Rząd łagodzi podwyżki składek ZUS dla przedsiębiorców

Podwyżki składek ubezpieczeniowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą nie będą tak wysokie, jak wcześniej proponował rząd – informuje dzisiejsza „Rzeczpospolita”. Według informacji gazety po zaproponowanych przez rząd zmianach składka będzie stanowić około jednej czwartej dochodów przedsiębiorcy.

W chwili obecnej wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek odprowadzania na ZUS minimalnej kwoty 470 zł miesięcznie. W Sejmie znajduje się jednak projekt ustawy, która różnicuje wysokość płaconych przez przedsiębiorców składek w zależności od zapłaconego rok wcześniej podatku. W wyniku proponowanych zmian składka ZUS dla najlepiej zarabiających przedsiębiorców może wzrosnąć nawet o 300%. Przeciw takim zmianom ostro zaprotestowały organizacje zrzeszające przedsiębiorców.

Minister polityki społecznej Krzysztof Pater poinformował jednak, że rząd zdecydował się na wprowadzenie zmian do przygotowanego projektu ustawy. Nadal będzie się tam znajdowało dziewięć progów, których wysokość uzależniona jest od wysokości zapłaconego podatku, podwyższone zostaną jednak progi podatkowe pociągające za sobą konieczność zapłacenia wyższej składki ZUS. Graniczna kwota podatku w kolejnych progach ma być wyższa o 15%, a nie o 12% jak jest teraz – informuje gazeta.

Przykładowo, przedsiębiorca o miesięcznym dochodzie w wysokości 4 tys. zł, płacący 19% podatek, zapłaci 1 tys. zł składki na ZUS. Według projektu ustawy przed zmianami płaciłby 1,4 tys. zł.

Na zaproponowanych przez rząd zmianach zyskają przedsiębiorcy, których miesięczne dochody będą przekraczały 2,5 tys. zł. W zależności od osiąganych dochodów ich składka spadnie o kwotę od 117 do 351 zł w stosunku do projektu przed zmianami. Sytuacja firm o niższych dochodach nie ulegnie poprawie w wyniku proponowanej przez rząd poprawki.

Według informacji „Rzeczpospolitej” do projektu ustawy może zostać także wprowadzona poprawka, zgodnie z którą, niższe niż obecnie składki będą płaciły osoby prowadzące drobną działalność gospodarczą np. krawcy, fryzjerzy. Nie jest to jednak jeszcze przesądzone.

M.D.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne