REKLAMA
WAŻNE

Rząd Portugalii skieruje uchodźców do pracy w rolnictwie i turystyce

2018-10-09 19:32
publikacja
2018-10-09 19:32
fot. Amr Abdallah Dalsh / FORUM

Rząd Portugalii skieruje osoby z obozów dla uchodźców do pracy w rolnictwie i turystyce. Mają oni podjąć zatrudnienie głównie w wyludniających się częściach kraju.

Jak poinformowały we wtorek portugalskie media, decyzję w sprawie osób, które dotarły z obozów dla uchodźców do Portugalii, gabinet Antonia Costy podjął już w lipcu br. Wdrażanie nowego programu zasiedlania portugalskich gmin imigrantami realizowane będzie już jesienią.

Według dziennika Jornal de Noticias i radia TSF, przykładem zajęć dla kierowanych do portugalskiej turystyki migrantów jest zorganizowany i już zakończony w jednej z lizbońskich restauracji kurs dla kucharzy.

Do turystyki i rolnictwa mają być kierowani głównie migranci, których Lizbona zacznie przyjmować od jesieni do 2020 roku. Szacuje się, że zatrudnionych zostanie ponad 1100 osób, przebywających obecnie w obozach dla uchodźców w Turcji oraz w Egipcie.

Portugalscy eksperci wskazują, że plan zatrudniania uchodźców na prowincji może przynieść obopólne korzyści.

Od lat w kilku częściach Portugalii panuje poważny kryzys demograficzny. Populacja kurczy się szybko wraz z masowymi wyjazdami młodzieży do miast. Kierowani tam uchodźcy mogą ożywić te wspólnoty i lokalną gospodarkę - powiedział PAP lizboński ekonomista Miguel Monteiro.

Dotychczas Portugalia przyjęła na swoim terytorium ponad 1500 osób w ramach uruchomionego w 2015 r. przez Komisję Europejską obowiązkowego systemu rozdziału uchodźców. Pochodzą oni głównie z Syrii, Erytrei oraz Iraku.

W lipcu jedna z organizacji społecznych zajmujących się przyjmowaniem uchodźców ujawniła, że ponad połowa z przyjętych przez Portugalię osób uciekła do innych krajów Unii Europejskiej, głównie do Niemiec. Do powrotu udało się nakłonić jedynie 180 migrantów.

Pod koniec września Portugalia przejęła 20 pasażerów ze statku Aquarius, który w czerwcu nie został przyjęty przez Włochy i Maltę. Większość z ponad 600 znajdujących się na pokładzie tej jednostki pasażerów ostatecznie trafiła do Hiszpanii. W październiku spodziewane jest przyjęcie przez Lizbonę dodatkowych 10 migrantów z Aquariusa.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ jo/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
matpoz1
To się Portugalczycy ucieszą, jak do ich gmin zawita bogactwo kulturowe w hurtowych ilościach.
pull_up_terrain_ahead
Jako przewodnicy emerytek z Niemiec.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
wojtek2u
tak się człowiek zastanawia dlaczego fakt, że uchodźcy będą pracować jest takie niezwykłe?
remmah
@palestrina
A jakby tak uczciwie zapłacić za pracę? Może integrowaliby się lepiej niż wyzyskiwani i oszukiwani. Jak sądzisz?
forfun
zrobią getta później małe enklawy a z tego za jakiś czas rozleje się dzicz na cały kraj - stop póki nie jest za późno
palestrina
dawac ich do mnie na budowe, kręcic zbrojenie trza u mnie najlepiej za wyzywienie i nocleg co i tak o kilka poziomów podnies ich status społeczny
andre92
w sumie to by było dobre połączenie - Ty jak widzę szukasz niewolników - oni to anty niewolnicy - wiec pewnie przyszliby wyjedli co tam masz do jedzenia - zdewastowali dom , zgwałcili żonę i poszli dalej

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki