REKLAMA

Rząd kontra praca "na czarno". Przepisy mające na celu walkę z szarą strefą mają przynieść 1,5 mld zł

2021-08-07 06:32
publikacja
2021-08-07 06:32
Rząd kontra praca "na czarno". Przepisy mające na celu walkę z szarą strefą mają przynieść 1,5 mld zł
Rząd kontra praca "na czarno". Przepisy mające na celu walkę z szarą strefą mają przynieść 1,5 mld zł
fot. Pawel Michalowski / / Shutterstock

Przepisy, które mają na celu walkę z szarą strefę, w tym te, których celem jest utrudnienie zatrudniania „na czarno”, mają przynieść budżetowi 1,5 mld zł – poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania PAP.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

„Szacuje się, że rozwiązania przewidziane w projekcie ustawy, realizujące zapowiedzi zawarte w programie >>Polski ład<<, mające na celu walkę z szarą strefą, w tym z zatrudnieniem i płaceniem za pracę +pod stołem+, przyniosą efekty w łącznej kwocie 1,5 mld zł” – poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania zadane przez PAP.

W ramach „Polskiego ładu” Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić rozwiązania, które ułatwią walką z szarą strefą. Chodzi m.in. o zatrudnianie pracowników „na czarno” oraz o wypłacanie części wynagrodzenia bez odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.

„Aktualnie system podatkowy nie zabezpiecza dostatecznie osób, które nie godzą się na pracę +na czarno+. Trzeba ochronić pracownika i zniechęcić do uprawiania nielegalnego procederu tych pracodawców, którzy nie dbają o zabezpieczenia swoich pracowników, ich ubezpieczenie i stabilność zatrudnienia. To nie jest fair wobec nich, ale także wobec innych firm, tych, które działają uczciwie” – wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Ministerstwo Finansów w swoim projekcie zapisało likwidację tych przepisów, które obecnie nakazują pracownikowi konieczność zapłaty nieodprowadzonego od swojej pensji podatku wraz z odsetkami karnymi w sytuacji, kiedy poinformuje on inspekcję pracy czy urząd skarbowy o otrzymywaniu części czy całości wynagrodzenia „pod stołem”. Znikną też zapisy, na mocy których takiemu pracownikowi grozi obecnie odpowiedzialność karna za niezadeklarowanie podatku za rok, w którym uzyskał on dochód.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

„Projektowane przepisy, mają całkowicie odwrócić tę sytuację - dać ochronę pracownikowi sygnaliście, który poinformuje odpowiednie służby i przenieść ciężar na nieuczciwego pracodawcę. Liczymy, że po zmianie pracownicy nie będą się obawiać walki o swoje prawa, o to co im się należy” – powiedział Sarnowski.

Nowe przepisy mają także na celu wprowadzenie odpowiedzialności podatkowej pracodawcy. Za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia nierzetelnemu pracodawcy zostanie przypisany przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przychodem z działalności gospodarczej będą również przychody z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz przychody ze stosunku pracy w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił ich właściwym organom państwowym.

„Będzie to przychód odpowiadający przychodowi pracownika zwolnionemu z opodatkowania. Po stronie pracownika, zakłada się zwolnienie z podatku dochodowego przychodów z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz przychodów ze stosunku pracy w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił ich właściwym organom państwowym” – napisano w informacji przekazanej PAP.

Dodatkową karą dla nierzetelnych pracodawców ma być wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wypłaconego wynagrodzenia z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz wynagrodzenia wypłaconego „pod stołem”. W ten sposób – jak wynika z wyjaśnień MF - to nieuczciwy pracodawca przejmie ciężar opodatkowania podatkiem dochodowym wynagrodzenia nielegalnie zatrudnionego pracownika. Kosztem podatkowym dla pracodawcy nie będą również składki na ubezpieczenia emerytalne od wynagrodzenia z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz od części nieujawnionego wynagrodzenia, pomimo, że będą finansowane z jego własnych środków jako płatnika składek.

Także składki na ubezpieczenia społeczne, należne od wynagrodzenia nielegalnie zatrudnionego pracownika oraz wynagrodzenia wypłacanego „pod stołem”, będą w całości finansowane przez pracodawcę. Podobnie będzie w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne. One także, w razie stwierdzenia nielegalnego zatrudnienia lub zaniżenia podstawy wymiaru składek pracowników, zostaną sfinansowane przez przedsiębiorcę – poinformowało MF.

Nowe przepisy, według planów resortu finansów, mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.

Autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
masekrut555
Kolejna wojna panów z niewolnikami

Niedługo niewolnik niczego nie będzie posiadał. Będzie wszystko wynajmował.
bha
Lepszy rydz jak nic chociaż natury ludzkiej to i tak wielu nie zmieni.
samsza
Gdzie jest info ile ta walka będzie kosztować, stawiam, że ponad 1,5 mld.
lukaszslask
Jestem jak najbardziej za.....
tylko teraz policzmy wszystkie daniny.....
Pit,Vat,Cit,Akcyzy,Zus,Podatek Gruntowy,wysokie ceny wody.smieci,pradu
Czy nie jest tego troche za duzo?????
Moze zmiejszmy w koncu troche wydatki Panstwa,bo za niedlugo to nam nic nie zostanie w tych portfelach i wydaje mi sie,ze przy jednym podatku
Jestem jak najbardziej za.....
tylko teraz policzmy wszystkie daniny.....
Pit,Vat,Cit,Akcyzy,Zus,Podatek Gruntowy,wysokie ceny wody.smieci,pradu
Czy nie jest tego troche za duzo?????
Moze zmiejszmy w koncu troche wydatki Panstwa,bo za niedlugo to nam nic nie zostanie w tych portfelach i wydaje mi sie,ze przy jednym podatku 20-30 % wszyscy by chetnie placili....
taki przyklad pierwszy z brzegu-premia 500 zl minus Pit,Zus zostaje 349,05 i teraz jedziemy zatankowac za to np 349,05 - 60% podatkow = 139,62 zl i pamietajmy,ze 500 zl brutto kosztuje Pracodawce 602,40 zl,czyli tak naprawde z 602,40 dostajemy towaru za 139,62zl,reszta to wszystko podatki????
Wiec o czym my tu mowimy?????
onlyv8engine
większe wpływy do budzetu i o to chodzi temu rządowi. A ci dostają tzw "pod stołem" no cóż zamiast 1000 dostana 700 a te 300 państwo.
onlyv8engine
Mrzonki pinokia i jego bandy z mf

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki