Rząd Portugalii skieruje uchodźców do pracy w rolnictwie i turystyce

Rząd Portugalii skieruje osoby z obozów dla uchodźców do pracy w rolnictwie i turystyce. Mają oni podjąć zatrudnienie głównie w wyludniających się częściach kraju.

Jak poinformowały we wtorek portugalskie media, decyzję w sprawie osób, które dotarły z obozów dla uchodźców do Portugalii, gabinet Antonia Costy podjął już w lipcu br. Wdrażanie nowego programu zasiedlania portugalskich gmin imigrantami realizowane będzie już jesienią.

Według dziennika Jornal de Noticias i radia TSF, przykładem zajęć dla kierowanych do portugalskiej turystyki migrantów jest zorganizowany i już zakończony w jednej z lizbońskich restauracji kurs dla kucharzy.

Do turystyki i rolnictwa mają być kierowani głównie migranci, których Lizbona zacznie przyjmować od jesieni do 2020 roku. Szacuje się, że zatrudnionych zostanie ponad 1100 osób, przebywających obecnie w obozach dla uchodźców w Turcji oraz w Egipcie.

Portugalscy eksperci wskazują, że plan zatrudniania uchodźców na prowincji może przynieść obopólne korzyści.

Od lat w kilku częściach Portugalii panuje poważny kryzys demograficzny. Populacja kurczy się szybko wraz z masowymi wyjazdami młodzieży do miast. Kierowani tam uchodźcy mogą ożywić te wspólnoty i lokalną gospodarkę - powiedział PAP lizboński ekonomista Miguel Monteiro.

Dotychczas Portugalia przyjęła na swoim terytorium ponad 1500 osób w ramach uruchomionego w 2015 r. przez Komisję Europejską obowiązkowego systemu rozdziału uchodźców. Pochodzą oni głównie z Syrii, Erytrei oraz Iraku.

W lipcu jedna z organizacji społecznych zajmujących się przyjmowaniem uchodźców ujawniła, że ponad połowa z przyjętych przez Portugalię osób uciekła do innych krajów Unii Europejskiej, głównie do Niemiec. Do powrotu udało się nakłonić jedynie 180 migrantów.

Pod koniec września Portugalia przejęła 20 pasażerów ze statku Aquarius, który w czerwcu nie został przyjęty przez Włochy i Maltę. Większość z ponad 600 znajdujących się na pokładzie tej jednostki pasażerów ostatecznie trafiła do Hiszpanii. W październiku spodziewane jest przyjęcie przez Lizbonę dodatkowych 10 migrantów z Aquariusa.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ jo/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 40 palestrina

dawac ich do mnie na budowe, kręcic zbrojenie trza u mnie najlepiej za wyzywienie i nocleg co i tak o kilka poziomów podnies ich status społeczny

! Odpowiedz
1 2 andre92

w sumie to by było dobre połączenie - Ty jak widzę szukasz niewolników - oni to anty niewolnicy - wiec pewnie przyszliby wyjedli co tam masz do jedzenia - zdewastowali dom , zgwałcili żonę i poszli dalej

! Odpowiedz
2 29 camaroooo

Juz to widze hahahahahaha

! Odpowiedz
6 55 forfun

zrobią getta później małe enklawy a z tego za jakiś czas rozleje się dzicz na cały kraj - stop póki nie jest za późno

! Odpowiedz
27 8 remmah

@palestrina
A jakby tak uczciwie zapłacić za pracę? Może integrowaliby się lepiej niż wyzyskiwani i oszukiwani. Jak sądzisz?

! Odpowiedz
3 60 wojtek2u

tak się człowiek zastanawia dlaczego fakt, że uchodźcy będą pracować jest takie niezwykłe?

! Odpowiedz
1 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 10 pull_up_terrain_ahead

Jako przewodnicy emerytek z Niemiec.

! Odpowiedz
0 15 matpoz1

To się Portugalczycy ucieszą, jak do ich gmin zawita bogactwo kulturowe w hurtowych ilościach.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.