REKLAMA

Rząd planuje uruchomienie bazy danych o dostępności szerokopasmowego internetu

2022-07-06 15:42
publikacja
2022-07-06 15:42
Rząd planuje uruchomienie bazy danych o dostępności szerokopasmowego internetu
Rząd planuje uruchomienie bazy danych o dostępności szerokopasmowego internetu
/ Shutterstock

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która m.in. pozwoliłaby na wdrożenie bezpłatnej bazy danych o dostępności szerokopasmowego internetu - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisano w środę projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Zaznaczono, że jest to element reformy w Komponencie C1.1. Zapewnienie powszechnego dostępu do szybkiego internetu – rozwój infrastruktury sieciowej Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Wyjaśniono, że projektowana ustawa procedowana jest w celu wprowadzenia ułatwień w prowadzeniu inwestycji w zakresie sieci szerokopasmowych oraz zwiększenia dostępu do informacji o usługach szerokopasmowego internetu dla obywateli. Jak wskazano, dotychczas brak jest publicznego systemu, który jako baza danych prezentowałby aktualizowane w sposób ciągły informacje o punktach adresowych, które są w zasięgu sieci szerokopasmowych. Ponadto na szczeblu lokalnym brak jest instytucji, która wprost wspierałaby inwestycje szerokopasmowe oraz zapewniała obywatelom dostęp do informacji w tym zakresie.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że w związku z brakiem tego rodzaju bazy danych obywatele nie mają odpowiedniego dostępu do informacji o tym, czy mogą skorzystać z wybudowanych sieci szerokopasmowych, a w razie ich braku - jakiego rodzaju usługi są świadczone, jaka jest oferta dostępu do internetu szerokopasmowego oraz z kim należy się skontaktować w celu zawarcia umowy i kiedy będą dostępne usługi w ich okolicy. Z drugiej strony - zaznaczono - przedsiębiorcom telekomunikacyjnym brakuje wiedzy o pustostanach, a więc punktach adresowych, gdzie na pewno nie znajdą klienta na swoje usługi.

W wykazie podano, że projektowana ustawa przewiduje środki, które mają na celu m.in. wdrożenie i utrzymanie publicznego, nieodpłatnego Systemu Informacyjnego o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS). Oprócz informacji o możliwych lub planowanych usługach miałby on umożliwiać m.in. zgłaszanie potrzeb na usługi bezprzewodowej i przewodowej transmisji danych zapewniających stacjonarny szerokopasmowy dostęp do internetu, a także wyszukiwanie dostawców, którzy mogą je zrealizować, i automatyczne ich powiadamianie. SIDUSIS miałby również pozwalać na oznaczanie lub odznaczanie danego punktu adresowego jako pustostanu.

Projekt przewiduje także środki na wyznaczanie w urzędach gmin tzw. koordynatorów szerokopasmowych.

Za opracowanie projektu ustawy odpowiada Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przyjęcie projektu przez rząd planowane jest na III kwartał 2022 r. (PAP)

autor: Mateusz Kominiarczuk

mk/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (1)

dodaj komentarz
mkx
"SIDUSIS miałby również pozwalać na oznaczanie lub odznaczanie danego punktu adresowego jako pustostanu." - samodonos, bardzo sprytne.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki