REKLAMA

Rząd proponuje wyższe bonusy dla mieszkańców wywłaszczanych nieruchomości, również pod CPK

2022-08-04 11:15, akt.2022-08-04 19:25
publikacja
2022-08-04 11:15
aktualizacja
2022-08-04 19:25
Rząd proponuje wyższe bonusy dla mieszkańców wywłaszczanych nieruchomości, również pod CPK
Rząd proponuje wyższe bonusy dla mieszkańców wywłaszczanych nieruchomości, również pod CPK
fot. Bartosz Księżak / / Forum

Od 120 do 140 proc. wartości nieruchomości wywłaszczanych pod inwestycje celu publicznego otrzymają ich właściciele, jeśli parlament przyjmie przepisy zawarte w dwóch procedowanych ustawach - przekazał PAP pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Obie dotyczą też inwestycji CPK.

Jak wskazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, rząd chce zmienić sposób określenia wysokości odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje celu publicznego, jak drogi, linie kolejowe czy zbiorniki przeciwpowodziowe.

"Odszkodowanie zostanie w każdym przypadku powiązane z wartością rynkową nieruchomości. Do takiej wartości zawsze dodawany będzie także bonus pieniężny jako zryczałtowany ekwiwalent kosztów przeprowadzki czy czynności prawnych – dotychczas nierefundowanych" - tłumaczy Horała.

Chodzi o bonus pieniężny, który wyniesie bazowo 20 proc. wartości nieruchomości. Bonus w wysokości 40 proc. dotyczyć zaś będzie wartości obiektów budowlanych oraz wartości lokalu.

"Początkowo bonus miał wynieść odpowiednio: 10 proc. i 20 proc., ale wartości te zostały podniesione zgodnie z propozycjami i oczekiwaniami mieszkańców. Proponujemy 120 proc. wyceny dla nieruchomości niezabudowanych i 140 proc. dla nieruchomości zabudowanych. To jest lepiej niż gołe 100 proc., które obowiązywały za poprzednich rządów" - wskazał pełnomocnik rządu ds. CPK.

Jak dodał, taki zapis - dla dobrowolnych nabyć - znalazł się w formie poprawki w Ustawie o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ustawę w czwartek ma głosować Senat. Senackie komisje: gospodarki narodowej i innowacyjności oraz infrastruktury wnoszą o odrzucenie ustawy.

"Taką samą poprawkę w przypadku wywłaszczenia zaproponujemy do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, która będzie w czwartek przedmiotem wysłuchania publicznego na wniosek strony społecznej, a po wysłuchaniu wróci do prac w komisji" - przekazał Horała.

Jak dodał, wyższe bonusy w nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami będą dotyczyły etapu ewentualnych przymusowych wywłaszczeń, który zacznie się po uzyskaniu przez spółkę CPK decyzji lokalizacyjnej.

"Obie ustawy są ze sobą kompatybilne, np. ustawa o usprawnieniu, którą w czwartek zajmie się Senat, kompleksowo dotyczy obszaru Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN), czyli trwającego wykupu nieruchomości pod CPK" - wskazał.

Jak dodał, w procedowanym projekcie ustawy dodatkowo wprowadzono dwa rozwiązania w postaci zabezpieczeń dla osób wywłaszczanych. "Po pierwsze, przysługiwać im będzie roszczenie do sądu cywilnego o szkodę rzeczywistą w zakresie szerszym niż objęty odszkodowaniem. Będzie mógł z niego skorzystać np. przedsiębiorca, dla którego wywłaszczenie spowodowało wyjątkowo wysokie szkody, nierekompensowane odszkodowaniem" - tłumaczył.

Po drugie - jak dodał - jeżeli wysokość odszkodowania za nieruchomość zamieszkałą będzie niższa niż ustalone ustawowo wskaźniki, przysługiwać będzie zwiększenie odszkodowania do poziomu pozwalającego na odtworzenie sytuacji mieszkaniowej (czasem może to być nawet 100 proc. zwiększenia wysokości odszkodowania) – zależnie od liczby osób zamieszkujących nieruchomość.

Podczas wysłuchania publicznego ws. CPK postulowano odszkodowania odtworzeniowe

Postulat wypłaty odszkodowania wywłaszczonym osobom według wartości odtworzeniowej, bez uwzględnienia stopnia zużycia, był jednym z wielu zgłaszanych podczas czwartkowego wysłuchania publicznego w Sejmie ws. projektu dotyczącego m.in. odszkodowań w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Postulat ten wnosiła m.in. jedna z mieszkanek gminy Wiskitki, która podczas wysłuchania powiedziała, że "słuszne odszkodowanie w moim mniemaniu to takie, które pozwoli mi odtworzenie mojego gospodarstwa i domu, w takich samych warunkach, w których teraz żyję i pracuję".

W trakcie wysłuchania postulaty komentował na Twitterze wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Odnosząc się do postulatu wypłaty odszkodowania według wartości odtworzeniowej, Horała zauważył, że dla dużej części wywłaszczanych byłaby ona niższa niż proponowane przez rząd 140 proc. wartości rynkowej.

"Dla w miarę nowego domu wartość odtworzeniowa jest równa albo nieco mniejsza od rynkowej" - napisał wiceminister.

Z kolei komentując głos "a co z innymi kosztami ponoszonymi w wyniku wyprowadzki". Horała zauważył, że projekt nowej ustawy wprowadza prawo do rekompensaty szkody rzeczywistej, podczas gdy w obecnej wersji takiej nie było.

Mężczyźnie postulującemu pomoc w przeprowadzce i pomoc prawną, Horała odpowiedział na Twitterze, że właśnie temu służą wprowadzane w projekcie ustawy bonusy.

"Dodatkowo CPK na obszarze lotniska proponuje takie wsparcie w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć" - dodaje wiceminister.

W czwartek, podczas obrad sejmowej Komisji Infrastruktury, odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące rządowego projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw. Projekt zmienia sposób określania wysokości odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje publiczne, jak np. Centralny Port Komunikacyjny.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe, które zakładają wybudowanie prawie 2000 km nowych linii kolejowych dużych prędkości prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy. Inwestycje kolejowe CPK umożliwią dojazd do CPK z większości miast w Polsce w czasie do 2,5 godz.

CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (8)

dodaj komentarz
pozhoga
Na ten temat jest dzisiaj obszerny artykuł w Pulsie Biznesu: kto go przeczyta, to się zastanowi nie nad tymi nowymi przepisami (które są podobne do tych w innych krajach), tylko nad tymi, które obowiązywały dotąd: przez ponad 20 lat rządów nieświętej magdalenki.
W skrócie: magdalenka onegdaj uchwaliła takie prawo, które umożliwiało
Na ten temat jest dzisiaj obszerny artykuł w Pulsie Biznesu: kto go przeczyta, to się zastanowi nie nad tymi nowymi przepisami (które są podobne do tych w innych krajach), tylko nad tymi, które obowiązywały dotąd: przez ponad 20 lat rządów nieświętej magdalenki.
W skrócie: magdalenka onegdaj uchwaliła takie prawo, które umożliwiało otrzymywanie ,,odszkodowań" w kwocie wielokrotnie przekraczającej wartość rynkową nieruchomości.
Na miejscu dziennikarzy już bym trzepał transakcje sprzedaży gruntów pod autostradami za ostatnie 25 lat, jak nie znajdą tam michnikowych kumpli od kieliszka z pewnej willi pod Warszawą to będzie cud.
fiat126p
Jak można określić "wartość rynkową" gdy w okolicy się podobnymi nieruchomościami nie handluje, bo ludzie od pokoleń mieszkają? A jeżeli nawet jakieś transakcje były to w zupełnie innych okolicznościach bez widma planowanego molocha, które to niektóre nieruchomości czyni prawie bezwartościowymi a inne atrakcyjnymi ze względu Jak można określić "wartość rynkową" gdy w okolicy się podobnymi nieruchomościami nie handluje, bo ludzie od pokoleń mieszkają? A jeżeli nawet jakieś transakcje były to w zupełnie innych okolicznościach bez widma planowanego molocha, które to niektóre nieruchomości czyni prawie bezwartościowymi a inne atrakcyjnymi ze względu na możliwość inwestycji.
Co do wywłaszczeń pod budowę dróg: GDDKiA płaciła grosze za przymusowe wywłaszczenie a potem gdy rolnik (już były, któremu ostało się siedlisko) chciał jakiś biznesik przy nowej drodze lub parkingu otworzyć to mu zaproponowano odkupienie kawałka jego byłej ziemi kilkanaście razy drożej. Wcześniej gdy zgłaszał chęć takiej inwestycji i prosił o pozostawienie mu tego kawałka ziemi odmówiono mu a przepytywany na tę okoliczność rzecznik GDDKiA upierał się, że to normalne.
grzegorzkubik
Dla tych ludzi to będzie cud nad Wisła. Z syfu przeprowadzą się do pięknych mieszkań. To dla nich będzie awans społeczny.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
xiven
+20% to napiwek jak za rozwalanie komuś życia

grucha_123
Jakie to ma znaczenie?
Przykladowo mam stary domek na wsi z kawalkiem ziemi, ktore moga byc warte na tyle malo ze nawet jakby dali 200% to nie nabylbym podobnych warunkow.

Rozboj w najczystszej postaci.
ziom80
Państwo powinno zapewnić ekwiwalent takiego domku w podobnej miejscowości . Kasę to niech sobie w Dude wsadzą.

Powiązane: CPK - Centralny Port Komunikacyjny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki