REKLAMA

Rząd będzie rozbudowywać liczbę punktów szczepień

2021-01-20 12:41
publikacja
2021-01-20 12:41
FORUM

Będziemy rozbudowywać sukcesywnie liczbę punktów szczepień. Na razie w całej Polsce jest ich ponad 5,5 tys. Kluczowe jednak jest to, by dostawy szczepionek wzrosły - zaznaczył na konferencji prasowej w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień pytany był o to, czy rząd będzie interweniował w przypadku, gdy punktów szczepień w danym regionie okaże się za mało. Czy podejmie administracyjną decyzję, by zobligować przychodnie do ich przeprowadzania? Szczepienie populacyjne rozpoczna się 25 stycznia. W pierwszej kolejności szczepieni mają być seniorzy.

"W tej chwili mamy ponad 5,5 tys. punktów szcepień w całej Polsce. Oczywiście są regiony, w których widać niedobory takich punktów i tutaj będziemy działali na rzecz zwiększenia liczby, a w konsekwencji, z czasem dostępności do tych punktów przez mieszkańców" - zauważył.

Dworczyk zaznaczył jednak, że placówki nie będą raczej miały obowiązku przyłączania się do programu szczepień. "Chcemy to zrobić nie na zasadach przymusowych. Chcemy uniknąć sytuacji, w których trzeba wydać decyzję administracyjną, choć jeśli nie będzie innej drogi, to też w niektórych przypadkach takie decyzje będą wydawane" - wyjaśnił.

Przypomniał, że z uwagi na ograniczone dostawy szczepionek na razie na jeden punkt tygodniowo przypadać będzie 30 szczepionek. Dodał, że nawet jeśli zwiększy się liczbę placówek szczepiących, to tych szczepionek wcale nie przybędzie. "Dlatego będziemy działać, by ta sieć się rozbudowywała, natomiast to jest zadanie, na które mamy trochę czasu, ponieważ dopiero jak pojawią się zwiększone dostawy szczepionek, tę sieć będziemy mogli efektywnie wykorzystywać" - powiedział.

Firma Pfizer ograniczyła dostawy szczepionek na rynek unii europejskiej, w związku z tym w tym tygodniu do Polski trafiło 176 tys. dawek, a nie 360 tys. jak wcześniej zapowiadano.

W Polsce docelowo ma być ponad 6 tys. punktów szczepień. Na interaktywnej mapie jest ich obecnie 5981. Szczepienia populacyjne przeciw COVID-19 rozpoczną się w nich 25 stycznia. W pierwszej kolejności zaczepione zostaną osoby powyżej 70 lat.

Interaktywna mapa z listą punktów szczepień pokazuje, że w całym kraju gotowych do szczepień populacyjnych jest 5926 placówek. Lokalizację można sprawdzić na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/. (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki