REKLAMA

Rząd chce przedłużyć stan wyjątkowy o 60 dni. Prezydent się zgadza

2021-09-28 14:01, akt.2021-09-28 18:37
publikacja
2021-09-28 14:01
aktualizacja
2021-09-28 18:37

Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Rząd chce przedłużyć stan wyjątkowy o 60 dni. Prezydent się zgadza
Rząd chce przedłużyć stan wyjątkowy o 60 dni. Prezydent się zgadza
fot. Michał Kość / / FORUM

Z OSTATNIEJ CHWILI: Prezydent Andzej Duda: Wydaje się, że przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej o 60 dni będzie uzasadnione. we wtorek do godz. 17-tej udaremniono rekordową liczbę 354 prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy.

"Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni" - powiedział Müller na konferencji po zakończeniu obrad rządu.

Dodał, że wniosek jeszcze we wtorek ma zostać przekazany do prezydenta.

Rzecznik rządu stwierdził, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal bardzo trudna. "Od początku tej wojny hybrydowej, bo tak ją trzeba już nazywać, granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć ok 10 tys. osób. Codziennie setki migrantów próbują nielegalnie przekroczyć polską granicę" - powiedział Müller.

Zaznaczył jednocześnie, że Straż Graniczna, wojsko i policja podejmują wszelkie działania, aby nie dopuścić do tego typu działań. "Naszym obowiązkiem jest nie tylko zabezpieczyć granicę Polski, ale i Unii Europejskiej" - powiedział rzecznik rządu.

Są środki na wypłatę odszkodowań dla przedsiębiorców za stan wyjątkowy

"Ta ustawa, która jest procedowana, która właśnie wróciła z Senatu do Sejmu i która będzie procedowana na tym posiedzeniu Sejmu, przewiduje, że również w przypadku przedłużenia stanu wyjątkowego te świadczenia będą wypłacane, a w budżecie państwa są środki, aby zabezpieczyć wypłatę tych świadczeń" – powiedział we wtorek na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller, odpowiadając na pytanie o odszkodowania dla przedsiębiorców ze względu na stan wyjątkowy.

Zgodnie z ustawą rząd zapewni rekompensaty w wysokości 65 proc. udokumentowanego przychodu uzyskiwanego w ostatnich trzech miesiącach poprzedzających wprowadzenie stanu wyjątkowego dla firm z pasa granicznego z Białorusią.

Rekompensaty mają być wypłacane przez wojewodów, do których trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek.

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje od 2 września. Wprowadzony został na 30 dni. Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Marek Siudaj

ms/ mk/ rbk/ mok/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
demeryt_69
'Góral' Jakub Medek znowu szkodzi Polsce - $zalom!

lorelie
brawo, od momentu wprowadzenia lewackie qrrwiszony przestały pluć na mundury SG
jenak
Powinien pozostać do momentu, aż migranci zrozumieją, że do merkel nie tędy.
gronostaj
Jak to jest, że Litwa i Łotwa nie muszą wprowadzać stanu wyjątkowego?
tomkooo
tam rzadza normalni ludzie :) u nas beda przedluzac, moze do konca swiata :) zrobia dzien przerwy i znowu cyrk sie zacznie - pretekst zawsze jakis bedzie
jaguar_61
tam jest normalna opozycja,która rozumie powagę sytuacji....
jenak
Bo tam nie ma pajaców. Posłuchaj uważnie. A jak słuchasz uważnie, to jeszcze uważniej.
demeryt_69
Litwini siłą odsyłali tych 'uchodźców' na Białoruś. Próby przekroczenia ichniej granicy wnet ustały - taki klimat :)

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki