Rząd Niemiec ograniczy świadczenia dla obywateli z innych krajów UE

Obywatele UE będą mieli prawo do zasiłku dla bezrobotnych i pomocy socjalnej w Niemczech dopiero po upływie pięciu lat od przyjazdu do tego kraju. Takie ograniczenia przewiduje projekt ustawy, którą ma w przyszłym tygodniu przyjąć niemiecki rząd.

Rząd Niemiec ograniczy świadczenia dla obywateli z innych krajów UE
Rząd Niemiec ograniczy świadczenia dla obywateli z innych krajów UE (YAY Foto)

Partie tworzące koalicję rządową kanclerz Angeli Merkel uzgodniły tekst projektu autorstwa minister pracy i spraw socjalnych Andrei Nahles - podała w piątek agencja dpa, powołując się na źródło w rządzie. Po akceptacji przez rząd projekt trafi do parlamentu.

Celem ustawy ma być ograniczenie liczby imigrantów z krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich UE korzystających z niemieckich świadczeń socjalnych.

Projekt wyklucza obywateli UE spoza Niemiec z systemu świadczeń, jeżeli poprzez wcześniejsze zatrudnienie związane z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne nie nabyli praw do zasiłków. Dopiero po upływie pięciu lat, gdy ich pobyt w Niemczech "utrwali się", możliwe będzie skorzystanie z pomocy socjalnej.

Nahles zapowiedziała zmianę przepisów już ponad rok temu. Długi okres przygotowywania ustawy związany był zdaniem dpa z naciskami MSW, by jeszcze bardziej zaostrzyć przepisy.

"Ten, kto nie chce pracować, nie ma prawa korzystać z niemieckiej pomocy socjalnej" - mówiła Nahles w kwietniu, broniąc projektu przed krytyką ze strony lewicy. Jej zdaniem przypadków takich nie jest wiele, jednak "należy zamknąć lukę prawną".

Na początku tego roku świadczenia socjalne w Niemczech otrzymywało 440 tys. osób z innych krajów UE, w tym 92 tys. Polaków, 71 tys. Włochów, 70 tys. Bułgarów i 57 tys. Rumunów.

Niemiecki Związek Miast wyraził zadowolenie z planów szybkiego ograniczenia zasiłków. "Miasta czekają na tę ustawę" - powiedział dyrektor tej organizacji Helmut Dedy. "Nowe przepisy są konieczne, by przywrócić bezpieczeństwo prawne i oddalić niebezpieczeństwo znacznych obciążeń finansowych dla miast" - dodał Dedy. Świadczenia socjalne wypłacane są z budżetu samorządów. Do Związku należy około 200 miast.

Działania ministerstwa pracy są reakcją na orzeczenie Federalnego Sądu Spraw Społecznych w Kassel z zeszłego roku. Sąd uznał wówczas, że imigranci z krajów UE, którzy nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych w Niemczech, mogą starać się o pomoc socjalną zapewniającą im "godne życie". Władze samorządowe obawiają się wydatków na ten cel w wysokości ponad 500 mln euro rocznie.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł we wrześniu 2015 roku, iż obywatele innych krajów unijnych mogą być, jeśli chodzi o świadczenia dla bezrobotnych, traktowani gorzej niż obywatele Niemiec. Wyrok oznacza, że zgodnie z prawem europejskim niemieckie urzędy nie mają obowiązku wypłacania obcokrajowcom z UE, którzy przebywają na terytorium Niemiec z zamiarem poszukiwania pracy, zasiłku dla bezrobotnych.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ klm/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 9 ~Rafi

Czyli projekt nie dotyczmy islamistów, tylko Nas ?
Proponuję przyspieszoną polonizację mediów np przez nakaz wyprzedaży aktywów do końca roku :P

! Odpowiedz
1 9 ~Dżejms

Proponuję zlikwidować podwójne nazwy miejscowości w Polsce. Oczekujemy zakończenia germanizacji.

! Odpowiedz
2 6 ~rozbawiony

Czyli dla normalnych pracujacych ludzi nic sie nie zmieni. Gorzej beda mieli ci co szukaja zasilkow a nie pracy.

! Odpowiedz
0 3 ~StanRS

Zmieni się i to dużo. Jak stracisz pracę na 2-4 miesiące, to nic nie dostaniesz. Na dzieci też pewnie nie będzie. A takie muslimy i menażeria z czarnej Afryki dostaną od razu socjal i ich to nie będzie dotyczyło.

! Odpowiedz
6 7 ~Robert

Prawda jest taka ,że Niemcy 100 razy wolą płacić zasiłki Arabom niż Polakom ponieważ łagodnie mówiąc nie lubią nas,podobnie jest w Wielkiej Brytanii oni 100 razy wolą hindusów i arabów niż Polaków,dla ich Polak to obcy,hindus ,arab to swój

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 4 ~blabla

CZYTAJ UWAZNIE:
jeżeli poprzez wcześniejsze zatrudnienie związane z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne nie nabyli praw do zasiłków.
czyli jezeli przez prace nabeda takie prawa (rok pracy wystarczy zeby dostac Zasilek) to go dostana, i to sie nietyczy kasy chorych itp. tu bedzie kazdy ubezpieczony jak pracowal.
Chodzi o darmozjadow ktorzy mysla ze jak maja najnizsza stawke to dupy niemusza ruszac i zostaja po miesiacu zwolnieni i ida do urzedu po pieniazki....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 ~abc

No i to wszystko na temat tzw. solidarności w UE.
Myślę że po tym nawet największym śpiochom otworzą się oczy.

! Odpowiedz
6 3 ~Robert

Solidarność ma tylko polegać na braniu nie na dawaniu ? Dostawać dotację ,dopłaty,zasiłki, granty różnego rodzaju to jest w porządku,a kiedy trzeba przyjąć kilka tysięcy uchodźców to jest wielka krzywda -źli Niemcy -ale niedługo w Niemczech może przejąć władze Alternatywa dla Niemiec-to partia wrogo nastawiona do uchodźców,ale też do innych imigrantów,co najważniejsze to tak zwana partia pro rosyjska ,a jak pokazuje historia gdy Niemcy i Rosja współdziałają razem zawsze złe to się kończy dla Polski

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~abc odpowiada ~Robert

Kto bierze a kto daje?
Jesteśmy płatnikiem netto.
Dostajemy mniej niż wpłaciliśmy i to jeszcze pod wieloma ograniczeniami.
Komisorze UE wtrącają się do wszystkiego.
Imigrantów sprowadzili Niemcy nie uzgadniając tego z nikim i łamiąc wszelakie możliwe traktaty. Teraz usiłują nam ich wcisnąć.
Alternatywę stworzyła Mierkel która nie liczy się ze społeczeństwem i reprezentuje interesy poganiaczy wielbłądów.
Alternatywa jest naturalną obroną organizmu przed zagrożeniem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 2 ~Robert

Trzeba było się zgodzić na kwoty uchodźców,ale Polacy powiedzieli nie,teraz ponosimy tego konsekwencje,ale to dopiero początek za Niemcami pójdą inne kraje

! Odpowiedz
3 16 ~Eltor

Żaden problem. Osobiście mam gdzieś niemiecki socjal i nie muszę o nic u Niemca żebrać.
A co do konsekwencji, to Niemcy poczują konsekwencje. Za kilka dekad już ich po prostu nie będzie. Po 2020 nie będą stanowić większości (w sensie ponad połowy) we własnym kraju, a za kilka dekad będzie już tylko po nich wspomnienie.
Czy naprawdę uważasz, że kolorowe papierki wypluwane z drukarek EBC są tego warte? Czy są warte więcej niż bezpieczeństwo rodaków i przyszłość naszych potomków na naszych ziemiach?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 18 ~radosny

A po co? Ci co chc ąto pracują, ci co pasożytują nie będą pasożytować. A przynajmniej nie mamy stad machmutów wałęsających się pod oknami

! Odpowiedz
0 7 ~miro

weź sie chłopie do roboty a nie żeruj na niemieckim socjalu

! Odpowiedz
0 7 ~wcale_nie_rasista

Nie zapominaj kolego,że gdy wstępowaliśmy do Unii to właśnie Niemcy położyły nam siedmioletni szlaban na zatrudnienie u siebie, gdy tymczasem w ubiegłym roku uciekinierów z Azji i Afryki wręcz zapraszały do siebie a potem chciały się solidarnie podzielić "kłopotem", co jak podejrzewam i tak by nie wstrzymało prac nad ograniczeniem Polakom dostępu do niemieckiego socjalu. Na tym właśnie polega niemiecka solidarność w stosunku do nas.
Nadto warto pamiętać, że uciekinierów musieliśmy by nauczyć języka, dać im zatrudnienie, zakwaterować i wyżywić, a ponadto mieliby oni prawo do sprowadzenia zwykle dużych rodzin, którym to przysługiwały by te same świadczenia.
Lepiej nam zabezpieczyć naszych bezrobotnych u siebie, tak by nie musieli szukać pracy na Zachodzie,niż wziąć sobie worek bez dna, jakim są uchodźcy.
Nie wspomnę tu już o licznych przywilejach i roszczeniach, jakich uchodźcy żądają w krajach, które je przyjęły.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~mirka odpowiada ~Eltor

2050r ...kalifat u sąsiadów

! Odpowiedz
0 1 ~paczenko1

Rozumiem że przyjąłeś już jakiegoś imigranta .Nikt nas o nic nie pytał. Niemcy potrzebowały stworzyć sito które przepuściłoby tylko potrzebnych im pracowników .Reszta im niepotrzebna
miała trawić poza Niemcy.Wystarczy trochę poszukać informacji na temat ich potrzeb rynku pracy.Zamiast się uczciwie dogadać palili i palą głupa .A naiwnych jest widać wielu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~Observer

Niemcy zorientowali się że nie pozbędą się nierobów i trzeba ich umieścić we wschodniej Europie. Będziemy zmuszeni do zamknięcia strefy Schengen i ograniczenia imigracji z UE. Szykujmy graniczną straż na ciapakowatych bo Niemcom wydaje się że Polacy to gęsi.

! Odpowiedz
0 6 ~xxx

Też jestem za zamknięciem Schengen. Podejrzewam, że niedługo kierunek migracji ulegnie zmianie i to Niemcy, w poszukiwaniu swobody i wolności będą ciągnęli do nas, zwłaszcza na Ziemie Odzyskane. Uważam, ze nie potrzebne jest nam niemieckie lewactwo, swojego mamy za dużo.

! Odpowiedz
2 14 ~Adaśku

Jestem na Bawarii. Pracuję.Uczęszczam na kurs języka, za który płacę (po dofinansowaniu) 200E/ miesiąc. Jest to dla mnie ogromne obciążenie finansowe. W mojej szkole sami, przepraszam za wyrażenie, "ciapakowaci emigranci". Młodzi ludzie. Kazdy z Nich ma nowiutkiego smartfona (nie jakieś nokie 3310), nowe oryginalne buty, modne ciuchy. Palący nie palą szajsu. Każdy z Nich Malborasy. Państwo płąci im za kurs. Niektórzy psioczą, że nie mają biletu miesięcznego za darmo Kiedy pytam jednego czy zamierza po kursie iść do pracy albo jakiegoś "mini-joba" poszukać - to ten do mnie, że jemu się nie opłaca iść na "mini-job" bo tyle samo kasy dostaje od Państwa...Nie wszyscy są tacy, ale szlag człowieka trafia. Mnie, pracującemu tutaj facetowi, po opłaceniu kursu i rachunków, nie starcza żeby np. wymienić w końcu psujący się telefon na nowy czy kupić nowe buty itp.Nikt mi nie pomoże - bo jestem osobą pracującą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~Eltor

Obawiam się, że to działa trochę inaczej, ale nikt nie powie tego głośno. Nikt Ci nie pomoże, bo nie jesteś czarny ani beżowy. Opisywane w tym artykule zjawisko jest właśnie pokłosiem tego nieformalnego podejścia w Niemczech i reszcie zachodniej Europy.

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 8 ~cv

Nic nowego.
Polacy mimo, ze w UE nie mogli w Niemczech pracować.
Za to Markańczyk co jedzie po zasiłek jest mile widziany.
Przy okazji wybierzcie się do Marka - miasta jak w europie zachodniej ale trzeba ich ratować.

! Odpowiedz
6 6 ~holender

HOLANDIO OBUDZ SIE i zabierz tym zebrakom z Polski zasilki.
Niech do roboty sie wezma.

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 19 ~Rooo

Dla jasności ciapaty z Afryki dostanie a bialy z UE nie dostanie. To tylko socjotechnika przed wyborami żeby szwaby czuły się lepiej. Nic sie nie zmieni 90tys Polaków to nic w porownaniu do milionowych ilości muslimow

! Odpowiedz
0 9 ~niepelnosprawny_org

zaraz zaraz, jacy imigranci? środkowo i wschodnioeuropejscy, a nie imigrancji "dalekowschodni? ci "niby imigranci" (moze swoi we wspolnej europy?) z europy gorzej traktowani?

! Odpowiedz
14 9 ~PATRYJOTA

wreszcie sie wzma za miliony pasozytow z afryki,bliskiego wschodu i europy srodkowo wschodniej ktorzy nic nie robia a kasuja zasilki socjalne i zyja lepiej jak przecietny czlowiek co pracowac idzie...mam nadzieje ze wreszcie sie skonczy ten socjalizm niemiecki kosztem ludzi uczciwie pracujacych.

! Odpowiedz
0 8 ~silvio_gesell

Obostrzenie dotyczy tylko imigrantów z INNYCH krajów UE.

! Odpowiedz
14 11 ~Polak

Bezduszni Niemcy!! Jak można być tak niedobrym dla uśmiechniętych murzynków i islamskich luzaków?? Przecież ich radość życia wypływa z życia na socjalu właśnie!! A źli Niemcy chcą im to zabrać...

! Odpowiedz
1 39 ~Eltor

Nope. Niemcy chcą obciąć socjal dla OBYWATELI INNYCH KRAJÓW UE. Nielegalni imigranci z Afryki i Bliskiego Wschodu są objęci pomocą i wsparciem od razu i nikt nie oczekuje od nich, ze będą pracować. Nikt tu nawet nie myśli o obniżaniu im świadczeń.

! Odpowiedz
0 18 ~XXX odpowiada ~Eltor

DOKŁADNIE!!!
"Celem ustawy ma być ograniczenie liczby imigrantów z krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich UE korzystających z niemieckich świadczeń socjalnych."

! Odpowiedz
0 1 (usunięty) odpowiada ~Eltor

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~Polak odpowiada ~Eltor

Sorry, nie doczytałem :) To dobrze, murzynki i muzułmany będą mogły nadal wieść beztroskie życie snując się zrelaksowanym krokiem po ulicach niemieckich miast ;)

! Odpowiedz
1 29 ~zez

Jest to oczywiste ograniczenie rzekomo "fundamentalnej" zasady swobody przepływu ludzi w Unii no ale jak zwykle, Niemcom wolno więcej niż "podludziom" z Polski..

! Odpowiedz
0 10 ~zez

a jeśli ktoś nie rozumie czemu to tłumaczę - czym różnią się zasiłki dla pracowników od "zasiłków" dla firm, czyli dofinansowania z budżetu lub ulg podatkowych? Jedno i drugie to pomoc publiczna, która wykrzywia "wolny rynek"

! Odpowiedz
0 28 ~Eltor

"Rząd Niemiec ograniczy świadczenia dla obywateli z innych krajów UE"
A dla imigrantów spoza UE? A nie, to by było niekoszerne.

! Odpowiedz
1 26 ~Swetru

gdzie leżą Niemcy ?

pod Stalingradem

----


Jedziesz do Niemiec ?

majątek twojego dziadka już tam jest

! Odpowiedz
1 49 ~skandal

Czyli Niemcy i muzułmanie spoza unii mają więcej praw niż obywatele unii - brawo, to początek końca tej komuny. Najlepsze jest uzasadnienie - nie mają prawa ponieważ nie nabyli tych praw poprzez opłacanie składek = ok, zgodnie z ich logiką powinni wstrzymać wypłatę wszystkich zasiłków dla muzułmanów i wznowić pod warunkiem nieprzerwanego pięcioletniego opłacania przez każdego z nich składek, ale tego nie zrobią gdyż muzułmanie nie będąc obywatelami UE mają więcej praw niż obywatele państw członkowskich - to się nadaje na proces przed trybunałem gdyż stanowi jawne pogwałcenie traktatów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~rzeplinskitribunal

owszem, nadaje - ale JEST politycznie NIE poprawne, wiec nie będziemy tego rozpatrywać - jeszcze by nam obcieli dotacje....

! Odpowiedz
1 42 ~bzium

ale muslimy dalej będą dostawać normalny socjal
brawo Niemcy - hahaha

! Odpowiedz
1 29 ~lemingolog

rasa panów płaci beżowym dżizje, muszą, inaczej będą mieli dzihad, więc nic śmiesznego , wolą obciąć białym z Europy, niż mieć obcięte ręce.

! Odpowiedz
0 2 ~Heya

brawo JA - brawo TY ;)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne