Kryzys bankowy w USA czy przejęcie Credit Suisse wstrząsnęły rynkami. Goście "PB do słuchania" opowiadają o tym, jak te wydarzenia na nie wpłyną i w co warto obecnie inwestować.


Nadchodzi wiosna i wszystko zaczyna się zielenić - może poza indeksami giełdowymi. Rok po rosyjskiej inwazji na Ukrainę inflacja daje wszystkim w kość, a rynki są rozchwiane. W ostatnich tygodniach dodatkowo zachwiały nimi problemy banków - najpierw w USA, a potem w Szwajcarii, gdzie konieczna była interwencja rządu i banku UBS, by nie padła jedna z najbardziej rozpoznawalnych instytucji finansowych w Europie, czyli Credit Suisse.
Jak to otoczenie wpływa na giełdę i na potencjał inwestycyjny różnych klas aktywów? O tym między innymi opowiadają goście podcastu "Pulsu Biznesu".
Kryzys bankowy. To warto wiedzieć na ten temat:
- Credit Suisse przechodzi do historii. Upadła kolejna kostka bankowego domina. "Zdania ekspertów są podzielone" - odc. 12
- Koniec Credit Suisse. Bank UBS przejmie swojego konkurenta
- Credit Suisse kończy działalność. Co z pracownikami?
- Szef KNF: Nie widzimy żadnych objawów wycofywania depozytów z banków ani symptomów kryzysu
- Fed wpompował w rynek 300 mld dolarów. Czy to koniec zaciskania monetarnego pasa?
- Największy upadek banku w USA od 2008 r. Władze ratują deponentów
Zaczyna Mikołaj Raczyński, dyrektor zarządzający platformy inwestycyjnej Portu w Polsce, który tłumaczy źródła bankowych problemów i ich konsekwencje.
Następnie Kamil Cisowski, dyrektor analiz i doradztwa w Domu Inwestycyjnym Xelion, mówi o tym, czy rynkowy strach ma uzasadnienie i gdzie na globalnych rynkach warto teraz szukać okazji.
Swoje typy ma też Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w biurze maklerskim Banku BNP Paribas, wskazujący sektory i rynki, które są atrakcyjne.
Na koniec Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK i współtwórca Pracowniczych Planów Kapitałowych, odpowiada na pytania o to, czy martwią go wysokie wypłaty na początku roku i tłumaczy, jakie korzyści wiążą się z uczestnictwem w programie.
Wszystkie odcinki "Pulsu Biznesu" do słuchania" znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts
1'03" Mikołaj Raczyński o bankowym zamieszaniu
8'46" Kamil Cisowski o rynkowych okazjach
16'50" Michał Krajczewski o inwestycyjnych scenariuszach
26'42" Robert Zapotoczny o pieniądzach w PPK