Rząd Szkocji zabiega o aprobatę parlamentu ws. pozostania w UE

Szkocki rząd poinformował w poniedziałek, że zwróci się do parlamentu z wnioskiem o przyznanie mu jak najszerszego mandatu na działania pozwalające na pozostanie Szkocji w UE mimo wyniku referendom, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za Brexitem.

Szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon
Szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon (fot. REUTERS/Russell Cheyne / FORUM)

Gabinet pierwszej minister autonomicznego rządu Szkocji Nicoli Sturgeon zabiega o możliwość podjęcia "rozmów z rządem Wielkiej Brytanii, innymi rządami regionalnymi, instytucjami UE i krajami unijnymi, by przeanalizować możliwość zachowania relacji Szkocji z UE, jej miejsca we wspólnym rynku oraz społecznych, ekonomicznych oraz związanych z miejscami pracy korzyści, które z tego wynikają" - głosi komunikat rządu.

W niedzielę Sturgeon zapowiedziała, że Szkocja wykorzysta wszelkie środki, by pozostać w Unii Europejskiej, włączając w to potencjalne zablokowanie Brexitu. Oznajmiła też, że Szkocja zechce wrócić do tematu niepodległości. W 2014 roku Szkoci większością 55 proc. odrzucili odłączenie się od Zjednoczonego Królestwa i ogłoszenie niepodległości.

W poniedziałek rzeczniczka Davida Camerona zaznaczyła, że poglądy brytyjskiego premiera na referendum niepodległościowe Szkocji nie uległy zmianie i uważa on, że powody, dla których Szkoci powinni pozostać w Zjednoczonym Królestwie są takie same teraz, jak 18 miesięcy temu.

Zapytana, czy Szkocja jest w stanie zablokować decyzję o Brexicie, odparła, że decyzję podjęła cała Wielka Brytania.

Sondaż przeprowadzony dla londyńskiego "Sunday Timesa" wskazuje, że po referendum w sprawie Brexitu niepodległość Szkocji popiera 52 proc. ankietowanych. W badaniu opinii publicznej dla szkockiej gazety "Sunday Post" odsetek ten jest jeszcze większy - 59 proc.

Inny sondaż, dla "Daily Mirror", dowodzi, że wprawdzie nieznaczna większość Szkotów nie ma ochoty na kolejne referendum niepodległościowe, ale gdyby do niego doszło, to 47 proc. Szkotów poparłoby oderwanie się od Zjednoczonego Królestwa, a przeciw byłoby 41,2 proc.

W czwartkowym referendum w Wielkiej Brytanii 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie, ale aż 62 proc. Szkotów było w tym głosowaniu przeciwnych Brexitowi.

Szkocki minister: Życzliwa reakcja w UE na pozostanie Szkocji we Wspólnocie

Szkocja spotkała się z życzliwymi reakcjami ministrów rolnictwa Francji, Niemiec i Irlandii podczas nieformalnych rozmów dotyczących utrzymania członkostwa Edynburga w UE w jakiejś formie - powiedział w poniedziałek szkocki minister rolnictwa Fergus Ewing.

"W rozmowach (w Luksemburgu) z kolegami (Stephane'em) Le Follem z Francji, (Christianem) Schmidtem z Niemiec i (Michaelem) Creedem z Irlandii spotkałem się z życzliwymi reakcjami. Odbyliśmy konstruktywne rozmowy i chcemy kontynuować dialog z tymi państwami członkowskimi w nadchodzących tygodniach i miesiącach" - powiedział szkocki minister.

Jak powiedział, docierały do niego także inne sygnały wsparcia w UE. "W ciągu ostatnich 24 godzin wysocy rangą urzędnicy w UE mówili, że chcieliby Szkocji jako 28. państwa członkowskiego" - podkreślił, odmawiając podania nazwisk tych osób.

Szkocja chciała wysondować w nieformalnych rozmowach wszystkie dostępne możliwości, w tym opcję zachowania szkockiego członkostwa w Unii mimo referendum, w którym większość wyborców zagłosowała za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE - wyjaśnił Ewing w rozmowie z agencją Reutera.

W czwartkowym referendum w Wielkiej Brytanii 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie, ale aż 62 proc. Szkotów było w tym głosowaniu przeciwnych Brexitowi.

Rzecznik Szkockiej Partii Narodowej (SNP) w brytyjskim parlamencie oświadczył, że jego ugrupowanie nie zamierza przyglądać się, jak kraj jest wyciągany z Unii Europejskiej wbrew swojej woli.(PAP)

akl/ ro/ fit/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~fil

To ile dywizji ma ta Szkocja.

! Odpowiedz
0 4 ~jj

i szkocja od razu przyjmie euro

! Odpowiedz
0 5 ~kulawy

zaczyna sie robic ciekawie,jeszcze irl pn sie odlaczy i bedzie wojenka

! Odpowiedz
1 23 ~marek

Wygląda na to, że Wielka Brytania może się rozpaść szybciej niż Unia Europejska ;)

! Odpowiedz
2 9 ~s6

Hahaha, to funt po 1 zł. Dobre.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil