REKLAMA

Rząd: pracujemy nad tym, w jaki sposób ewentualnie skorygować system rozliczania umów-zleceń

2022-01-17 12:14
publikacja
2022-01-17 12:14
Rząd: pracujemy nad tym, w jaki sposób ewentualnie skorygować system rozliczania umów-zleceń
Rząd: pracujemy nad tym, w jaki sposób ewentualnie skorygować system rozliczania umów-zleceń
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Pracujemy w tej chwili, w jaki sposób ewentualnie skorygować system rozliczania umów-zleceń, aby zaliczki były co miesiąc wyższe, a nie tak, że na koniec roku jest zwrot podatku – mówił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

Müller pytany o ewentualne zmiany w Polskim Ładzie mówił w Radiu Plus, że w tej chwili trwają prace, w jaki sposób "ewentualnie skorygować system rozliczania umów-zleceń, aby te zaliczki były co miesiąc wyższe, a nie tak, że na koniec roku na przykład jest zwrot podatku".

"Takie, niektóre drobniejsze elementy, ale istotne z punktu widzenia części osób będziemy wprowadzać" - oświadczył rzecznik rządu.

Przyznał też, że rządowy zespół legislacyjny spotyka się właściwie co tydzień z przedstawicielami prezydenta Andrzeja Dudy. "My regularnie z zespołem legislacyjnym pana prezydenta też spotykamy się i oni w takich właśnie cyklach zgłaszają nam uwagi" - powiedział Müller.

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

Na początku stycznia media informowały o szeregu grup zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany, które mają - według nich - naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. Minister finansów podpisał m.in. rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Według resortu finansów dzięki tym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty pensji. Chodzi - jak wskazano - m.in. o nauczycieli i służby mundurowe. Zaznaczono, że rozporządzenie wprowadza też rozwiązanie, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, których obowiązują inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymają zwrot nadpłaconych zaliczek. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
samsza
W sprawie własnych przychodów/dochodów, politycy, nie pomylili się ani razu.
demeryt_69
Dlaczego w tej ekipie nie ma żadnej osoby o słowiańskich korzeniach? To ewenement na skalę Europy!

jarekzbyszek
Korekta, korekty, poprawki, zmienionej z mocą wsteczną kompleksowo przygotowanej ustawy Polski Wał.
demeryt_69
Tylko ten, który nic nie robi się nie myli :)

tomkooo odpowiada demeryt_69
zycze ci pracownikow, ktorzy sie myla i zeby tak samo sie tobie tlumaczyli :)
dobrymi checiami jest pieklo wybrukowane
males odpowiada demeryt_69
Piszesz o sobie?

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki