Kopalnie węgla ponownie w finansowych tarapatach

Od stycznia do listopada minionego roku krajowa branża węglowa zanotowała łączną stratę sięgającą niemal pół miliarda złotych – wynika z informacji opublikowanych przez „Rzeczpospolitą”.

(Materiały dla mediów)

"Rosnące koszty wydobycia, zwiększające się zwały niesprzedanego surowca i napływający do kraju wciąż szerokim strumieniem tańszy węgiel z zagranicy – to problemy, które trawią całą branżę górniczą. (...) Z informacji +Rzeczpospolitej+ wynika, że cały sektor górnictwa węgla kamiennego od stycznia do listopada 2019 r. zanotował stratę netto wynoszącą ponad 460 mln zł. Dla porównania w tym samym czasie 2018 r. branża ta miała 980 mln zł zysku" - napisano w dzienniku.

"Rz" stwierdza, że zagraniczny węgiel wciąż stanowi poważną konkurencję dla polskich kopalń, które mają problemy ze sprzedażą surowca. Przypomina, że w 2018 r. import węgla do Polski sięgnął rekordowego poziomu 19,3 mln ton. W 2019 r. import czarnego paliwa był wciąż intensywny, choć mniejszy. Według wstępnych danych Eurostatu od stycznia do listopada do Polski wpłynęło 14,9 mln ton węgla, czyli o 16 proc. mniej niż rok wcześniej. Najwięcej, bo 9,8 mln ton, pochodziło z Rosji. Pozostały surowiec sprowadzaliśmy m.in. z Australii, Kolumbii, Kazachstanu i USA. Import węgla za cały miniony rok może sięgnąć około 16 mln ton.

Wśród firm, które mają problemy "Rz" wymienia: Tauron Wydobycie, Polską Grupę Górniczą oraz Jastrzębską Spółkę Węglową.

autor: Krzysztof Kowalczyk

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 12 jaykob

Niestety... Sami górnicy rozwalają system biorąc dodatki oraz 13-stki , 14-stki. Może w końcu znajdzie się władza z jajami co ukróci ta patologię.

Nie twierdzę, że praca górnika nie jest ciężka i nie zasługuje na godną płacę, ale ciągle pompowanie pieniędzy w coś co nie przynosi zysku i zabiera się pieniądze z innych dziedzin, aby pewniej grupie było dobrze pachnie dużym komunizmem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 wektorwg

Górnictwo to nierentowna dziura 2 ziemi... Ale wiadomo wyborca

! Odpowiedz
8 11 and-owc

Nie martwię się na zapas. Unia europejska pomoże, zna hasło sekretarza.Gierek "Pomożecie - odpowiedzieli Pomozemy". Praca górnika jest "niezapłacona", dużo próbowało i pouciekało. Ci co zostali nie mają wyboru, muszą się męczyć. Za premiera Buzek też zamykali kopalnie (dawali "odprawy" -buzek na wózek). Należy zrobić "powtórkę z rozrywki". Dzisiaj rząd nie radzi sobie. Premier Mateusz coś tam kombinuje z Japonią "podziemne zagazowanie węgla" (śpimy na węglu). Koszt przekształceń "ekologicznych" (prąd,ogrzewanie-chłodzenie,itd..) będzie drogi. Oszcządzać kasę na utrzymanie swoich wydatków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
31 15 mealtdown

Pojedź na Śląsk, zobacz co się tam dzieje np. do Świętochłowic. Jeszcze kilka dekad musimy się przemęczyć aż demografia zrobi swoje. Jak zlikwidujesz wszystkie kopalnie to co zaoferujesz tym ludziom w zamian?

! Odpowiedz
31 18 rekin1986

Na Śląsku poza hutami oraz elektrowniami praktycznie nie ma nic innego dla ludzi do roboty

Tak samo jak w Warmińsko Mazurskim po PGR-ach tam nie ma nic poza gołymi gruntami

Wychodzenie z komuny zajmie nam co najmniej ze 3 pokolenia jak nie lepiej

Cały Górnośląski okręg przemysłowy opiera się na górnictwie hutnictwie i energetyce zajedź przemysł ciężki to ciekawe co tym ludziom dasz tam do roboty bo budowlanka to idzie tylko w aglomeracjach na prowincjach jest stypa

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 26 ballzhamon

Za przeproszeniem g... mnie obchodzi co Ci ludzie dostaną w zamian. Jakoś nikt się nie przejmował ludźmi w Łodzi kiedy zamykane były zakłady włókiennicze to dlaczego górnicy mają być świętymi krowami?

! Odpowiedz
6 16 rekin1986 odpowiada ballzhamon

Tu nie chodzi o święte krowy tylko o to byśmy się nie obudzili z prądem po 1 zł za KWh lub ze stalą ogólnoużytkową po 6 zł za 1 kg

Porównywanie odzieżówki do górnictwa hutnictwa czy enrgetyki to zdecydowanie nie ta bajka

Ciuchów nie kupujesz codziennie ale prąd masz 24 godziny w gniazdku pozbądź się własnych surowców energetycznych to sie z rozumem nie połapiesz

Będzie Ci Putin z Merkelową grał na nosie cenami prądu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 13 rekin1986

Problem polega na tym , że huty mają przestój i nasz węgiel nie idzie do energetyki jest za drogi a huty mają przestój

Nasz węgiel się nadaje właśnie do hut bo ma małą ilość zanieczyszczeń im mniej zanieczyszczeń tym lepsza jakosć surówki i finalnego wytopu

Musi cena kosku pójść w górę to ruszy jak by cena koksu była powyżej 300 USD za tonę to by się pozabijali rekord był jak JSW wchodziła na GPW dochodziło do 600 USD za tonę koksu

Musi ruszyć huta w Krakowie to zacznie się sprzedaż węgla koksującego przy przestoju w hutach będziemy zawsze na minusie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 48 bangladesznadwisla

Problemem nie jest import tylko koszt wydobycia na Śląsku. Przy tych kosztach pracowniczych nie ma sensu tam kopać węgla. Wiadomo koszty nie spadną więc trzeba to wydobycie likwidować a górników przenieść do budownictwa gdzie jest deficyt pracowników

! Odpowiedz
3 31 elon80

Nasza władza nigdy do tego nie dopuści. Trzeba znowu będzie dopłacać miliardy kosztem np. NFZ

! Odpowiedz
0 2 zenonn odpowiada elon80

http://sbc.org.pl/Content/168827/WspolneSprawySITG_2015_R000_003_(263).pdf

! Odpowiedz
14 65 jasiustasiu01

Proponuję jeszcze 15stkę wypłacać i napuścić ich na sędziów. Za to są wynagradzani!

! Odpowiedz
9 87 kropax

Trzeba znacząco obniżyć średnią pensję w górnictwie polskim i wypowiedzieć niekonstytucyjne przywileje górniczych emerytów. Sytuacja wtedy zacznie się uzdrawiać, w innym wypadku zawsze ten sektor będzie podejmował nieracjonalne ekonomiczne decyzje. Zarówno na szczeblu ministerialnym, zakładu pracy jak i przy wyborze zatrudnienia przez poszczególne osoby.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 36 zenonn

Dobrze dowiedzieć się co wpływa na cenę węgla, jakie opłaty nieznane nigdzie indziej płacą kopalnie. Bredzenie polityków o deficytowości traktować jak marudzenie złodzieja, który zakładał że ukradnie 3 a ukradł 2 i ma stratę 1. Już dawno temu proszono by rząd pokazał przelew którym dopłacił do kopalni.

! Odpowiedz
1 12 fakty odpowiada zenonn

Wymień te opłaty które płaci górnictwo, a których nie płaci każdy inny biznes w tym kraju. Czekam.

! Odpowiedz
0 6 zenonn odpowiada fakty

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Opodatkowanie-polskiego-gornictwa-w-szczegolach-7486090.html
http://nettg.pl/news/151506/gornictwo-czyli-podatki-razy-34! Odpowiedz
2 15 fakty odpowiada zenonn

65 % tych podatków stanowią koszty pracy, 26 % VAT czyli 91 % podatków to podatki jakie płaci każdy przedsiębiorca w tym kraju. Reszta to jakieś drobne i wynikają z degradacji środowiska przez kopalnie (kto ma pokrywać te koszty ?) . Napisz jeszcze kto pokrywa wskaźnik 1,8 przelicznika emerytury dla górników. Generalnie podobne koszty pokrywa każdy przedsiębiorca w tym kraju. A górnicy nie wydobywają swojej własności, tylko zasoby należące do wszystkich.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 49 eresan

Oddać kopalnie górnikom za 1 zł. Niech sami sobie z tym radzą.

! Odpowiedz
16 11 zenonn

Ile haraczu jest w węglu?
Ile kosztuje produkcja benzyny, wódki i ile w tym jest podatków i danin?
Jakby każdemu ciulowi kazać najpierw zapłacic milion i kazać mu się martwić skąd weźmie przestałby pie rdolić głupoty. Nie masz? To masz dług.

! Odpowiedz
3 32 mul_roboczy

Zaczyna się jazda po kopalniach a ja mimo wszystko chciałbym zwrócić uwagę na inną kwestię - należy się zastanowić dlaczego np Bogdanka przynosi prawie zawsze zyski i dlaczego ratujemy kopalnie z których wydobycie jest ekonomicznie nieuzasadnione i tylko obciąża całą gospodarkę. Zaznaczam, że nie należałoby obecnie brać pod uwagę argumentów mówiących o zwiększeniu się bezrobocia przez likwidację kopalń , zwłaszcza tych nierentownych :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 19 zenonn

Małe łatwiej kontrolować. Moloch jest niczyj, każdy go ssie.

! Odpowiedz
6 49 marianpazdzioch

W UK problem rozwiązano dekady temu. Margaret Thatcher miała do czynienia z wielkim kwikiem górników i cynicznie pod nich się podpinających lewicowych polityków. Ponieważ jednak tam ordynacja oparta jest o JOW to społeczeństwo razem z dzielną premier zwalczyło pijawki. W PL chyba nigdy to nie nastąpi. Korupcja wspierana jest wręcz przez system głosowania. Niewielka ale dobrze zorganizowana i hałaśliwa mniejszość manewruje jak chce większością, bo system daje jej nieproporcjonalnie dużą wladzę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 prawnuk

a po co powtarzasz mity..... UK odchodziło od węgla prawie 50 lat. Już słynny Winston ograniczał wydobycie

! Odpowiedz
2 31 trybuch

Patriotyczne kopalnie węgla będą finansować PPK.

! Odpowiedz
3 50 carlito1

Nic co Państwowe nie ma prawa działać poprawnie w tym kraju!

! Odpowiedz
22 8 jko55

wiekszej bzdury nie słyszałem
PKO BP - super
deutche bank prawie upada - no ratuja go pompujac kase
itp itp

! Odpowiedz
3 13 jag63 odpowiada jko55

A co takiego jest super w PKO BP ?

Lokaty 0.6% na rok przy inflacji, nawet tej oficjalnej, 2.9% ?

Kurs akcji, który spadł z 48 zł na 35 zł ?

Niestety, nie masz racji.
To nie jest dobry bank.

! Odpowiedz
0 12 zenonn

Wystarczy nie kraść

! Odpowiedz
2 8 shadow_xx odpowiada jko55

jko55, to Ty bzdury piszesz.
carlito1 ma rację - przy obecnym rządzie żadna państwowa spółka nie będzie dobrze funkcjonowała. Ile razy zmienił się prezes w JSW? Nie tak dawno był o tym artykuł. Oczywiście każdemu należy się odprawa.
O PKO BP już wyżej napisali - niskie oprocentowanie lokat, opłaty za prowadzenie konta wyższe niż w innych bankach - na czymś muszą zarobić.
PKO BP jest dobre dla wyborców PIS.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 49 karbinadel

Jeśli polski rząd działa na rzez Rosji, to ie ma się co dziwić. Pisiory pyszczyły na import węgla za rządów PO, a sami sprowadzają go kilkakrotnie więcej. Z drugiej strony, kopalnie zarządzane przez partyjno-związkową stonkę wydobywają coraz drożej

! Odpowiedz
2 55 aragog

Proponuje kopalnie i elektrownie połączyć z Orlenem i Lotosem. Wtedy bedą mogli "ratować" kopalnie nie tylko płacący za prad, ale również ci płacący za benzyne. ;-\
A my bedziemy mogli wydobywać węgiel na wieki wieków amen.

! Odpowiedz
6 52 pluto85md

Rzad ktory mowi ze najwiekszym problemem naszego gornictwa jest konkurencja, to niepowazny postPRLowski ograniczony w mysleniu rzad, ktory nic dlugofalowo nie zreformuje.

! Odpowiedz
1 72 mul_roboczy

Tak się po cichu zastanawiam kto teraz uratuje kopalnie ? Energetyka sama już ledwo daje radę a ma przed sobą jeszcze ogromne koszty modernizacji.
Ponadto chciałbym zapytać naszych rządzących specjalistów od ekonomii jak wykorzystano ostatni okres prosperity na węglu ?? Zwiększono wydobycie i import węgla - importowany sprzedawano do elektrowni a nasz wrzucano na zwały bo koszty samego wydobycia przekraczały całkowite koszty węgla z importu :) Ekonomi nie da się oszukać
No cóż to będą dla PISu 4 lata ciężkiej próby a jeszcze w tym roku wielu powie sprawdzam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 41 trooper

Inwestujmy w OZE a nie brudny, rakotwórczy węgiel.

! Odpowiedz
3 10 zenonn

Postaw sobie wiatrak, panele słoneczne , odłącz się od sieci energetycznych.
Przekonasz się, że to nie działa. Akumulator energii elektrycznej jest drogi.

! Odpowiedz
1 74 wektorwg

Na kopalniach rządzą związki. Tam nie będzie lepiej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne