim przekręcie nikt nie chce podchodzić do Bogdanki, bo boi się powtórki z rozrywki.
Jedyną zarabiającą na siebie spółkę węglową zeszmacili, a do spółek nierentownych mają dopłacać polscy podatnicy, banki i wszyscy dookoła.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ~BajuBaju odpowiada ~Darek

Jesli firma upadnie, to banki są akurat na pozycji uprzywilejowanej zaraz za Skarbem Państwa, ZUSAMI, srusami itp. i z pewnością odzyskają swój dług. Konersja na akcje bankrutów to tylko kłopoty i konieczność uczestniczenia w guanie od środka jako przymusowy akcjonariusz.
Takich konwersji było już całe mnóstwo na rynku np. Polimex, a jak nowi przymusowi akcjonariusze na tym wychodzą każdy widzi. Taka "inwestycja" to konieczność zrobienia natychmiastowego odpisu na utratę wartości aktywów itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 16 ~Fakty odpowiada ~takie_tam

No właśnie to dlaczego kopalnie mają być traktowane inaczej. Teraz Morawiecki to wielki patriota i obrońca naszego przemysłu (za pieniądze podatników) a jak kosił 3 mln rocznie jako prezes banku to gdzie był jego patriotyzm. To dowód, że pan Morawieckie jest tak samo zakłamany jak reszta tej politycznej bandy. Jego poglądy zależą od tego kto płaci, nie powiem jak się kogoś takiego określa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~takie_tam odpowiada ~Darek

Ok, zgoda, bank ponosi ryzyko. Ale w panstwie, ktore jest sprawnie zarzadzane i ma dobre prawo i wymiar sprawiedliwosci ludzie, ktorzy sa odpowiedzialni za doprowadzenie takiej spolki do stanu agonalnego - w sumie to nie ma znaczenia czy to byli prezesi DSS czy moze inni nieuczciwi kontrahenci, ale to jest do sprawdzenia- powinni juz bekac za to. I naprawde ciezko wytlumaczyc wszystko wzrostem plac, materialow, innych kosztow. Ktos kradl pieniadze i to grube!!!!

Ale coz, nasze panstwo/ prawo jest w takim stanie, ze sprawa Amber Gold od kilku lat nie moze sie dostac na wokande, bo to, bo tamto a to sramto.

W innych krajach leca glowy, ludzie maja procesy, konfiskuje sie im majatki i ida siedziec. A Plichta G. sie smieje ludziom w twarz- skosili 800 mln PLN z zonka, ma ciepla cele, za ktora placa wszyscy zrobieni przez niego w bambuko, a w tej celi mega telewizor, zeby mu sie nie nudzio na wakacjach. Wyjdzie za 4- 5 lat i sie rozwieje jak dym, pojedzie do kraju, w ktorym ma schowane klika baniek z tych 800 mln, ktore ukradl. Bedziemy jeszcze sie cieszyc, jesli nie bedzie skarzyc panstwa polskiego i prokuratorow za zatrzymanie bezprawne albo cos innego wyssane z palca.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 3 ~Darek odpowiada ~BajuBaju

"z pewnością odzyskają swój dług" Tzn. co wg Ciebie odzyskają? Co tam zostanie zbywalnego po ogłoszeniu bankructwa? Chyba, że chodzi Ci o ten węgiel pod ziemią, którego już dziś nie opłaca się wydobywać

! Odpowiedz
0 3 ~hahaha odpowiada ~Darek

To lepiej zostać przymusowym akcjonariuszem i dawcą kapitału dla takiego bankruta?
Nie sądzę. Sam sobie odpowiedziałeś, że zgoda na konwersję długu na akcje nie ma sensu ekonomicznego.

! Odpowiedz
0 1 ~bkr

No zapewne banki będą baaaaaadrzo skore iść na układy z rządem.
Szczególnie że rząd ma bardzo ciekawą politykę względem banków: jak są potrzebne to są cacy, jak trzeba spłacać zobowiązania przesuwa się terminy spłaty, nakładając w międzyczasie na banki ogromne obciążenia z tytułu podatku bankowego.
Swoją drogą ciekawe ile jeszcze "ciekawych" ustaw zarzynających banki ma w szufladzie pan Prezes...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~Darek odpowiada ~bkr

To nie jest kwestia tego, czy banki chcą, czy nie chcą iść na układy z JSW, tylko tego, czy zaakceptują jakieś ustępstwa, czy zostaną z niczym. Rządu niech banki do tego nie mieszają, to sprawa pomiędzy nimi a bankrutem. JSW padnie a banki zostaną z pokopalnianym złomem pod ziemią i pokładami węgla, którego nie opłaca się wydobywać. Widziały gały jak obligacje brały.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~oro odpowiada ~TakiKraj

Może ich posadzą za ten numer?

! Odpowiedz
1 17 ~JSW_na_Bank

JSW powinien stac sie bankiem, a nie kopalnia. Ludzie moga otwierac rachunki bankowe spokojnie, wplacac gotowizne, natomiast wyplaty i produkty bankowe ( kredyty, pozyczki, karty kredytowe itp) beda wydawane w weglu.
W ten sposob ladnie sie wszystko poogarnia: JSW bedzie miec staly doplyw gotowki i bedzie gdzie upchnac wegel.

! Odpowiedz
1 15 ~ja

a może wprowadzić ustawową cenę węgla i problem sam się rozwiąże. i nakaz zakupu tylko polskiego węgla po określonej cenie...
już mielismy ustawę znoszącą ubóstwo, więc kolejna ustawą nie powinno być problemu.

! Odpowiedz
1 13 ~zybuch

scenariusz grecki prawdopodobny jak tak dalej beda rzadzić

! Odpowiedz
4 32 ~Darek

Pozamykać nierentowne kopalnie, z jakiej racji mam dopłacać do czyjegoś interesu. Czy ktoś dopłaca do mnie ?

! Odpowiedz
1 7 ~aaaaa

Masz dopłacać, bo nie jesteś pisuarem, związkowcem, górnikiem, rolnikiem, sędzią, prokuratorem, policjantem, czy(li) złodziejem.

! Odpowiedz
32 15 ~Minio

Autor tego artykułu nie bardzo orientuje się jaka jest sytuacja pracowników JSW. Każdy z nich oddał już 20 % rocznego wynagrodzenia poprzez zawieszenie barbórki, czternastki i deputatu węglowego to jakich kolejnych cięciach przywilejów Pan pisze ?????? Knurów-Szczygłowice kupiono, żeby uzupełnić kasę Kompani Węglowej, która nie miała na wypłaty pracowników i koło się zatacza teraz to JSW jest bankrutem - takie niestety było zarządzanie polskim górnictwem przez ówczesny rząd PO!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 29 ~klik

ODDAŁ ???!!! Jak to oddał?? Żeby oddać to trzeba najpierw coś MIEĆ ! Czyli najpierw firma musi zarobić aby coś dzielić, proste jak budowa cepa... a nieroby zrobili jakieś "zawieszenie" barbórek, czternastek itp., czyli pustych przywilejów za które reszta obywateli płaci.
Zawieszenie........k... nóż się w kieszeni otwiera. Czyli kolejna szykuje się kolejna przeterminowana należność pracownicza za którą prędzej czy póżniej będziemy musieli zapłacić. Rzygać mi się chce!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 14 ~jacek

" Każdy z nich oddał już 20 % rocznego wynagrodzenia poprzez zawieszenie barbórki " - zawieszenie wyplaty oznacza przesuniecie terminu jej (barbórki) wyplaty , tz. bedzie wyplacona z opoznieniem . A wiec albo mijasz sie z prawda , albo klamiesz .

! Odpowiedz
11 10 ~Mario odpowiada ~klik

Ciekawe, czy jak przychodzi dzień twojej wypłaty to zastanawiasz się, czy aby twój pracodawca w tym miesiącu zarobił. Górnicy wywiązują się ze swoich zadań i mają prawo oczekiwać wynagrodzenia. Troska o zarobek to rola zarządu. Pensje w górnictwie - na poziomie ok. 80.000 zł rocznie - to nie są wygórowane zarobki. Nikt za mniej nie będzie chciał tego robić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Gerda odpowiada ~jacek

Oddali, począwszy od 2016 r. Taka była umowa z Zarządem. Za 2015 r. będzie wypłacona ostatni raz.

! Odpowiedz
0 1 ~ami odpowiada ~jacek

Zawieszenie to znaczy jak na razie nie wypłacanie tych poborów przez 3 lata - nie ma ŻADNEJ umowy o tym że po 3 latach będzie tego nadpłata. Poza tym, jesli w dalszym ciągu będą trudności w JSW to prawdopodobnie zostanie to przedłużone do czasu wyjścia z kryzysu przez JSW. O przesunięciu możesz sobie mówić w wypadku wypłaty 14-ki za rok 2015, co jest przesunięte z lutego na czerwiec i tu możesz sobie ośle napisać że będzie wypłacona z opóżnieniem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 12 ~Szaweł odpowiada ~klik

Tobie sie nóż w kieszeni otwiera? Za dużo telewizji sie naoglądałeś a nic nie wiesz o realiach społki na temat której sie wypowiadasz. Zapomniałeś kolego jak rząd PO PSL wypompował 11,5 mld zł z prywatyzacji spółki w 2011r. Później 1,5mld zł za Knurów Szczygłowice na ratowanie Kompani Węglowej. Nie masz szacunku do pracy na dole bo nigdy ciężko nie pracowałeś. Chciałbym cie zobaczyć na dole, pewnie byś już taki mądry nie był. I mylisz sie że płacisz na górnika, jest na odwrót. Górnik pracuje na ciebie. Państwo jak i ZUS ma ogromne zyski z działalności kopalni. 32 podatki na węglu robią swoje. W 2015 w JSW ilość odprowadzonych podatków przekroczyła wartość spółki. I to w ciężkich dla górnictwa czasach. Wracaj na lekcje do szkoły a nie pisz głupot o nożach w kieszeni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 5 ~klik odpowiada ~Mario

Akurat ja jestem mini-pracodawcą. Od 18 lat zatrudniam 4 osoby na pełnych etatach. I ja się martwię abym zarobił na swoich pracowników, pracowników JSW i siebie! Po obowiązkowym opłaceniu wszystkich ZUSów i podatków zarabiam rocznie niewiele więcej niż te 80k górnika. Bo nie jestem darmozjadem!

! Odpowiedz
6 9 ~Mario odpowiada ~klik

Jeżeli dla Ciebie człowiek, który wywiązuje się ze swoich obowiązków, stawia się do pracy i naprawdę ciężko, uczciwie, pracuje na swój chleb, jest darmozjadem, to nie mamy o czym rozmawiać.

! Odpowiedz
1 3 ~Pieta

Minio nie przez PO tylko przez agresywne zwizki zawodowe kture doprowadzily do tej sytulacji Niech nie skomla bo za innymi branzami nikt sie nie wstawia

! Odpowiedz
0 0 ~awe odpowiada ~Mario

80000 to kupa kasy !!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~kasa odpowiada ~awe

normalna uczciwa pensja za pracę górnika - ok 4.000 zł miesięcznie na rękę

! Odpowiedz
0 0 ~krzys odpowiada ~klik

to rzygaj

! Odpowiedz
7 20 ~Dario

Zaorać JSW , posadzić las.

! Odpowiedz
2 3 ~doktor

a Tobie eutanazje bo dzięki takim debilom 8 lat PO rzadzilo

! Odpowiedz
6 15 ~KIMDZONGTUSK

może Śląsk oddać Niemcom ? Taniej będzie. Zatrudnią tam imigrantów na "śmieciówkach" na polskich warunkach i będzie git.

! Odpowiedz
2 15 ~KIMDZONGKACZYŃSKI

Może oddać rząd Niemcom ? Taniej będzie. Spokojniej, rating wzrośnie.

! Odpowiedz
3 1 ~seth

wystarczyło by również gdyby ceny węgla zatrzymały się w miejscu a dość pokaźnie umocniły waluty euro i dolar

! Odpowiedz
0 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 4 ~TK

BRAWO,BRAWO,BRAWO

! Odpowiedz
0 9 ~jarek

Po nas tylko śmierć.

! Odpowiedz
0 5 ~TK

i spalona ziemia

! Odpowiedz
0 1 ~JA6969 odpowiada ~TK

Nawet ziemi nie zostawimy ;)

! Odpowiedz
1 17 ~korwin

Jak ja kocham narodowy socjalizm ... Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina.
Jak to mówił pewien oszołom "nie można zabrać Kowalskiemu i dać Wiśniewskiemu na to nie ma zgody". Ale Polacy są mądrzy i bogaci to zapłacą co tam stać nas ...

! Odpowiedz
2 21 ~Ktoś

Podatek bankowy, frankowicze a teraz JSW. No to zaraz za konto zwykłe będziemy płacić po 100 i za przelew po 10

! Odpowiedz
0 1 ~retau

Jak chcesz to płać. Ja od czternastu lat nie płacę za konto, przelewy i kartę debetową.
Pierwsz bank olałem w kilka dni po wprowadzeniu opłat za przelewy, obecny (drugi z kolei) chyba wie jak reaguję na podwyżki i od ośmiu lat ani mrumru o podwyżkach.
"Są jeszcze rozsądne banki w Polsce".

! Odpowiedz
1 4 ~Pan_fotograf

Człowieku osłabiasz mnie już zmieć te dziadowskie foto ???

! Odpowiedz
1 0 ~npi

Rzeczywiście, nie da się ukryć.

! Odpowiedz
3 16 ~Krzych

Teraz rzady PiS i kolejne MILIARDY strat a np. Te 20 miliardów(tyle wyłozył polski podatnik w latach 2010-2013) utopionych w trujacym węglu to daje pół MILIONA 2 hektarowych działek pod zalesianie.A mamy cała mase piaszczystych, słabych ziem.To byłaby niewyobrazalna korzyśc dla Polski .Polacy kochaja lasy i wielu młodych na trwałe zwiazałoby sie z Ojczyzną.UE na założenie 1 ha lasu płaci nawet 8 tys zł i prze 13 lat za pielegnację ok 1700zł/rok.(przez 5 lat wpłynełoby już 34 MILIARDY za prowadzenie lasu i ogromny przyrost drewna i czystego powietrza) Praca we własnym lesie(zabiegi pielegnacyjne od czasu do czasu w week end) to wielka przyjemnośc ale tez podniesienie sprawnosci fizycznej i kondycji zdrowotnej .
Dodam jeszcze ,że teraz gdy PiSowski Pany szykują prawie stalinowska ustawę o ustroju rolnym gdzie zrobi sie z posiadaczy gruntów rolnych chłopów pańszczyżnianych i wieśniaki już nie beda mogli dysponować własną ziemią(a to oni przeważyli PiSowskie zwyciestwo w wyborach) . Te wszystkie działki rolne o słabej klasie gleby staja sie bezwartosciowe.Mieszczuchy i przedsiebiorcy nie beda mogli ich kupować.A to oni głownie kupowali i sowicie płacili .Do 50 km od Warszawy ceny dochodziły do 200tys za hektar.Od 1 maja 2016r na tego typu grunty nie bedzie żadnego popytu. Tak wiec proponuje te piaszczyste gleby przeznaczyć pod zalesianie dla wszystkich chętnych co zadeklaruja pielegnacje lasu. Nie dotować górnictwa , które nikomu nie jest potrzebne a które nas rujnuje także zdrowotnie.
Każda wizyta we własnym lesie to nie tylko wielka przyjemność i wzmacniajaca praca(zbawienna dla zdrowia) to także załadowana przyczepka 1 m drewna do kominka.Popiół z tego drewna to doskonały skladnik do wzbogacania gleby we własnym ogródku.ja tak mam i naprawde czuje sie doskonale po takim week endzie. Polecam wszystkim .
Ten wegiel to zbrodnia na narodzie.Jedz teraz do Krakowa albo w pobliże tych elektrowni opalanych weglem i zaciagnij sie "powietrzem" to zmienisz zdanie. A juz zmienisz jak trafisz na chemioterapię bez szans na wyzdrowienie. Klimat w Polsce jest jeszcze turbodoładowaniem tych weglowych trucizn.
........

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 11 ~TK

To jest doskonały komentarz, który muszę przyznać nawet sobie skopiowałem kilka dni temu "na zaś" a to z tego powodu,że pozostanie aktualny niestety jeszcze przez lata.Trzeba wciąż ludziom przypominać ,że władza czy to pis,po,sld,psl zawsze trzymała z warcholstwem górniczym i zabijała społeczeństwo trując je średniowiecznymi technologiami węglowymi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 ~Krzych odpowiada ~TK

No własnie tym górnikom to bardziej oplaca sie wypłacic nawet 13 pensji aby tylko nie fedrowali.

! Odpowiedz
2 5 ~ami odpowiada ~TK

Słuchaj, warchołem to prawdopodobnie i Ty jesteś. Od wielu lat podaje się zanieczyszczenie w Kraju, parę miast jak Kraków, Zakopane, Wrocław itd przekraczają normy o ponad 300%, być może i Ty tam mieszkasz - czy zmieniłeś ogrzewanie na ekologiczne??? Czy tam gdzie mieszkasz ogrzewasz ekologicznie czy może wciąż węglem bo taniej i nikt Cię jeszcze nie zmusił abyś piec wymienił? Zacznij zmianę od siebie warchole jeden. MOŻESZ TEN POST TEŻ SKOPIOWAĆ - BĘDZIE CI PRZYPOMINAŁ KIM JESTEŚ.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~TK odpowiada ~ami

Mieszkam w bloku.Sprawdź w słowniku kto to jest warchoł.

! Odpowiedz
1 24 ~HopHop

A co z okradzionym akcjonariatem obywatelskim JSW? Kto im zwróci pieniądze?

! Odpowiedz
6 13 ~krasnal

To nie kradzież, a naiwność kupujących !!!

! Odpowiedz
2 12 ~Jan

"Okradzionym akcjonariatem obywatelskim JSW".Tak trzeba to uczciwie nazwać.

! Odpowiedz
4 3 ~krasnal odpowiada ~Jan

Każdy sprzedawca najchętniej wystawiłby cenę z kosmosu ! Jednak musi znaleźć frajera ,który ją zaakceptuje !!! W tym przypadku widać ,że się znalazły dziesiątki tysięcy !

! Odpowiedz
4 4 ~Tańczący_z_lisami1 odpowiada ~krasnal

Ufających perfidnym kłamstwom rządu PO,że coś się w tym kraju wreszcie zmieniło.

! Odpowiedz
3 4 ~Ferdek odpowiada ~krasnal

(...) To nie kradzież, a naiwność kupujących !!! (...) Taaaa, a Marcin Plichta z Amber Gold to najuczciwszy przedsiębiorca, a minister Grad, który sprzedawał JSW to najlepszy gospodarz dóbr narodowych, a bankowi doradcy wciskający kredyty frankowe to najlepsi przyjaciele klientów

! Odpowiedz
3 34 ~wow

Kretyn z MSP pierwszy do bójek na ulicach nie rozumie, że po takich szantażach w przyszłości pies z kulawą nogą nie nasika na górnictwo. Banki sobie poradzą i z tym guanem, ale później to polscy podatnicy będą musieli finansować to szambo górnicze, bo banki co najwyżej popukają się po głowie.
Takie zachowanie w sytuacji ogromnych inwestycji w energetyce węglowej to strzał do własnej bramki, palanty z MSP.
Gospodarka wolnorynkowa najpierw według PO, a teraz według PIS.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 5 ~krasnal

Pojęcie "GOSPODARKA WOLNORYNKOWA " jest pojęciem czysto abstrakcyjnym !!! Gdyby budżety państw były zbilansowane, to faktycznie można by było o takiej mówić !!!

! Odpowiedz
2 9 ~Udziałowiec

Z ING JSW obligacje juz wykupiła (ostatnia rata była w listopadzie) z pozostalych instyticji też coś już JSW wykupiła tak więc nie sądzę żeby rząd poszedł tą drogą, ktora opisana jest w artykule.

! Odpowiedz
0 18 ~TK

To jest już jakaś aberracja psychiczna.W związku z tym,że wyznawcy z rzadka coś posiadają włącznie z lokatami, sekta postanowiła zabrać pieniądze bankom i doprowadzić do całkowitej zapaści i niewypłacalności systemu bankowego.Kiedyś srogo przed narodem za to zapłacą.

! Odpowiedz
2 19 ~TK

Może dojść w skrajnym przypadku do tego,że normalni ludzie, którzy trzymają oszczędności całego życia w bankach stracą je na rzecz tego "kretowiska" i związkowych warchołów.

! Odpowiedz
1 22 ~gf

Polskie Podmioty i tak nie mają wyboru i nic do powiedzenia muszą robić co Jarek każe i będą umoczone w ramach wspierania polskiego kapitału. Zagraniczne powinny się domagać przed międzynarodowym arbitrażem wykupu obligacji przez właściciela JSW czy KW czyli SP i tyle. To doprowadzi do kolejnych obniżeń ratingów tego niepoważnego kraju. Dobra zmiana trwa w najlepsze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 16 ~tom

Jak tak zrobią to żaden Bank nie pożyczy już żadnej kopalni ani grosza.

! Odpowiedz
1 17 ~Eryk123

BGK pożyczy bo to obecnie Bank pod rządami PiS..I miliard i dwa lub trzy pożyczy - jak zbankrutuje przez to to inne banki sie złożą na BGK - tak więc bez obaw. Komuchy z rządu nieźle to zaplanowali

! Odpowiedz
13 7 ~zez

Jak zwykle artykuł z tezą wyssaną z brudnego palca. Zawsze była istytucja ugody z wierzycielami i tutaj jest podobnie - banki mogą zredukować zadłużenie i odzyskać choć część pieniędzy albo pójśc w zaparte - wtedy JSW ogłosi upadłość i banki nic nie odzyskają od syndyka

! Odpowiedz
1 15 ~NoTak odpowiada ~Eryk123

BGK to ty i ja ;-) To oznacza, że MY pożyczymy zwącholom górniczym. Nie będzie na służbę zdrowia i zdechniemy pod płotem szpitala, ale na złodziejskich górników ze związków będzie.

! Odpowiedz
0 7 ~Marek678 odpowiada ~zez

To byłaby słuszna wypowiedź gdyby te banki/PZU miały coś do powiedzenia ale obecnie decyzje nie są podejmowane przez zarządy tych firm tylko przez Kaczyńskiego. I jak Kaczyński zdecyduje, że dług ma być przekonwertowany na akcje to tak się stanie. Bo przecież mówimy o PKO BP, BGZ, PZU i Aliorze, które są faktycznie państwowe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Fakty odpowiada ~zez

Tak, zawsze? To poczytaj jak Morawiecki jako prezes BZ WBK udupił DSS. Czy ktoś się martwił o pracowników?

Już nie układowa, ale likwidacyjna upadłość grozi DSS. Do niedawna jedna z największych polskich firm budowlanych upada, bo BZ WBK nie chce zgodzić się na program naprawczy.

Budowali autostradę A2, a kamienie z ich kopalni leżą pod większością powstających w ostatnich latach autostrad i ekspresówek. Dolnośląskie Surowce Skalne niedługo jednak zakończą działalność. Wczoraj spółka poinformowała, że sąd zmienił rodzaj jej upadłości, bo BZ WBK nie zgodził się zaakceptować zmian w harmonogramie spłaty kredytu.

Bank, który jest największym wierzycielem DSS, nie zamierza zgodzić się na restrukturyzację 143 mln zł. Firma chciała oddać 44 mln zł rozłożone na 15 lat. BZ WBK chciał natychmiast 73 mln zł. Warto podkreślić, że inne banki przyjęły częściowe umorzenie pożyczonego kapitału.

W tej sytuacji sąd musiał więc zmienić ogłoszoną upadłość układową (firma działa, ale wszystkie zyski przeznacza na spłatę zadłużenia) na likwidacyjną. Oznacza to, że majątek spółki zostanie zlicytowany, by zaspokoić roszczenia kredytodawców.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Fakty odpowiada ~zez

Dlaczego pan Morawiecki jako prezes BZ WBK nie dbał tak o polskie firmy i pracowników? Dlaczego nikt się nie ujął za DSS? Patrioci od siedmiu boleści.

Już nie układowa, ale likwidacyjna upadłość grozi DSS. Do niedawna jedna z największych polskich firm budowlanych upada, bo BZ WBK nie chce zgodzić się na program naprawczy.

Budowali autostradę A2, a kamienie z ich kopalni leżą pod większością powstających w ostatnich latach autostrad i ekspresówek. Dolnośląskie Surowce Skalne niedługo jednak zakończą działalność. Wczoraj spółka poinformowała, że sąd zmienił rodzaj jej upadłości, bo BZ WBK nie zgodził się zaakceptować zmian w harmonogramie spłaty kredytu.

Bank, który jest największym wierzycielem DSS, nie zamierza zgodzić się na restrukturyzację 143 mln zł. Firma chciała oddać 44 mln zł rozłożone na 15 lat. BZ WBK chciał natychmiast 73 mln zł. Warto podkreślić, że inne banki przyjęły częściowe umorzenie pożyczonego kapitału.

W tej sytuacji sąd musiał więc zmienić ogłoszoną upadłość układową (firma działa, ale wszystkie zyski przeznacza na spłatę zadłużenia) na likwidacyjną. Oznacza to, że majątek spółki zostanie zlicytowany, by zaspokoić roszczenia kredytodawców.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PKOBP -0,67% 35,55
2020-02-17 17:02:02
WIG 0,32% 58 080,88
2020-02-17 17:15:02
WIG20 0,28% 2 121,14
2020-02-17 17:15:00
WIG30 0,34% 2 445,64
2020-02-17 17:15:00
MWIG40 0,35% 4 072,37
2020-02-17 17:15:01
DAX 0,29% 13 783,89
2020-02-17 17:37:00
NASDAQ 0,20% 9 731,18
2020-02-14 22:03:00
SP500 0,18% 3 380,16
2020-02-14 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.