Rząd nie planuje przywrócenia małego ruchu granicznego z Rosją

Rząd nie planuje przywrócenia małego ruchu granicznego z Rosją. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba powiedział, że decyzja o zawieszeniu ruchu była i jest podyktowana względami bezpieczeństwa narodowego.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Posłanka Urszula Pasławska w imieniu mieszkańców województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego apelowała o wznowienie małego ruchu granicznego. Jej zdaniem przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji są dobrym momentem by cywilizować relacje handlowe z tym krajem.

Wiceminister Skiba odpowiedział, że nasze służby odnotowują nasilenie negatywnych zjawisk w ostatnich latach, takich jak rosnąca militaryzacja Obwodu Kaliningradzkiego oraz podwyższona aktywność służb specjalnych i innych rosyjskich resortów siłowych. Jakub Skiba zwrócił też uwagę na inne potencjalnie niebezpieczne działania o charakterze hybrydowym, polegające na działalności wywiadowczej, cyberatakach, prowokacjach oraz naciskach ekonomicznych.

Jakub Skiba odpierał argumenty PSL na rzecz przywrócenia małego ruchu granicznego powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Straży Granicznej.
Powiedział, że ruch graniczny z Rosją nie zmniejszył się bo został odbudowany w oparciu o wizy. Również wydatki przybyszy z Obwodu Kaliningradzkiego na terenie Polski nie zmniejszyły się ale wzrosły.

Jego zdaniem działalność ekonomiczna na terenach przygranicznych wcale nie ucierpiała tylko zyskała, a straciły tylko te osoby, które prowadziły przewóz przez granicę towarów akcyzowych. Jakub Skiba powołał się przy tym na dane dotyczące liczby przestępstw związanych z przemytem paliwa, papierosów i alkoholu, które pokazują zmniejszą liczbę postępowań karnych, skarbowych i mandatów.

Zauważył, że mały ruch graniczny nie służy do tego by przez granice przejeżdżali kibice i dodał, że Rosja z pewnością i tak wprowadzi dla nich ułatwienia w związku z mundialem.
Polska zawiesiła mały ruch graniczny z Rosją w lipcu 2016 roku. MSZ argumentował to wówczas zbliżającymi się szczytem państw NATO w Warszawie oraz Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie i okolicach. Mały ruch graniczny z Rosją od tamtej pory nie został wznowiony.

IAR/I.Szczęsna/to/

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj też

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 sztos1

niebawem MŚ w kopanej .....

! Odpowiedz
4 14 bumbumbum

Byle na złość Rosji! Nie ważne co z Polską - motto rządzących od 1989 roku. Tylko czy to mądre jest? Niemcy interesy robią.

! Odpowiedz
17 19 karbinadel

Zawziętość PiS-u w tej sprawie jest równie głupia co zadziwiająca. Zapewne chodzi o to, by ileś tysięcy ludzi zamiast dorabiać sobie na handlu przygranicznym przeszło na garnuszek państwa - czyli na łaskę partii rządzącej

! Odpowiedz
18 22 ajwaj

Slodko i bojowo w PISiu-MONiu m.in aptekarzy, harcerzy, duchownych i marksistowskich historyków :)
Przeciez baba z jajami + 3 kurami i facet z laweta do Kaliningradu - to na pewno grozny szpieg i bedzie podgladac jak WOTy kopia okopy :)

! Odpowiedz
17 15 ajwaj

Makkartyzm PISia:
WIKIPEDIA - "Ze znikomymi lub nieistniejącymi dowodami jego oskarżeń, McCarthy opierał się na pomówieniach, donosach i insynuacjach w celu zniszczenia reputacji swoich przeciwników (styl obecnie znany jako 'makkartyzm'). W 1954 telewizyjna relacja pozwoliła milionom oglądać metody McCarthy’ego po raz pierwszy, co obudziło falę oburzenia i spowodowało oficjalną cenzurę jego działalności. Zmarł w wieku 49 lat na skutek komplikacji spowodowanych alkoholizmem"

PISi odchodza i przychodza ALE obciach + relne STRATY miedzynarodowe dla POLSKI zostana na dziesieciolecia !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl