Kopalnie węgla ponownie w finansowych tarapatach

Od stycznia do listopada minionego roku krajowa branża węglowa zanotowała łączną stratę sięgającą niemal pół miliarda złotych – wynika z informacji opublikowanych przez „Rzeczpospolitą”.

(Materiały dla mediów)

"Rosnące koszty wydobycia, zwiększające się zwały niesprzedanego surowca i napływający do kraju wciąż szerokim strumieniem tańszy węgiel z zagranicy – to problemy, które trawią całą branżę górniczą. (...) Z informacji +Rzeczpospolitej+ wynika, że cały sektor górnictwa węgla kamiennego od stycznia do listopada 2019 r. zanotował stratę netto wynoszącą ponad 460 mln zł. Dla porównania w tym samym czasie 2018 r. branża ta miała 980 mln zł zysku" - napisano w dzienniku.

"Rz" stwierdza, że zagraniczny węgiel wciąż stanowi poważną konkurencję dla polskich kopalń, które mają problemy ze sprzedażą surowca. Przypomina, że w 2018 r. import węgla do Polski sięgnął rekordowego poziomu 19,3 mln ton. W 2019 r. import czarnego paliwa był wciąż intensywny, choć mniejszy. Według wstępnych danych Eurostatu od stycznia do listopada do Polski wpłynęło 14,9 mln ton węgla, czyli o 16 proc. mniej niż rok wcześniej. Najwięcej, bo 9,8 mln ton, pochodziło z Rosji. Pozostały surowiec sprowadzaliśmy m.in. z Australii, Kolumbii, Kazachstanu i USA. Import węgla za cały miniony rok może sięgnąć około 16 mln ton.

Wśród firm, które mają problemy "Rz" wymienia: Tauron Wydobycie, Polską Grupę Górniczą oraz Jastrzębską Spółkę Węglową.

autor: Krzysztof Kowalczyk

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 74 wektorwg

Na kopalniach rządzą związki. Tam nie będzie lepiej.

! Odpowiedz
14 41 trooper

Inwestujmy w OZE a nie brudny, rakotwórczy węgiel.

! Odpowiedz
3 10 zenonn

Postaw sobie wiatrak, panele słoneczne , odłącz się od sieci energetycznych.
Przekonasz się, że to nie działa. Akumulator energii elektrycznej jest drogi.

! Odpowiedz
1 72 mul_roboczy

Tak się po cichu zastanawiam kto teraz uratuje kopalnie ? Energetyka sama już ledwo daje radę a ma przed sobą jeszcze ogromne koszty modernizacji.
Ponadto chciałbym zapytać naszych rządzących specjalistów od ekonomii jak wykorzystano ostatni okres prosperity na węglu ?? Zwiększono wydobycie i import węgla - importowany sprzedawano do elektrowni a nasz wrzucano na zwały bo koszty samego wydobycia przekraczały całkowite koszty węgla z importu :) Ekonomi nie da się oszukać
No cóż to będą dla PISu 4 lata ciężkiej próby a jeszcze w tym roku wielu powie sprawdzam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 52 pluto85md

Rzad ktory mowi ze najwiekszym problemem naszego gornictwa jest konkurencja, to niepowazny postPRLowski ograniczony w mysleniu rzad, ktory nic dlugofalowo nie zreformuje.

! Odpowiedz
2 55 aragog

Proponuje kopalnie i elektrownie połączyć z Orlenem i Lotosem. Wtedy bedą mogli "ratować" kopalnie nie tylko płacący za prad, ale również ci płacący za benzyne. ;-\
A my bedziemy mogli wydobywać węgiel na wieki wieków amen.

! Odpowiedz
10 49 karbinadel

Jeśli polski rząd działa na rzez Rosji, to ie ma się co dziwić. Pisiory pyszczyły na import węgla za rządów PO, a sami sprowadzają go kilkakrotnie więcej. Z drugiej strony, kopalnie zarządzane przez partyjno-związkową stonkę wydobywają coraz drożej

! Odpowiedz
3 50 carlito1

Nic co Państwowe nie ma prawa działać poprawnie w tym kraju!

! Odpowiedz
22 8 jko55

wiekszej bzdury nie słyszałem
PKO BP - super
deutche bank prawie upada - no ratuja go pompujac kase
itp itp

! Odpowiedz
3 13 jag63 odpowiada jko55

A co takiego jest super w PKO BP ?

Lokaty 0.6% na rok przy inflacji, nawet tej oficjalnej, 2.9% ?

Kurs akcji, który spadł z 48 zł na 35 zł ?

Niestety, nie masz racji.
To nie jest dobry bank.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne