REKLAMA

Rynki wschodzące pod presją, złoty może zmierzać w kierunku 4,2 zł za euro

2014-08-06 09:13
publikacja
2014-08-06 09:13
SXC

Groźba eskalacji konfliktu na Ukrainie negatywnie wpływa na notowania złotego i długu. Złoty może dalej tracić w kierunku 4,2 zł/euro, ale powinien zatrzymać się przy poziomie 4,1950 zł/euro.

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski powiedział we wtorek, że Rosja przywróciła zdolności bojowe na granicy z Ukrainą, aby wywierać presję lub wejść na jej terytorium.

Negatywnie w środę zaskoczyły informacje z przemysłu Niemiec, gdzie zamówienia w niemieckim przemyśle w czerwcu spadły o 3,2 proc. mdm, po spadku o 1,6 proc. w maju po korekcie. Analitycy spodziewali się, że w czerwcu zamówienia mdm wzrosną o 0,9 proc. W ujęciu rok do roku skorygowanym o liczbę dni roboczych zamówienia spadły o 4,3 proc. po wzroście o 7,7 proc. miesiąc wcześniej po korekcie. Analitycy oczekiwali wzrostu o 1,1 proc.

"Wczorajsze zachowanie rynku wydaje się przesadzone, szczególnie, że nie ma nowych doniesień ze wschodu. Złotemu mogą trochę szkodzić publikowane dziś dane ze strefy euro, ale słaba reakcja na poranne odczyty z Niemiec wskazuje, że inwestorzy już się z tym oswoili. Oczekujemy wobec tego stabilizacji kursu EUR/PLN na 4,1850" - napisali analitycy BGŻ.

Inwestorze, daj się poznać i wygraj iPada Mini

"(...) Na rynku walut Europy Środkowo-Wschodniej przerywnikiem w dominacji globalnego sentymentu inwestycyjnego może okazać się publikacja protokołu z lipcowego posiedzenia banku centralnego Węgier, na którym bank zdecydował o zakończeniu cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Wpływ na wycenę walut CEE będą miały także informacje dotyczące konfliktu rosyjsko-ukraińskiego oraz ewentualne groźby nowych sankcji ze strony Moskwy. Podobnie jak przed tygodniem uważamy, iż w notowaniach pary EUR/PLN poziom 4,1950 poprowadzony po szczytach z poprzednich miesięcy, ma szansę ponownie okazać się skutecznym oporem chroniącym przed nadmierną zwyżką" - dodali analitycy Banku Millennium.

Dług pod presją

Negatywne nastroje panują również na rynku długu. "Zwrot inwestorów w kierunku "bezpiecznych przystani" nie służy krajowym aktywom. EUR-PLN będzie dziś zapewne handlowany w okolicach strefy oporu w przedziale 4,19-4,20, a polskie papiery skarbowe mogą nadal pozostawać pod presją. Wysoka zmienność cen krajowych papierów w ostatnich dniach jest związana z ograniczoną płynnością rynku. Kluczowym dla rynków finansowych wydarzeniem tygodnia pozostaje jutrzejsza decyzja EBC" - napisali analitycy Pekao SA.

(PAP)

map/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki