Rząd akceptuje split payment. W przyszłym tygodniu ustawa budżetowa

W przyszłym tygodniu Rada Ministrów będzie przyjmować projekt ustawy budżetowej na 2018 rok - poinformowała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu.

"W przyszłym tygodniu będziemy przyjmować ustawę budżetową, będzie okazja do powiedzenia, wraz z panem premierem Morawieckim, nie tylko o założeniach budżetowych, ale również o ważnych decyzjach finansowych" - mówiła szefowa rządu.

Według wstępnego projektu budżetu na 2018 r. deficyt ma nie przekroczyć 41,5 mld zł. W projekcie założono też deficyt sektora finansów publicznych w 2018 r. w wysokości 2,7 proc. PKB, wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 proc., bezrobocie w wysokości 6,4 proc.

Szydło dodała, że już we wtorek rząd zaakceptował projekt ustawy o tzw. split payment (podzielonej płatności). Podkreślała, że to "kolejna ustawa, która ma za zadanie uszczelnienie systemu podatkowego" i "spowodowanie, że do budżetu wpływać będą należne podatki".

Projekt ustawy o split payment zakłada, że wystawca faktury, w której płatność zostanie podzielona, będzie mógł swobodnie dysponować tylko kwotą netto.

Istota podzielonej płatności polega na tym, że zapłata za towar lub usługę odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na rachunek rozliczeniowy dostawcy lub jest rozliczana w inny sposób, natomiast pozostała zapłata odpowiadająca kwocie VAT, jest płacona na specjalny rachunek bankowych dostawcy - rachunek VAT.

pś/ skr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 aleksander21

Split payment stanowi poważne zagrożenie dla stabilności polskiej gospodarki i nachalnie wkracza w prawo własności. Te wszystkie zmiany wcale nie zachęcają do prowadzenia biznesu w tym kraju. Dlatego kto ma trochę oleju w głowie to przenosi firmę na Wyspy Marshalla lub do Monako.

! Odpowiedz
0 0 aleksander21

Split payment stanowi według mnie duże zagrożenie związane ze stabilnością polskiej gospodarki i stanowi bardzo duże wkroczenie w prawo własności. Te wszystkie zmiany wcale nie zachęcają do prowadzenia biznesu w kraju i jeżeli ktoś ma trochę oleju w głowie to przenosi firmę na Wyspy Marshalla albo do Monako.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil