Rząd Chorwacji chce podnieść wiek emerytalny

Chorwacki resort pracy i systemu emerytalnego zgłosił w poniedziałek projekt podniesienia wieku emerytalnego. Związki zawodowe natychmiast zapowiedziały protest.

Wiek emerytalny w Chorwacji to obecnie 65 lat dla mężczyzn i 62 lata dla kobiet, przy czym w ciągu najbliższych 12 lat wiek emerytalny kobiet ma jednak stopniowo rosnąć, do 65 lat.

Nowa, przedstawiona w poniedziałek propozycja przewiduje przechodzenie na emeryturę w wieku 67 lat zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety począwszy od 2031 roku. Resort proponuje też redukowanie świadczenia emerytalnego o 4 proc. za każdy rok wcześniejszego przejścia na emeryturę.

Minister pracy Marko Pavić podkreślił, że proponowane rozwiązania mają na celu utrzymanie stabilności systemu emerytalnego i zapewnienie w przyszłości wyższych świadczeń emerytalnych.

Propozycja ministerstwa ma być przedmiotem publicznej debaty przez najbliższe trzy tygodnie. Związki zawodowe zapowiedziały organizowanie protestów, twierdząc, że rozwiązania te szczególnie dotkną starszych pracowników, często zmuszonych przechodzić na wcześniejszą emeryturę ze względów zdrowotnych bądź nakłanianych do odchodzenia z pracy przez pracodawców, chcących pozbyć się starszego personelu.(PAP)

az/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 pjb

Spróbuj znaleźć w Polsce pracę po 60-ce. Szanse zerowe tak więc nawet gdybyś chciał pracować to jak nie będzie przymusu ustawowego zatrudnienia to zapomnij o pracy. Więcej niż 70% populacji w tym wieku nie pracuje. Czy rząd dobrej zmiany coś robi aby to zmienić, obniża składni na ZUS, obniża obciążenia pracodawców - NIE bo tak nie da się kupić głosów wyborczych. Lepiej obiecywać wcześniejsze emerytury bo tak ci bez pracy ( a jest ich większość) dostają choć coś. Co z tego że to poziom jałmużny gdy to milion% więcej niż nic. Mało kogo razi wyrachowanie władzy. Fakt za 1000 złotych to egzystencja na poziomie minimum i pełna deprecha, ale czy kogoś to interesuje? Chyba wręcz odwrotnie jak dożyłeś emerytury to lepiej abyś szybko odszedł bo po co masz obciążać ZUS.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 15 andregru

Arbeit macht frei - praca do śmierci

! Odpowiedz
4 10 wektorwg

I tak będziesz robił do śmierci bo twoja emerytura będzie głodowa.

! Odpowiedz
6 8 trooper

Lepiej skończyć pracować w wieku 60 lat i kisić w mieszkaniu w blokowisku przez kolejne 30 lat? Bo na podróże i przyjemności życia późnego polskiego emeryta to raczej stać nie będzie przy naszych wczesnych emeryturkach. Co z tego, że nie będziesz pracować? Od nudy do depresji w bezczynność i żal.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne