Rząd planuje jednorazowe podwyższenie najniższych rent i emerytur w 2019 r.

Podniesienie minimalnej emerytury w 2019 r. do 1100 zł - przewiduje projekt, który jest zapisany w wykazie prac legislacyjnych rządu. Pomimo dokonanych zmian, wysokość najniższych świadczeń wciąż uznawana jest za niewystarczająca w odniesieniu do kosztów utrzymania - podkreślono.

(YAY Foto)

W wykazie prac zaznaczono, że rząd planuje zaproponować jednorazową modyfikację obecnie obowiązujących zasad waloryzacji. Zmiany mają polegać na podwyższeniu najniższych świadczeń do 1100 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy ma wynosić 825 zł.

Nowy mechanizm przewiduje, że emeryci dostaną minimum 70 zł podwyżki. W wykazie prac zwrócono uwagę, że chodzi "o zastosowanie ustawowego wskaźnika waloryzacji, przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na poziomie 70 zł."

W wykazie zaznaczono, że przyczyną wprowadzenia planowanych rozwiązań "jest zapewnienie zachowania realnej wysokości świadczeń z ubezpieczenia społecznego przy jednoczesnym dodatkowym wsparciu świadczeniobiorców o najniższych świadczeniach". Zwrócono uwagę, że "pomimo wielu zmian dokonanych w ostatnich latach idących w kierunku poprawy sytuacji osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe, wysokość tych świadczeń wciąż uznawana jest za niewystarczającą w odniesieniu do kosztów utrzymania". "Obowiązkiem rządu jest zapewnienie finansowego, elementarnego bezpieczeństwa obywateli, w tym emerytów i rencistów. Szczególną ochroną państwa powinni być objęci najubożsi świadczeniobiorcy" - dodano.

Za projekt ustawy w tej sprawie ma być odpowiedzialny resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Według planów proponowane rozwiązania mają być przyjęte w IV kwartale 2018 r.

Waloryzacja emerytur odbywa się w marcu. Od marca tego roku najniższa emerytura wzrosła z 1 tys. zł do 1029,80 zł, a przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 2257,64 do 2324,92 zł. Z kolei przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy z FUS wzrosła o 47,84 zł, czyli z 1605,22 do 1653,06 zł. Przeciętna renta rodzinna z FUS wzrosła o 57,05 zł - z 1914,46 do 1971,51 zł. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2018 r. wyniósł 102,98 proc. i był najwyższy od pięciu lat.

Wskaźnik waloryzacji świadczeń to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

GUS w styczniu podał, że wskaźniki średniorocznych cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem oraz dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2017 r. wyniosły odpowiednio: 102,0 i 102,3 proc. Do ustalenia wskaźnika waloryzacji został przyjęty średnioroczny wskaźnik inflacji dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2017 roku na poziomie 102,3 proc.

W lutym GUS podał, że realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2017 r. w stosunku do 2016 roku wyniósł 3,4 proc. W związku z tym wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2018 roku wyniósł 102,98 proc.(PAP)

autor: Paweł Żebrowski

"Proponowane rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych oraz zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych" - napisano. (PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
19 9 2kbb

Rząd zrobił super ruch przed niedzielą 4 listopada...Zaprosił Merkel z całą jej świtą i pokazał Polakom że propaganda o Polexicie to wymysł szkodliwych mediów zagranicznych.... To spowoduje że o 30 % więcej ludzi będzie po dobrej stronie mocy o godz 21. w niedzielę. Brawo PIS...!!!

! Odpowiedz
8 12 marxs

Pan Jacek Kurski z Sekty Smoleńskiej swojego czasu wypowiedział bardzo mądre słowa "ciemny lud wszystko kupi" i niech ktoś powie ze to nieprawda

! Odpowiedz
7 7 stankarp

To być może wygrają najbliższe wybory? (Stałę opłaty za m3 w miastach woj 500zl a emrtytura 1000zl czyli zostaje 500- na lekasrstwa, wikt i opierunek) :

! Odpowiedz
10 16 samsza

Na dziecko 500, na emeryta 1100. I wyjdzie jak zwykle, armia emerytów powiększy się, a potomstwa zmaleje.

! Odpowiedz
30 24 marxs

po przegranych przez PIS przyszłorocznych wyborów parlamentarnych nie wolno dać odejść PISowskim aparatczykom będzie robota dla sędziów i prokuratorów zarzuty to korupcja polityczna(rozdawanie kasy motłochowi i patolom w zamian za głosy) i zdrada państwa (oferta miliardów dolarów za okupację kraju przez amerykanów)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 niepelnosprawny_org

macie na myśli standardowo marzec? marzec 2019? czy również emerytury poniżej 20 lat pracy?...

! Odpowiedz
31 39 pluto85md

Oczywiscie ze wyzszy wiek jest koniecznoscia i jedyna alternatywa dla glodowych emerytur. Ale PiS to dosc latwo odwrocil, teraz kazdy pomysl na podniesienie wieku to polityczne samobojstwo.

! Odpowiedz
29 43 trooper

Niech ktoś jeszcze wytłumaczy, jak człowiek ma przeżyć za 1100 zł miesięcznie, bo ja sobie szczerze nie wyobrażam

! Odpowiedz
40 32 trooper

Czas podnieść wiek emerytalny od 70 lat i zwiększyć minimalne emerytury do 2200 zł. Koszt dla budżetu będzie taki sam, tylko trochę dłużej popracujemy.

! Odpowiedz
5 24 jkl777

W Domu Pomocy Społecznej.

! Odpowiedz