Rząd Niemiec ograniczy świadczenia dla obywateli z innych krajów UE

Obywatele UE będą mieli prawo do zasiłku dla bezrobotnych i pomocy socjalnej w Niemczech dopiero po upływie pięciu lat od przyjazdu do tego kraju. Takie ograniczenia przewiduje projekt ustawy, którą ma w przyszłym tygodniu przyjąć niemiecki rząd.

Rząd Niemiec ograniczy świadczenia dla obywateli z innych krajów UE
Rząd Niemiec ograniczy świadczenia dla obywateli z innych krajów UE (YAY Foto)

Partie tworzące koalicję rządową kanclerz Angeli Merkel uzgodniły tekst projektu autorstwa minister pracy i spraw socjalnych Andrei Nahles - podała w piątek agencja dpa, powołując się na źródło w rządzie. Po akceptacji przez rząd projekt trafi do parlamentu.

Celem ustawy ma być ograniczenie liczby imigrantów z krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich UE korzystających z niemieckich świadczeń socjalnych.

Projekt wyklucza obywateli UE spoza Niemiec z systemu świadczeń, jeżeli poprzez wcześniejsze zatrudnienie związane z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne nie nabyli praw do zasiłków. Dopiero po upływie pięciu lat, gdy ich pobyt w Niemczech "utrwali się", możliwe będzie skorzystanie z pomocy socjalnej.

Nahles zapowiedziała zmianę przepisów już ponad rok temu. Długi okres przygotowywania ustawy związany był zdaniem dpa z naciskami MSW, by jeszcze bardziej zaostrzyć przepisy.

"Ten, kto nie chce pracować, nie ma prawa korzystać z niemieckiej pomocy socjalnej" - mówiła Nahles w kwietniu, broniąc projektu przed krytyką ze strony lewicy. Jej zdaniem przypadków takich nie jest wiele, jednak "należy zamknąć lukę prawną".

Na początku tego roku świadczenia socjalne w Niemczech otrzymywało 440 tys. osób z innych krajów UE, w tym 92 tys. Polaków, 71 tys. Włochów, 70 tys. Bułgarów i 57 tys. Rumunów.

Niemiecki Związek Miast wyraził zadowolenie z planów szybkiego ograniczenia zasiłków. "Miasta czekają na tę ustawę" - powiedział dyrektor tej organizacji Helmut Dedy. "Nowe przepisy są konieczne, by przywrócić bezpieczeństwo prawne i oddalić niebezpieczeństwo znacznych obciążeń finansowych dla miast" - dodał Dedy. Świadczenia socjalne wypłacane są z budżetu samorządów. Do Związku należy około 200 miast.

Działania ministerstwa pracy są reakcją na orzeczenie Federalnego Sądu Spraw Społecznych w Kassel z zeszłego roku. Sąd uznał wówczas, że imigranci z krajów UE, którzy nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych w Niemczech, mogą starać się o pomoc socjalną zapewniającą im "godne życie". Władze samorządowe obawiają się wydatków na ten cel w wysokości ponad 500 mln euro rocznie.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł we wrześniu 2015 roku, iż obywatele innych krajów unijnych mogą być, jeśli chodzi o świadczenia dla bezrobotnych, traktowani gorzej niż obywatele Niemiec. Wyrok oznacza, że zgodnie z prawem europejskim niemieckie urzędy nie mają obowiązku wypłacania obcokrajowcom z UE, którzy przebywają na terytorium Niemiec z zamiarem poszukiwania pracy, zasiłku dla bezrobotnych.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ klm/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 42 ~bzium

ale muslimy dalej będą dostawać normalny socjal
brawo Niemcy - hahaha

! Odpowiedz
1 29 ~lemingolog

rasa panów płaci beżowym dżizje, muszą, inaczej będą mieli dzihad, więc nic śmiesznego , wolą obciąć białym z Europy, niż mieć obcięte ręce.

! Odpowiedz
0 2 ~Heya

brawo JA - brawo TY ;)

! Odpowiedz
1 49 ~skandal

Czyli Niemcy i muzułmanie spoza unii mają więcej praw niż obywatele unii - brawo, to początek końca tej komuny. Najlepsze jest uzasadnienie - nie mają prawa ponieważ nie nabyli tych praw poprzez opłacanie składek = ok, zgodnie z ich logiką powinni wstrzymać wypłatę wszystkich zasiłków dla muzułmanów i wznowić pod warunkiem nieprzerwanego pięcioletniego opłacania przez każdego z nich składek, ale tego nie zrobią gdyż muzułmanie nie będąc obywatelami UE mają więcej praw niż obywatele państw członkowskich - to się nadaje na proces przed trybunałem gdyż stanowi jawne pogwałcenie traktatów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~rzeplinskitribunal

owszem, nadaje - ale JEST politycznie NIE poprawne, wiec nie będziemy tego rozpatrywać - jeszcze by nam obcieli dotacje....

! Odpowiedz
1 26 ~Swetru

gdzie leżą Niemcy ?

pod Stalingradem

----


Jedziesz do Niemiec ?

majątek twojego dziadka już tam jest

! Odpowiedz
0 28 ~Eltor

"Rząd Niemiec ograniczy świadczenia dla obywateli z innych krajów UE"
A dla imigrantów spoza UE? A nie, to by było niekoszerne.

! Odpowiedz
1 29 ~zez

Jest to oczywiste ograniczenie rzekomo "fundamentalnej" zasady swobody przepływu ludzi w Unii no ale jak zwykle, Niemcom wolno więcej niż "podludziom" z Polski..

! Odpowiedz
0 10 ~zez

a jeśli ktoś nie rozumie czemu to tłumaczę - czym różnią się zasiłki dla pracowników od "zasiłków" dla firm, czyli dofinansowania z budżetu lub ulg podatkowych? Jedno i drugie to pomoc publiczna, która wykrzywia "wolny rynek"

! Odpowiedz
14 11 ~Polak

Bezduszni Niemcy!! Jak można być tak niedobrym dla uśmiechniętych murzynków i islamskich luzaków?? Przecież ich radość życia wypływa z życia na socjalu właśnie!! A źli Niemcy chcą im to zabrać...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne