Rząd Niemiec planuje wydać 40 mld euro na ochronę klimatu

Partie niemieckiej koalicji rządowej CDU/CSU-SPD uzgodniły, że RFN wyda 40 mld euro na ochronę klimatu. Pisze o tym dziennik "Die Welt" w swoim niedzielnym magazynowym wydaniu "Welt am Sonntag". Niemcy chcą w ten sposób osiągnąć do 2030 roku swoje cele klimatyczne.

(fot. Omer Messinger / Forum)

RFN chce zredukować emisje gazów cieplarnianych do 2030 roku o 55 proc. w porównaniu z rokiem 1990. Konkretny pakiet środków ma być przedstawiony w nadchodzący piątek. "Welt am Sonntag" twierdzi, że po długich dyskusjach przedstawicielom niemieckich chadeków i socjaldemokratów udało się osiągnąć kompromis i porozumienie jest właściwie pewne.

Przewiduje ono m.in. wydanie co najmniej 40 mld euro do 2023 r. na osiągniecie celów klimatycznych. Pieniądze te mają być przeznaczone na ulgi dla kierowców, którzy zdecydują się kupić auto elektryczne, rozbudowę sieci stacji ładowania aut, czy dopłaty na poprawę efektywności energetycznej domów.

Niemieccy koalicjanci planują zdobyć pieniądze na swoje cele poprzez podniesienie podatków dla właścicieli najbardziej "trujących" samochodów oraz cen na bilety lotnicze na podróże wewnątrzkrajowe. Nieuniknione też będzie wprowadzenie jakiejś formy opłaty za emisje CO2. CDU/CSU opowiada się za handlem certyfikatami, podczas gdy SPD wolałaby wprowadzenie podatku. Oba ugrupowania chciałyby, żeby ciężar nowych rozwiązań był jak najmniej odczuwalny dla zwykłych obywateli - w przeciwnym wypadku Niemcom też groziłoby powstanie "żółtych kamizelek".

"Z jednej strony chcemy, żeby wprowadzane środki były skuteczne, żebyśmy mogli zrealizować zobowiązania (klimatyczne). Z drugiej strony, chcielibyśmy być gospodarczo rozsądni i działać w sposób akceptowany przez społeczeństwo, tak by było je stać na ochronę klimatu" - mówiła Angela Merkel w cotygodniowym wystąpieniu wideo opublikowanym na jej stronie internetowej w sobotę.

W czwartek, podczas otwarcia Międzynarodowego Salonu Samochodowego (IAA) we Frankfurcie nad Menem nie pozostawiła jednak złudzeń, że walkę z globalnym ociepleniem da się prowadzić bez dużych kosztów. "Ale jeśli tego nie zrobimy teraz, to później koszty będą jeszcze wyższe" - przekonywała.

Klimatyczna aktywność niemieckiego rządu ma głównie przyczyny polityczne. Kwestia ochrony klimatu jest obecnie szczególnie ważna dla Niemców. Według opublikowanego w sierpniu sondażu dla telewizji RTL jest to dla nich najważniejszy problem, z którym musi zmierzyć się ich kraj; uważa tak 37 proc. ankietowanych. Przekłada się to na wyniki wyborów np. do Parlamentu Europejskiego, w których Zieloni w maju uzyskali 20,5 proc., czyli drugi wynik za chadecją.

Choć Zieloni są obecnie w opozycji, to w sondażach osiągają poparcie na poziomie 21 proc. (chadecki blok CDU/CSU - 28 proc., SPD - 16 proc.). Jeśli partia utrzyma wysokie notowania do wyborów parlamentarnych w 2021 roku, najprawdopodobniej nie da się jej pominąć przy tworzeniu rządu. Do tego czasu jednak CDU/CSU i SPD chętnie przejmują postulaty Zielonych i przedstawiają je jako swoje, tak by odebrać chociaż jakiś odsetek wyborców ekologicznemu ugrupowaniu.

To, czy tak ambitne plany da się zrealizować, pozostaje kwestią dyskusyjną. Zdaniem ekonomicznego dziennika "Handelsblatt" nie da się np. pogodzić rezygnacji z atomu i węgla z dalszym ograniczaniem pozyskiwania prądu z paliw kopalnych. Nie da się też całkowicie uniknąć emisji CO2 przez przemysł.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 shaker12

"Niemieccy koalicjanci planują zdobyć pieniądze na swoje cele poprzez podniesienie podatków dla właścicieli najbardziej "trujących" samochodów"

Polacy przyjmą z otwartymi ramionami te cudeńka.

! Odpowiedz
1 3 marianpazdzioch

Jest pewien postęp w stosunku do czasów budowy bombowców i czołgów. Niemniej jednak wciąż to ta sama melodia. Walka klas, walka ras, a teraz walka o klimat.

! Odpowiedz
20 1 ajwaj

nie martw sie o Rosje :)
w PL nie masz problemòw
pomóz ludziom w biedzie

! Odpowiedz
8 12 plutarch

Rosyjskie klakiery będą teraz wyśmiewać antrop. glob. oc. Wiadomo: budżet Fedracji wisi na kopalinach.

! Odpowiedz
23 5 ajwaj

nie martw sie o Rosje
takich oni nie potrzebuja

! Odpowiedz
5 13 samsza

Ciekawe, czy wszechobecny i trujący plastik to element klimatu w RFN ?

https://businessinsider.com.pl/lifestyle/plastik-w-organizmach-dzieci-badanie-w-niemczech-niepokoi/4qxej2l

! Odpowiedz
38 19 ajwaj

Kasa na wiatr inaczej kolejny gwózdz do trumny Europy (masoni, Sorosy itd. realizuja plan)
CO2 kolejny raport o nieszkodliwosci np. wody gazowanej dla klimatu
__________________

""Stanford profesor obalił teorię CO2 - milczenie mediów
10 września 2019 r
Nowe badania w USA całkowicie niszczą modele klimatyczne. Wszystkie stwierdzenia dotyczące wpływu CO2 na klimat są bez znaczenia. Modele zmiany klimatu nie mogą przewidzieć temperatury Ziemi. Media ukrywają nowe spostrzeżenia.

Patrick Frank, profesor słynnego University of Stanford (SLAC National Accelerator Laboratory), pokazuje w szczegółowym artykule naukowym, że wszystkie modele klimatu są nieprawidłowe.

Tytuł pracy : „ Propagacja błędów i rzetelność globalnej projekcji temperatury powietrza ”

https://www.mmnews.de/vermischtes/130317-stanford-professor-widerlegt-co2-theorie-medien-schweigen

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 11 ajwaj

Tu Trumpisci sie sprawdzili
Jednym z pierwszych ruchów prez. Trumpa byfo zabranie kasy za sciemy CO2

! Odpowiedz
8 21 stankos

Modele klimatyczne są już zbędne. Teraz ze szkół wychodzą całe zastępy wiernych, wyznające religię globalnego ocieplenia, przemianowaną na zmianę klimatu a ostatnio na klimatyczny kryzys.
Media powtarzaja te same brednie. Żaden dziennikarz nie sprawdza źródeł. Nikt nie docieka bo niespójności prowadzą do niebezpiecznych pytań i cały domek z kart sie wali.

Dla tych co przeczuwają, że są oszukiwani ale nie maja skąd zdobyc danych polecam realclimatescience.com. Stare gazety są bezbłędne w ukazywaniu fałszerstw jakie są nam fundowane i to za nasze pieniądze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 6 plutarch odpowiada stankos

Cieńko wyjecie, ale ludzie już powoli zaczynają łapać, że Rosja może paść z głodu, kiedy EU przejdzie na zeroemisyjność. Pozdro dla kumatych :-)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil