REKLAMA

Rząd planuje opłatę koncesyjną dla magazynów energii i zmianę opłaty dla offshore

2021-07-30 08:46
publikacja
2021-07-30 08:46
Rząd planuje opłatę koncesyjną dla magazynów energii i zmianę opłaty dla offshore
Rząd planuje opłatę koncesyjną dla magazynów energii i zmianę opłaty dla offshore
fot. lightrain / / Shutterstock

Wysokość opłat koncesyjnych dla magazynowania energii elektrycznej oraz zmiana wysokości opłaty koncesyjnej na wytwarzanie w morskich farmach wiatrowych zostanie uregulowana w III kwartale br.; nastąpi to w rozporządzeniu Rady Ministrów - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisano projekt rozporządzenia RM w sprawie opłaty koncesyjnej z planowanym terminem przyjęcia w III kwartale. Ma to być realizacja delegacji ustawowej, która znalazła się w nowelizacji Prawa energetycznego z 20 maja 2021 r. Zgodnie z nią w ciągu 4 miesięcy należy wydać nowe rozporządzenie koncesyjne.

Zgodnie z prawem, każde przedsiębiorstwo prowadzące działalność koncesjonowaną w obszarze energii co roku wylicza - na podstawie przychodów z tej działalności - i przekazuje do Urzędu Regulacji Energetyki odpowiednią opłatę.

Z wpisu wynika, że magazynowanie energii dla magazynów wymagających koncesji będzie wymagało opłaty koncesyjnej, obliczanej na podstawie współczynnika, identycznego jak dla wytwarzania, przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej.

Zmianie ma ulec sposób wyliczania opłaty koncesyjnej na wytwarzanie energii w morskich farmach wiatrowych. Ma wynosić 23 tys. zł za każdy MW mocy zainstalowanej i będzie to maksymalna wysokość, dopuszczona ustawowo dla tego rodzaju działalności.

Jak precyzuje się we wpisie, wysokość tego współczynnika ustalono wychodząc od przeciętnej wysokości podatku od nieruchomości dla lądowych farm wiatrowych - 36 tys. zł za MW na rok. Wartość tą pomniejszono o średnią opłatę za wydanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń, wynoszącą w przeliczeniu na rok eksploatacji 5 tys. zł za MW. Współczynnik został też pomniejszony o średni podatek od nieruchomości do oszacowanej wartości lądowej części infrastruktury morskiej farmy wiatrowej, wynoszący 8 tys. zł za MW rocznie. (PAP)

wkr/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
antek10
rżnięcie w kakałko tych co jednak uwierzyli że w Polsce da sie inwestować w energie odnawialną. Ciekawe jak załatwią fotowoltaikę na cacy jak ludzie pozakładają to u siebie. Obstawiam że wprowadzą podatek solidarnosciowy na kopciuchy płatny od luksusu czyli własnej "elektrowni". Tak samo bedzie z tymi co chcą uchronic kase rżnięcie w kakałko tych co jednak uwierzyli że w Polsce da sie inwestować w energie odnawialną. Ciekawe jak załatwią fotowoltaikę na cacy jak ludzie pozakładają to u siebie. Obstawiam że wprowadzą podatek solidarnosciowy na kopciuchy płatny od luksusu czyli własnej "elektrowni". Tak samo bedzie z tymi co chcą uchronic kase przed inflacją i inwestują w drugie, trzecie mieszkanie. Podatek katastralny - jak klientela sie nakupi nieruchomosci.
jarekzbyszek
Zbierają kasę dla golasów czy własnego elektoratu inaczej im się wykruszy. A Tusk ich rozliczy z okradania Polaków.
andregru
Okradania Polaków ciąg dalszy "Andrzej Duda pomoże posłom i ministrom w uzyskaniu podwyżek. Andrzej Dera poinformował, że w ciągu kilku dni ma zostać podpisane rozporządzenie, które przyzna podwyżki m.in. sekretarzom stanu, a przy okazji zyskają też posłowie."
samsza
Do samochodów dopłacają, a tu eko opodatkowane. gdzie logika ??
dzika_biegunka
Uff, już się bałem że w tym tygodniu zapomnieli wpisać nowy podatek, tzn. opłatę czy jak kto chce
antek10
hahahaha - tydzien bez nowego podatku - tygodniem straconym
antek10
oni tylko zmieniaja sposob wyliczenia :-) a że przy okazji wyjdzie drożej to nie ich problem. A własciwie tak ma być bo pensje posłów idą w gorę 60%

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki