Rząd Katalonii zaskarżył Państwową Komisję Wyborczą

2019-03-27 21:04
publikacja
2019-03-27 21:04
Reuters

Rząd Katalonii zaskarżył do prokuratury hiszpańską Państwową Komisję Wyborczą (JEC), zarzucając jej przekroczenie uprawnień - poinformował w środę premier tego regionu Quim Torra.

Szef katalońskiego rządu, tzw. Generalitatu, wyjaśnił, że skarga złożona przeciwko JEC dotyczy wydanego przez ten organ nakazu usunięcia z publicznych budynków w Katalonii symboli separatystów przed zaplanowanymi na 28 kwietnia wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii.

W skierowanym do prokuratury dokumencie Generalitat określił działania JEC jako "represje" i "prześladowania polityczne".

W środę Torra zapowiedział też możliwość zaskarżenia nakazu usunięcia separatystycznych symboli w sądach międzynarodowych. "Skierujemy tę sprawę tam, gdzie będzie to konieczne, jeśli w Królestwie Hiszpanii nie będą chcieli badać faktów" - zagroził premier Katalonii.

W marcu Torra dwukrotnie odmówił wypełnienia polecenia JEC, która nakazała mu usunięcie z miejsc publicznych separatystycznych symboli. Rozwieszane były one od 2017 r. jako znak solidarności z osadzonymi w więzieniu dziewięcioma katalońskimi separatystami, w tym członkami byłego regionalnego rządu.

W piątek prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie odmowy wypełnienia przez premiera Katalonii polecenia JEC. Wcześniej zawiadomienie popełnienia przestępstwa w związku z tą sprawą złożyła do wymiaru ścigania partia Ciudadanos.

Ostatecznie Torra wydał polecenie katalońskim urzędnikom tymczasowego usunięcia symboli separatystów, ale sam zawiesił na budynku Generalitatu transparent sugerujący, że Madryt próbuje ograniczać wolność wypowiedzi.

Za niezastosowanie się do polecenia JEC premierowi Katalonii grozi do 3 tys. euro grzywny oraz uznanie go przez hiszpański wymiar sprawiedliwości za niezdolnego do sprawowania urzędu publicznego.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mobr/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Katalonia w drodze do niepodległości od Hiszpanii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki