Rz: antyglobaliści nie wiedzą, przeciw czemu protestują

W komentarzu "Rzeczpospolitej" Bronisław Wildstein pisze o antyglobalistach protestujących w czasie szczytu Unii Europejskiej w Barcelonie. Zdaniem Wildsteina, antyglobalizm to niesformalizowana międzynarodówka protestu, z pewnością przeciw wolnemu rynkowi, ale także - wydaje się - przeciwko całej współczesnej cywilizacji.

Oczywiście antyglobaliści zadeklarują - pisze komentator gazety - że są demokratami, ale w następnym zdaniu wyrażą oburzenie wynaturzeniem demokracji współczesnej, a więc realnej. W każdym konflikcie, który dzielić będzie państwa demokratyczne i despotyczne, jak choćby w obecnej wojnie przeciw terroryzmowi, opowiedzą się po stronie przeciwników demokracji. Będą skandować: Castro - si, Bush - no, zaznaczając w prywatnych rozmowach, że nie są zwolennikami Castro.

Według Wildsteina, większość antyglobalistów nie wie, przeciw czemu protestuje, ani nie interesuje się tym. Jest to dla nich karnawał. Szansa na wielką zabawę o niewielkim stopniu ryzyka, a przy tym w najszlachetniejszej z możliwych spraw. "Najbiedniejsi tej zabawy nie zakłócają" - konkluduje autor.

(Rz/gut/chod.)
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil