Rząd Katalonii zaskarżył Państwową Komisję Wyborczą

Rząd Katalonii zaskarżył do prokuratury hiszpańską Państwową Komisję Wyborczą (JEC), zarzucając jej przekroczenie uprawnień - poinformował w środę premier tego regionu Quim Torra.

Szef katalońskiego rządu, tzw. Generalitatu, wyjaśnił, że skarga złożona przeciwko JEC dotyczy wydanego przez ten organ nakazu usunięcia z publicznych budynków w Katalonii symboli separatystów przed zaplanowanymi na 28 kwietnia wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii.

W skierowanym do prokuratury dokumencie Generalitat określił działania JEC jako "represje" i "prześladowania polityczne".

W środę Torra zapowiedział też możliwość zaskarżenia nakazu usunięcia separatystycznych symboli w sądach międzynarodowych. "Skierujemy tę sprawę tam, gdzie będzie to konieczne, jeśli w Królestwie Hiszpanii nie będą chcieli badać faktów" - zagroził premier Katalonii.

W marcu Torra dwukrotnie odmówił wypełnienia polecenia JEC, która nakazała mu usunięcie z miejsc publicznych separatystycznych symboli. Rozwieszane były one od 2017 r. jako znak solidarności z osadzonymi w więzieniu dziewięcioma katalońskimi separatystami, w tym członkami byłego regionalnego rządu.

W piątek prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie odmowy wypełnienia przez premiera Katalonii polecenia JEC. Wcześniej zawiadomienie popełnienia przestępstwa w związku z tą sprawą złożyła do wymiaru ścigania partia Ciudadanos.

Ostatecznie Torra wydał polecenie katalońskim urzędnikom tymczasowego usunięcia symboli separatystów, ale sam zawiesił na budynku Generalitatu transparent sugerujący, że Madryt próbuje ograniczać wolność wypowiedzi.

Za niezastosowanie się do polecenia JEC premierowi Katalonii grozi do 3 tys. euro grzywny oraz uznanie go przez hiszpański wymiar sprawiedliwości za niezdolnego do sprawowania urzędu publicznego.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mobr/ kar/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil