REKLAMA

Rząd planuje przyjąć Politykę Energetyczną Polski w I kwartale 2021 r.

2021-01-18 19:13
publikacja
2021-01-18 19:13
fot. Marc Studer / Shutterstock

W I kwartale tego roku rząd planuje przyjąć Politykę Energetyczną Polski (PEP) do roku 2040 - strategię rozwoju sektora paliwowo-energetycznego - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, gdzie opisano projekt uchwały w tej sprawie.

"W związku z ustawowym obowiązkiem aktualizacji polityki energetycznej (...) oraz mając na uwadze zmieniające się uwarunkowania funkcjonowania sektora energii - wynikające zarówno z postępu technologicznego, jak również ze zmian globalnych trendów i polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej - został opracowany projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r., który zastąpi Politykę energetyczną Polski do 2030 r." - czytamy w wykazie.

Trzy główne Elementy PEP do roku 2040 to sprawiedliwa transformacja, budowa równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego, oraz dobra jakość powietrza.

Jak wcześniej mówił PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, w porównaniu do poprzedniej wersji PEP, w projekcie uwzględniono szereg zmian technologicznych, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich miesięcy oraz konsekwencji pandemii COVID-19.

Pierwszy filar projektu, czyli sprawiedliwa transformacja zakłada skierowanie z funduszy unijnych, w ciągu najbliższych 10 lat, 60 mld zł dla regionów, gdzie gospodarka uzależniona jest od wydobycia paliw kopalnych.

Drugi filar projektu PEP to stworzenie w ciągu 20 lat równoległego do istniejącego, zeroemisyjnego systemu energetycznego. Zadanie to oparte jest na dwóch strategicznych elementach - energetyce jądrowej i morskiej energetyce wiatrowej.

Trzeci filar polityki energetycznej dotyczy dobrej jakości powietrza. W projekcie przewiduje się rezygnację z węgla jako źródła ogrzewania w ciepłownictwie indywidualnym: do 2030 r. na terenach miejskich, a do 2040 r. na terenach wiejskich. Paliwa kopalne będą stopniowo zastępowane innymi źródłami ciepła, jak np. pompy ciepła. Do 2030 r. wzrośnie też o ok. 1,5 mln liczba gospodarstw domowych podłączonych do sieci ciepłowniczej w miastach.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki