REKLAMA

Rząd chce wzbogacić nasz przeciwwirusowy arsenał

2021-10-14 06:40
publikacja
2021-10-14 06:40
Rząd chce wzbogacić nasz przeciwwirusowy arsenał
Rząd chce wzbogacić nasz przeciwwirusowy arsenał
fot. fizkes / / Shutterstock

Resort zdrowia zastanawia się nad stworzeniem rezerwy obiecującego leku – molnupirawiru, jeśli zostanie on dopuszczony do użytku w Europie - donosi w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta podaje, że "jest szansa, żeby najnowszy lek przeciw COVID-19, który jeszcze czeka na rejestrację, stał się szybko dostępny dla Polaków". "Jak się dowiedział DGP, rozmowy o jego zakupie prowadzi Ministerstwo Zdrowia. Jak wynika z naszych informacji, wczoraj odbyło się spotkanie z przedstawicielami resortu w tej sprawie. Brali w nim udział m.in. producent nowego leku oraz inne firmy pracujące nad preparatami przeciw COVID-19. Obecni byli również eksperci z Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji" - czytamy w "DGP".

Jak podaje dziennik, w czwartek w tej samej sprawie odbędzie się spotkanie w Komisji Europejskiej. "Bruksela chce przeprowadzić wspólne zakupy leku dla zainteresowanych państw członkowskich, podobnie jak było w przypadku szczepionek. Według naszej wiedzy Polska na razie nie dołączy do tej grupy. Rząd ocenia, jaka jest szansa na samodzielne podpisanie umowy z producentami. Ze strony rządu słyszymy, że przy takiej umowie ceny nie będą wyższe, a możemy liczyć na większą elastyczność" - donosi gazeta.

"Lek nazywa się molnupirawir. Kłopot polega na tym, że wyścig po niego już się zaczął" - wskazuje "DGP". "Polscy eksperci mówią wprost: lek jest bardzo obiecujący, ale cena wysoka. Leczenie jednego pacjenta kosztuje 700 dol. (ok. 2,8 tys. zł). Przy dużej liczbie chorych, gdzie w sytuacji, gdy lek najlepiej podawać niemal prewencyjnie na samym początku choroby, może to stanowić duże obciążenie dla budżetu. Polska i tak planuje zakup centralny" - czytamy w gazecie. (PAP)

mm/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kenn
Teraz już nikt nie uwierzy w żadną propagandę medyczną rządu :P

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki