REKLAMA

Rząd nie odbierze szpitali samorządom, ale wprowadzi własnych komisarzy

2021-04-29 06:46
publikacja
2021-04-29 06:46
Rząd nie odbierze szpitali samorządom, ale wprowadzi własnych komisarzy
Rząd nie odbierze szpitali samorządom, ale wprowadzi własnych komisarzy
fot. Krzysztof Zatycki / / FORUM

Rząd nie odbierze szpitali samorządom. Jednak będzie mógł do nich wprowadzić własnych komisarzy - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta podaje, że Ministerstwo Zdrowia, które właśnie zakończyło prace nad koncepcją reformy szpitalnej zapewnia, że poprawi to dostęp do świadczeń i doprowadzi do oddłużenia lecznic. Samorządy odpowiadają, że rząd chce decydować o nie swoim majątku.

"Wstępnie, jak się dowiedzieliśmy, resort rekomenduje jeden z trzech wariantów zmian w szpitalach. Zgodnie z nim placówki mają pozostać w zarządzie powiatów, ale może się okazać, że tylko pozornie. Właściciel szpitali pozostałby bowiem ten sam, ale w każdej chwili rząd mógłby wprowadzić do nich swoich komisarzy. Ci przejmowaliby na jakiś czas niemal pełną kontrolę nad wybranymi placówkami" - informuje "DGP".

Dziennik podaje, że plan ministerstwa przewiduje również powołanie Agencji Rozwoju Szpitali. Miałaby ona sprawować pieczę nadzorczą nad całym systemem szpitalnictwa. To właśnie ona decydowałaby o tym, który samorządowy szpital potrzebuje "wsparcia" rządowego komisarza.

Minister tłumaczy, że rolą takiej osoby będzie zarządzanie, ale także restrukturyzacja. "Taki pełnomocnik musi choćby ustalić, czy jeżeli mamy dwa szpitale obok siebie, to czy naprawdę w obu musi być oddział porodowy. Będzie też odpowiadał za kontrakty z NFZ" – tłumaczy w rozmowie z "DGP" minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodaje, chodzi o "spójne i logiczne zarządzanie sferą szpitalną, tak by nie generowała ona zadłużenia w wyniku błędnych działań i wzajemnej rywalizacji o tego samego pacjenta i tego samego lekarza".

"Ten scenariusz nie wywołuje zmian w organach założycielskich. Omijamy więc potencjalne napięcia, jakie mogłyby zaistnieć, gdybyśmy zdecydowali się na przejmowanie szpitali jako właściciel" – przekonuje Adam Niedzielski.

O przejściu pod nadzór centralny ma decydować kilka parametrów, m.in. wynik finansowy, jakość leczenia (np. przeżywalność po zabiegach, powroty do szpitala) czy ocena pacjentów.

"DGP" wskazuje, że samorządowcy są przeciwni zmianom. Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich podkreśla, że propozycja ministra to dalej centralizacja i pozbawianie samorządów części kompetencji. Tyle że akcja będzie przeprowadzona w białych rękawiczkach. "Sprowadza się ona do przekazania w ręce przedstawicieli rządu pełni uprawnień decyzyjnych – w odniesieniu do nie swojego majątku i za nie swoje pieniądze" – ocenia.(PAP)

reb/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jpelerj
Jasne. Czyli dać zarobić swojakowi, ale nie partycypować w kosztach. Cały PIS.
samsza
rząd powinien mieć prawo wprowadzić komisarza każdemu i wszędzie, inaczej nie osiągniemy satysfakcjonującej spójności

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki