REKLAMA

"Rz": Widmo globalnej bessy coraz wyraźniejsze

2022-05-20 06:56
publikacja
2022-05-20 06:56
"Rz": Widmo globalnej bessy coraz wyraźniejsze
"Rz": Widmo globalnej bessy coraz wyraźniejsze
fot. LUCAS JACKSON / / Reuters

Na całym świecie rynki akcji były w ostatnich miesiącach kiepskim miejscem do inwestowania. Od listopada wartość rynkowa giełdowych spółek zmalała o 20 bln dol. Część analityków uważa, że przecena stała się zbyt duża - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".

Dziennik podkreśla, że nastroje na globalnych giełdach były w ostatnich dniach fatalne. W czwartek nowojorski indeks S&P 500 zaczynał sesję od spadku o 0,8 proc., po tym jak dzień wcześniej tąpnął o 4 proc. Nasdaq Composite, indeks grupujący spółki technologiczne, tracił na początku czwartkowej sesji 0,3 proc., po tym jak w środę runął aż o 4,7 proc. (ich środowe spadki były największymi od 2020 r.). Polski indeks WIG20 spadał w czwartek nawet o ponad 2 proc. - zauważa "Rz".

Gazeta powołuje się na wyliczenia agencji Bloomberga, według których kapitalizacja globalnego rynku akcji (czyli wartość notowanych na nich spółek) zmniejszyła się od listopada o 20 bln dol., podczas gdy w czasie globalnego kryzysu finansowego z lat 2007–2009 było to 37 bln dol. To w dużym stopniu wynik obaw inwestorów przed wysoką inflacją, agresywnymi podwyżkami stóp procentowych oraz recesją. Te obawy skłaniają ich do silnej wyprzedaży m.in. akcji spółek technologicznych - stwierdza dziennik.

Inwestorów niepokoi też sytuacja w Chinach, a szczególnie fatalny wpływ lockdownów covidowych na tamtejszą gospodarkę. Lockdowny mocno pogorszyły koniunkturę w drugiej pod względem wielkości gospodarce świata i zakłóciły dostawy różnych dóbr z Państwa Środka.

"By przecena na giełdach się skończyła, traderzy będą potrzebowali pozytywnych sygnałów jakiegokolwiek luzowania chińskiej strategii »zerocovidowej« i mniej jastrzębiej amerykańskiej Rezerwy Federalnej" – prognozuje cytowany w gazecie Chetan Seth, strateg Nomury. W majowym sondażu Bank of America przeprowadzonym wśród globalnych zarządzających funduszami, aż 31 proc. ankietowanych uznało jastrzębią politykę banków centralnych za największy czynnik ryzyka dla rynków. 27 proc. wskazało na globalną recesję jako największe zagrożenie, 18 proc. na inflację, a 10 proc. na konflikt rosyjsko-ukraiński. Covid-19 miał tylko 1 proc. wskazań - zaznacza "Rzeczpospolita".

Jak dodaje, część ekspertów uważa jednak, że obawy inwestorów przed recesją są mocno przesadzone, a wyprzedaż na giełdach stała się już zbyt głęboka.(PAP)

kmz/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
samsza
Eksperci są podzieleni, widać ktoś wycofał zamówienie, a za darmo też można powiedzieć wszystko. Nie daj boże, zmniejszenie gospodarki na świecie, za-skutkuje mniejszym zapotrzebowaniem na ekspertów, plus może obniżeniem stawek jakie biorą... ojej.

Powiązane: Bessa na giełdzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki