Rząd chwali się, jak realizuje zapowiedzi z expose premiera

Kancelaria premiera opublikowała informację o stanie realizacji zapowiedzi, które pojawiły się w expose Donalda Tuska. Sejm zdążył już przegłosować waloryzację kwotową rent i emerytur oraz składkę zdrowotną od rolników. Od 2 lutego będzie obowiązywać wyższa składka rentowa, od kwietnia rozwiązania wejdą w życie rozwiązania uszczelniające pobór tzw. "podatku Belki".

Rząd przyjął projekt ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin, a w I kwartale ma zamiar przyjąć jeszcze: rozwiązania ograniczające przyrostu długu i deficytu w samorządach, rozwiązania rozpoczynające proces podwyższania wieku emerytalnego oraz zmiany w emeryturach mundurowych. W przypadku podwyższenia wieku emerytalnego trwa przygotowanie projektu, a w przypadku mundurówek, trwają uzgodnienia międzyresortowe.

Becikowe, opodatkowanie rolników i sądy


W uzgodnieniach międzyresortowych są również: ustawa ograniczająca becikowe do rodzin uzyskujących roczne dochody poniżej 85 tys. zł i rozwiązania wprowadzające wobec banków tzw. opłatę ostrożnościową. W uzgodnieniach wewnątrz resortowych jest nowe Prawo budowlane, które ma ułatwić inwestycje budowlane.

Trwa przygotowanie projektów: objęcia rolników podatkiem dochodowym, ustawy o podatku od wydobycia węglowodorów, dotyczącej korzyści wynikających z eksploatacji gazu łupkowego. Prowadzone są też prace nad projektem redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Rząd planuje przyjęcie go w II kwartale, tak jak projektów przyspieszających procedurę sądową. Część zmian w procedurze karnej ma być przyjęta w I kwartale. Wtedy też rząd ma przyjąć zmianę ustawy Prawo o ustroju sadów powszechnych i ustawy o prokuraturze dotyczącą uprawnień wynikających z przechodzenia w stan spoczynku prokuratorów i sędziów.

Zawody regulowane, e-administracja


W III kwartale rząd liczy na przyjęcie ustawy rozszerzającej dostęp do tzw. zawodów regulowanych. Nad ustawą trwają prace. Wcześniej, w I kwartale gabinet Donalda Tuska chce przyjąć pakiet projektów ustaw dotyczących e-administracji oraz zmiany mające usprawnić procedurę rejestracji przedsiębiorców w KRS.

W II kwartale ma zostać przyjęte rozwiązanie wprowadzające elektroniczny protokół rozprawy w sprawach o wykroczenia (w postaci elektronicznego zapisu dźwięku).

Zmiany w księgach wieczystych


W I kwartale 2012 r. rządowi zostanie przedłożony projekt ustawy o księgach wieczystych i hipotece przewidujący między innymi zagwarantowanie powszechnego, bezpłatnego dostępu do przeglądania księgi wieczystej za pośrednictwem Internetu i elektroniczne uzyskiwanie odpisów z ksiąg wieczystych.

Trwają przygotowania projektu zmian w systemie emerytur górniczych. Przywileje będą przysługiwać wyłącznie pracującym bezpośrednio przy wydobyciu. Nie podano daty przewidywanego przyjęcia projektu przez rząd. W I kwartale zostaną wydane rozporządzenia umożliwiające wypłatę żołnierzom i policjantom 300 złotych podwyżki od 1 lipca 2012 r.

IAR
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Dim

Zmiany to permanentny stan przyrody. Zastój czi to najgorsza rzecz jaka może się przytrafić.

! Odpowiedz
0 0 ~SoonGoKu

Faktycznie. Ależ zmiany. Szalone.

! Odpowiedz
0 0 ~petro

a dopiero co mądrale krytykowali Tuska, że jest leń co to tylko w gałę harata...
teraz znowu źle, że reformuje ...

! Odpowiedz
0 0 ~tomtabac

Podnoszenie podatków nazywasz reformami ??? Przeci8ez nikt nie chciał zeby Tusk realizował planu z expose bo to oznacza większe obciążenia dla ludzi. Eh w jakim my kraju zyjemy....

! Odpowiedz
0 0 ~aa odpowiada ~tomtabac

to ty nie wiesz ? u nas wszyscy uwielbiaja placic wieksze podatki na rzecz europy i rzadowych urzedasow

! Odpowiedz
0 0 ~klamka

JAK takiś dobry prawnik to zatrudnij sie u tuska

! Odpowiedz
0 0 ~www

Waloryzacja - niekonstytucyjna
Składka dla rolników - niekonstytucyjna
Zniesienie unikania "Belki" niekonstytucyjne.
Rząd i sejm to przyjęli, "BO TUSK ZAPOWIEDZIAŁ W EXPOSE"
Tak tworzy się bezprawie w państwie dyktatora Tuska.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil