REKLAMA

Rząd naprawi program MdM?

2014-07-11 12:34
publikacja
2014-07-11 12:34
Rząd naprawi program MdM?
Rząd naprawi program MdM?
/ SXC

Po pierwszych sześciu miesiącach wyniki programu "Mieszkanie dla młodych" są znacznie gorsze od oczekiwań. MdM jest krytykowany również ze względu na wadliwe rozwiązania prawne. W odpowiedzi na liczne zarzuty Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIiR) zamierza zmodyfikować swój flagowy program - pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl.

Propozycje zmian, które niedawno zaprezentował MIiR są racjonalne i uzasadnione. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że urzędnicy tego resortu zapomnieli o kilku istotnych kwestiac.

Pomoc mieszkaniowa ma być prorodzinna i bardziej dostępna

Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wynika, że przepisy modyfikujące zasady działania MdM-u zostaną uchwalone w czwartym kwartale. Planowany harmonogram prac ustawodawczych pozwoli na wprowadzenie niezbędnych zmian przed rozpoczęciem 2015 roku. Modyfikacje będą dotyczyły czterech aspektów, które reguluje ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (tzw. ustawa o MdM).

Pierwsza propozycja zmian w programie MdM jest zarazem najbardziej interesująca dla wielu polskich rodzin. W ramach swoich planów Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zamierza bardziej podkreślić prorodzinny charakter MdM-u. Obecne rozwiązania tylko w ograniczonym stopniu premiują osoby wychowujące więcej niż jedno dziecko. Od 2015 roku ta sytuacja ma się radykalnie zmienić. Według zapowiedzi MIiR współczynnik dopłaty do wkładu własnego dla rodziców, którzy posiadają dwójkę dzieci wzrośnie z 15% do 20%.

W przypadku beneficjentów wychowujących przynajmniej trójkę potomstwa analogiczna wartość ma wynosić 25% (zamiast 15%) - pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Poniższa tabela na przykładzie warszawskiego rynku przedstawia możliwy wzrost wysokości dopłat. Jak widać rządowe propozycje zakładają zwiększenie dofinansowania wkładu własnego o jedną trzecią lub dwie trzecie (13 925 zł albo 27 850 zł dla przyjętych założeń). Można się spodziewać, że w obliczu tak znaczącej podwyżki dopłat wiele rodzin przełoży zakup dotowanego lokum na 2015 rok.

Skutki ewentualnej podwyżki dopłat w programie MdM
Wariant 1: małżonkowie wychowujący dwójkę dzieci kupują warszawskie mieszkanie o powierzchni 60 mkw., którego cena jednostkowa nie przekracza limitu MdM. Średni przeliczeniowy koszt odtworzenia 1 mkw. budynku mieszkalnego wynosi 5569,91 zł.
Aktualna wysokość dopłaty do wkładu własnego (wskaźnik 15%)
Wysokość dopłaty do wkładu własnego po zapowiadanych zmianach (wskaźnik 20%)
Kwotowy wzrost dopłaty do wkładu własnego Procentowy wzrost dopłaty do wkładu własnego
41 774,33 zł 55 699,10 zł 13 924,77 zł 33,34%
Wariant 2: małżonkowie wychowujący trójkę dzieci kupują warszawskie mieszkanie o powierzchni 75 mkw., którego cena jednostkowa nie przekracza limitu MdM. Średni przeliczeniowy koszt odtworzenia 1 mkw. budynku mieszkalnego wynosi 5569,91 zł.
Aktualna wysokość dopłaty do wkładu własnego (wskaźnik 15%) Wysokość dopłaty do wkładu własnego po zapowiadanych zmianach (wskaźnik 25%) Kwotowy wzrost dopłaty do wkładu własnego Procentowy wzrost dopłaty do wkładu własnego
41 774,33 zł 69 623,88 zł 27 849,55 zł 66,67%

Źródło: opracowanie własne

Propozycje kolejnych zmian w programie "Mieszkanie dla młodych" zakładają:

  • włączenie wszystkich spółdzielczych inwestorów do systemu dopłat (obecnie tylko spółdzielnie mieszkaniowe, które już ukończyły oferowaną inwestycję bez problemu mogą uczestniczyć w MdM-ie)

  • zniesienie ograniczeń, które sprawiają, że do preferencyjnego kredytu może przystąpić tylko członek rodziny (na razie grono współkredytobiorców jest ograniczone do: zstępnych, wstępnych, rodzeństwa, małżonków rodzeństwa, przybranych rodziców oraz teściów)

  • wprowadzenie przepisów, które jednoznacznie zezwolą na dotowanie mieszkań powstałych po przebudowie lub adaptacji budynku (aktualna wersja ustawy o MdM nie rozstrzyga, czy osoby nabywające takie lokale mogą otrzymać dopłatę)

Trzy wspomniane zmiany nie mają rewolucyjnego charakteru. Mimo tego ich wprowadzenie może pozytywnie wpłynąć na popularność programu MdM.

Dwa problemy MdM-u nadal czekają na rozwiązanie

Propozycje zmian, które niedawno przedstawiło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie mogą być postrzegane jako lekarstwo na wszystkie bolączki MdM-u. Warto zdawać sobie sprawę, że ten program ma również wiele innych wad - pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Jedna z nich dotyczy sposobu dotowania gotowych lokali. Według obowiązujących przepisów dopłata do takich mieszkań musi być przekazana po podpisaniu umowy sprzedaży. Wspomniane rozwiązanie sprawia poważne problemy, jeżeli ukończona inwestycja deweloperska jest finansowana kredytem. Banki kredytujące dewelopera przed wpłatą 100% ustalonej ceny nie chcą zgodzić się na bezobciążeniowe wydzielenie lokalu. W opisanej sytuacji wadliwość przepisów dość często uniemożliwia zakup mieszkania z dopłatą.

Bardzo duże zróżnicowanie liczby dotowanych lokali to kolejny problem, z którym muszą zmagać się beneficjenci MdM-u. Powody do narzekania mają między innymi krakowianie. W Stolicy Małopolski na 10 000 mieszkańców przypadają tylko dwa dotowane lokale. Analogiczna wartość, którą obliczono dla Poznania jest ponad ośmiokrotnie wyższa. W przypadku dwóch miast o zbliżonym poziomie cen metrażu tak duża różnica wydaje się nieakceptowalna. Jedną z jej przyczyn jest wadliwy sposób ustalania limitów MdM-u.

Andrzej Prajsnar - portal RynekPierwotny.pl

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Exploder
Najlepszą pomocą dla potrzebujących mieszkania jest likwidacja wszelkich dopłat co wzmocni konkurencję wśród deweloperów i wzięcie banków na smycz, co osłabi ich pozycję w relacji z klientami. Tylko tak można stworzyć warunki dla spadku cen nieruchomości mieszkaniowych czyli wzrostu ich Najlepszą pomocą dla potrzebujących mieszkania jest likwidacja wszelkich dopłat co wzmocni konkurencję wśród deweloperów i wzięcie banków na smycz, co osłabi ich pozycję w relacji z klientami. Tylko tak można stworzyć warunki dla spadku cen nieruchomości mieszkaniowych czyli wzrostu ich dostępności.
~obserwujący
bardzo "mądre" rozwiązanie, znosisz dopłaty, ceny spadają o powiedzmy 5-10%, banki bierzesz na smycz czyli wymagasz większego wkładu ze strony klienta, skąd klient ma wziąć te 15-20% brakującego wkładu? Banki są na smyczy KNFu i to jest największy problem, za rok min wkład własny to 10%, za 2 lata 15, a za bardzo "mądre" rozwiązanie, znosisz dopłaty, ceny spadają o powiedzmy 5-10%, banki bierzesz na smycz czyli wymagasz większego wkładu ze strony klienta, skąd klient ma wziąć te 15-20% brakującego wkładu? Banki są na smyczy KNFu i to jest największy problem, za rok min wkład własny to 10%, za 2 lata 15, a za 3 lata 20%. Za 4 lata gospodarka leży, bo 20% wkładu to o jakieś 50% mniej kredytów, 50% mniej kredytów to zwolnienia w budowlance, transporcie, nieruchomościach i tak oto będziemy mieli efekt domina w każdej branży... I masz tu swoją smycz...
~MarianMonopolowy
"wadliwy sposób ustalania limitów MdM-u" - ładnie ujęte, a jak każdy wie chodzi o zwiększenie limitów żeby developer w końcu sprzedał na bańce z 40% marżą. Może drodzy Panowie developerzy wykonalibyście krok po swojej stronie i obniżyli ceny do limitu MdM?
~mdmpoznan-com
Najnowsze zmiany w programie , najlepsza obsługa, wiele rabatów u developerów i banków. Zapraszamymdmpoznan.com
~Hubert
w mdm się opłaca kupic. program ma swoje wady, ale generalnie pomaga. ja tylko dzieki mdm kupiłem od Erigo 3 pokoje w poznaniu i nie musze już z lubonia zasuwać do pracy.
~Miauuu
...pytanie. Co mnie to obchodzi. Jesteś dla mnie nikim i nijak powinno mnie to interesować. A jednak interesuje, bo ja za to zapłącę. A niby dlaczego ??? Mnie nie stać na mieszkanie i go nie kupię choćby była niewiadomo jaka dopłata. Natomiast poniekąt finansuje twój krótki dojazd do pracy. Dla mnie mozesz mieszkac w ...pytanie. Co mnie to obchodzi. Jesteś dla mnie nikim i nijak powinno mnie to interesować. A jednak interesuje, bo ja za to zapłącę. A niby dlaczego ??? Mnie nie stać na mieszkanie i go nie kupię choćby była niewiadomo jaka dopłata. Natomiast poniekąt finansuje twój krótki dojazd do pracy. Dla mnie mozesz mieszkac w rynsztoku, nic mnie to nie obchodzi. Precz z komuną i juz sypię kwiaty dla JKM...
~Erigooooo
Cóż za subtelne lokowanie produktu... klepiący posty reklamowe raczej niczego nie kupili i nigdy nie kupią. To Erigo już nie stać na normalną reklamę? Czy jest w tym samym momencie, w którym Ganta przestało być stać na reklamę? Erigo erigo erigo? Zapisuję sobie na kartce i już lecę kupować!

Powiązane: Mieszkanie dla młodych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki