Rząd Sancheza bez wotum zaufania w pierwszym głosowaniu

2019-07-23 16:13
publikacja
2019-07-23 16:13

Kongres Deputowanych Hiszpanii nie udzielił podczas wtorkowego, pierwszego głosowania wotum zaufania dla drugiego rządu Pedra Sancheza. Głosowanie jest efektem wyborów parlamentarnych z 28 kwietnia, w których wygrała Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE).

/ fot. Ismael Herrero / EFE

Popołudniowe głosowanie poprzedziła rozpoczęta w poniedziałek debata, podczas której Sanchez zabiegał szczególnie o głosy deputowanych lewicowego bloku Unidas Podemos, a także separatystów z Katalonii i Kraju Basków. Szef PSOE zapewniał, że jego drugi rząd będzie dążył do zagwarantowania jedności Hiszpanii przy zapewnieniu jednocześnie “różnorodności politycznej”.

W trakcie wtorkowego głosowania w 350-osobowym Kongresie za wotum zaufania dla drugiego gabinetu Sancheza opowiedziało się 123 deputowanych PSOE oraz jeden polityk Regionalnej Partii Kantabrii (PRC).

Przeciwnych powstaniu nowego socjalistycznego rządu było 170 deputowanych, z których najwięcej stanowili członkowie Partii Ludowej (66), Ciudadanos (57) i Vox (24). Przeciwko rządowi Sancheza zagłosowało też czterech deputowanych separatystycznego bloku Razem dla Katalonii (JxCat), a także po dwóch z Navarra Suma (NA+) i Koalicji Kanaryjskiej (CC) i jeden z Unidas Podemos (UP).

Pomimo wstępnych deklaracji o ewentualnym wstrzymaniu się od głosu ze strony separatystycznej Republikańskiej Lewicy Katalonii, wszyscy jej deputowani (14) zagłosowali także przeciwko rządowi Sancheza.

Od głosu wstrzymało się 52 deputowanych Kongresu, z których 41 to deputowani Unidas Podemos, odpowiednio sześciu i czterech z separatystycznych baskijskich partii PNV i EH-Bildu, a także jeden z lewicowego ugrupowania Compromis.

Zgodnie z regulaminem hiszpańskiego parlamentu następne głosowanie nad wotum zaufania dla gabinetu Sancheza powinno odbyć się po dwóch dniach od pierwszej próby zatwierdzenia rządu, czyli w czwartek.

Fiasko głosowania nad wotum zaufania dla drugiego gabinetu Sancheza jest efektem nieudanych rozmów między socjalistami a UP. Władze Unidas Podemos domagały się, aby nowy rząd Sancheza był gabinetem koalicyjnym, co nie spotkało się z aprobatą kierownictwa PSOE.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ndz/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki