Rząd przedstawi szczegóły zmian w urlopach macierzyńskich

Będą dłuższe urlopy macierzyńskie. Założenia projektu rząd ma przedstawić jutro. Szczegóły nie są więc znane ale już wiadomo, że taki urlop może trwać nie jak teraz pół roku, ale cały rok.

W opinii Andrzeja Arendarskiego - prezesa Krajowej Izby Gospodarczej jest to propozycja kontrowersyjna. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że jest to wspaniałe udogodnienie, szczególnie dla kobiet. Wielu specjalistów, także pań, których to bezpośrednio dotyczy uważa jednak, że te wydłużone urlopy mogą obniżyć szanse powrotu kobiet do pracy. Jest propozycja, część kobiet z nowych rozwiązań skorzysta ale te, które pilnują swoich miejsc pracy na pewno tego nie zrobią - podkreśla rozmówca IAR. Dodaje, że być może najlepszym rozwiązaniem byłoby namówienie swoich partnerów, by skorzystali przynajmniej z części przysługującego urlopu- dodaje.

Dłuższa nieobecność kobiety w pracy jest trudną sytuacją także z punktu widzenia pracodawcy - ocenia Andrzej Arendarski. Tłumaczy, że jeśli ktoś wraca do pracy po roku czy dwóch zastaje wszystko zmienione. Koleżanki i koledzy poszli już do przodu i takiej osobie trudno się w pracy odnaleźć. Szczególnie, jeśli była na kierowniczym stanowisku. Takie stanowisko nie czeka. Ktoś inny je zajmuje i jest problem co zrobić z osobą, która przychodzi.

Z zapowiedzi rządu wynika, że przez pierwsze pół roku zasiłek macierzyński ma wynosić 100 procent wynagrodzenia. Później 80 procent.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/magos

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl