REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Rząd ZEA zatwierdził porozumienie pokojowe z Izraelem

2020-10-19 20:37
publikacja
2020-10-19 20:37
Rząd ZEA zatwierdził porozumienie pokojowe z Izraelem
Rząd ZEA zatwierdził porozumienie pokojowe z Izraelem
/ Dubai Tourism

Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) zatwierdził w poniedziałek porozumienie pokojowe z Izraelem. Na wtorek planowana jest pierwsza oficjalna wizyta delegacji ZEA w Jerozolimie, której towarzyszyć będą urzędnicy amerykańscy.

Gabinet pod przewodnictwem emira Dubaju, szejka Mohammada ibn Raszida Al-Maktuma, wyraził przekonanie, że układ "stanie się drogą pokoju i stabilizacji", ponieważ "zacieśnia stosunki gospodarcze, kulturowe i oparte na wiedzy" - podaje emiracka agencja WAM.

ZEA i Izrael zawarły porozumienie, w którego osiągnięciu pośredniczyły Stany Zjednoczone, w połowie sierpnia. Przedstawiciele obu krajów podpisali dokument 15 września podczas ceremonii w Białym Domu.

W zeszłym tygodniu tzw. Porozumienie Abrahama zostało jednomyślnie zatwierdzone przez rząd Izraela i zdecydowaną większością głosów przez Kneset.

Według rządu ZEA układ odzwierciedla "emirackie podejście, oparte na umiarze, tolerancji i priorytetowym traktowaniu kultury dialogu" i "wspieranie szlachetnych ludzkich zasad i wartości, z których najważniejszym jest zrozumienie i współistnienie".

Również Bahrajn jest w trakcie formalizowania relacji z Izraelem, a zarówno premier Izraela Benjamin Netanjahu, jak i administracja USA sugerowali, że inne kraje arabskie pójdą w jego ślady.

Według komentatorów normalizacja stosunków z Izraelem odzwierciedla zmiany w polityce międzynarodowej na Bliskim Wschodzie. Kraje arabskie zaczynają przedkładać dzieloną z Izraelem niechęć do Iranu nad tradycyjne poparcie dla kwestii palestyńskiej.

Palestyńczycy potępili umowę i oskarżyli ZEA o zdradę.

Z Dubaju Joanna Baczała (PAP)

baj/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki