REKLAMA
PIT 2023

Rząd planuje przyjąć tzw. małą uchwałę atomową dla Pomorza we wrześniu

2023-09-06 06:41
publikacja
2023-09-06 06:41

We wrześniu rząd planuje przyjąć tzw. małą uchwałę ws. dodatkowych inwestycji na Pomorzu w związku z budową elektrowni atomowej – poinformowała PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Wartość dodatkowych inwestycji może sięgnąć ok. 200 mln zł - dodała.

Rząd planuje przyjąć tzw. małą uchwałę atomową dla Pomorza we wrześniu
Rząd planuje przyjąć tzw. małą uchwałę atomową dla Pomorza we wrześniu
fot. Valerie Quemener / / Shutterstock

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu poinformowała w rozmowie z PAP, że do końca tej kadencji Rada Ministrów może przyjąć tzw. małą uchwałę, która dotyczyć będzie dodatkowych inwestycji na Pomorzu w związku z budową pierwszej elektrowni atomowej.

„Mam przekonanie, że do końca kadencji, najprawdopodobniej we wrześniu rząd przyjmie tzw. małą uchwałę atomową dla województwa pomorskiego związanego z budową pierwszej jądrówki” – powiedziała Łukaszewska-Trzeciakowska.

Przekazała, że we współpracy z wojewodą pomorskim lista takich inwestycji została już przesłana do biura pełnomocnika. Dodała, że zawiera ona pomysły, jak i życzenia samorządów, które mogą być dotknięte przez budowę elektrowni jądrowej.

„Myśmy z kolei przygotowali matrycę, za pomocą której te wszystkie plany i projekty samorządów i powiatów będziemy weryfikowali pod kątem rzeczywistego wpływu inwestorów (budujących elektrownię – PAP) na te konkretne miejsca i rzeczywistej wagi dla społeczności tych inwestycji. Inaczej punktować będziemy np. drogi, a inaczej basen czy inne potrzeby” – wyjaśniła Łukaszewska-Trzeciakowska. Dodała, że ta „matryca” wynika również z doświadczeń brytyjskich.

Pełnomocnik poinformowała, że w najbliższym czasie zgłoszone przez samorządy i wojewodę inwestycje będą weryfikowane. Po ich zweryfikowaniu, projekt uchwały zostanie przedstawiony Radzie Ministrów, która zdecyduje, czy podejmie odpowiednią uchwałę w tej sprawie.

Jak przypomniała 20 czerwca rząd uchwalił duży program wsparcia inwestycji na Pomorzu, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej. Program w latach 2023-2029, który ma kosztować ponad 4,7 mld zł, przewiduje m.in. budowę drogi krajowej, budowę lub przebudowę infrastruktury kolejowej oraz budowę infrastruktury hydrotechnicznej zapewniającej dostęp m.in. do elektrowni jądrowej na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa.

W grudniu 2021 r. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną. Zgodnie z przyjętym harmonogramem budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1–1,6 GW. Kolejne bloki mają być wdrażane co dwa–trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od około 6 do 9 GW.

autor: Michał Boroń

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki