Rząd: instytucje finansowe będą mogły sprawdzić niekaralność pracowników

Instytucje finansowe będą mogły sprawdzić, czy ich kandydat do pracy nie jest karany. Taką możliwość zakłada projekt ustawy, którym dziś zajmie się rząd. Początek posiedzenia zaplanowano na 10:30.

Według nowych przepisów pracodawca będzie mógł oczekiwać od kandydata do pracy informacji, czy został on skazany prawomocnym wyrokiem na przykład za przestępstwa przeciwko dokumentom, mieniu, ochronie informacji, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi czy papierami wartościowymi. Pracodawca będzie miał prawo zażądać oświadczenia bądź zaświadczenia, przy czym będzie musiał sfinansować potencjalne koszty.

Jak informuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, dzięki projektowi ustawy o zasadach badania niekaralności kandydatów ubiegających się o zatrudnienie w podmiotach sektora finansowego firmy będą mogły sprawdzać karalność kandydatów do pracy. Jak podkreśla resort, chodzi w szczególności o stanowiska związane z zarządzaniem mieniem pracodawcy lub osób trzecich oraz dostępem do informacji prawnie chronionych lub wymagających podejmowania decyzji obarczonych wysokim ryzykiem.

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się także projektem nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej oraz Kodeksu karnego wykonawczego. Wnioskodawcą tych projektów jest ministerstwo sprawiedliwości.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak&Karol Tokarczyk/dabr

Źródło: IAR
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 14 arfeneusz

ja chcę sprawdzić niekaralność pracodawcy - czy nie ogłosił 10 razy upadłości po niewypłaceniu pensji

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.